Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) to realizowane od 2010 roku działania, obejmujące nie tylko szczepienia, ale także szereg przedsięwzięć edukacyjnych dla nastolatków i ich rodziców.
Zasady funkcjonowania programu odpowiadają założeniom Światowej Organizacji Zdrowia.
Każdego roku dostarczamy rodzicom aktualną wiedzę opartą na wiarygodnych źródłach medycznych. Chcemy, aby Wrocławianki i Wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci.Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW
W zajęciach realizowanych w placówkach oświatowych, uczestniczyć będzie ponad 6 tys. uczniów i ich rodziców. Najważniejszy cel programu to zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy oraz innych chorób wywoływanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego.
Ponad 4 tysiące nastolatków objętych programem
W roku szkolnym 2022/2023 programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców. Wrocław szczepi ich od 2020 roku, ponieważ mogą być nie tylko nosicielami wirusa, ale również chorować na nowotwory nim wywołane.
W tym roku na szczepienia przeciwko HPV miasto przeznaczyło 1,5 miliona złotych. Zaszczepieni zostaną chłopcy i dziewczęta urodzone w 2009 roku. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań lekarskich.
Gdzie można zaszczepić dziecko przeciwko HPV?
Szczepienia wykonywane są w Punktach Szczepień, do których należą dzieci – na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ. Na adres domowy wysyłane jest imienne zaproszenie na szczepienia z danego Punktu Szczepień ze wskazaniem terminu jego wykonania.
Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki - należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV.Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW
Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ, SANEPID-em, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.