Piątek, 8 maja 2015r.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej
godz. 8.30-20.00, ul. Braniborska 59, obowiązuje rejestracja
Przez ten jeden dzień, publiczność będzie miała okazję studiować w szkole teatralnej, wziąć udział w otwartych zajęciach, takich jak: impostacja głosu, taniec i rytmika, sceny współczesne, otwartych pokazach studentów Wydziału Aktorskiego i Lalkarskiego. Pedagodzy PWST przygotowali dla słuchaczy warsztaty głosowe mające na celu poprawę jakości komunikowania, warsztaty teatralne wdrażające w proces konstruowania roli, treningu aktorskiego, pracy nad ciałem czy też warsztaty dla dorosłych, podczas których będzie można samodzielnie skonstruować lalkę. Wstęp na zajęcia, pokazy i warsztaty jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rezerwacji miejsc: http://www.pwst.wroclaw.pl/rezerwacje/
Wrocław świętuje 70. rocznicę zakończenia II wojny
Uroczystości będą okazją do podziękowania im za ofiarowanie miastu nowego życia po zakończeniu wojny. W takcie spotkania wystąpi Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chór Oktoich Prawosławnego Ordynariatu Garnizonu Wrocław WP.
Po godz. 10 prezydent Wrocławia wraz z gośćmi odsłoni pamiątkową tablicę - fotogram okolic Rynku z 1945 r., który zostanie umieszczony na ścianie budynku przy ul. Sukiennice 9.
Następnie w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety o godz. 10.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. Na jej zakończenie w Bazylice nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci tysięcy Polek i Polaków deportowanych do niewolniczej pracy na terenie hitlerowskich Niemiec w latach 1939 – 1945. Fundatorami tablicy są: Ludzie ze Znakiem „P”, Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę i samorząd Wrocławia.
Przed godz. 12 na placu Gołębim uczniowie czterech wrocławskich szkół utworzą napis POKÓJ, przypominając w ten sposób, jakie wydarzenie obchodzimy.
O godz. 13 rozpocznie się uroczystość wojskowa z apelem pamięci i salwą honorową przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego (Cmentarz Żołnierzy Polskich na Oporowie).
"Halo Echo" IV edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych
od 8 do 10 maja, wstęp wolny (na pokazy filmowe i warsztaty należy się zarejestrować)
Organizowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 wydarzenie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem, że prawie nie ma już bezpłatnych wejściówek na pokazy i warsztaty. A jest w czym wybierać, bo poza seansami filmów w Kinie Nowe Horyzonty będą jeszcze koncerty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W Centrum Technologii Audiowizualnych („Od ołówka do komputera”), na Akademii Sztuk Pięknych („Obraz oprawiony w dźwięk”), w Imparcie („Malowane kadry”) oraz w Konturach Kultury („Animowane podwórka”).
Szczegółowy program Przeglądu: www.haloecho.pl
DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL
8-17 maja, bilety 10/12/15 zł
To 12. edycja wielkiego święta kina dokumentalnego, które do zeszłego roku znane było jako Planete+ Doc Film Festival. Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich: Śladami historii farmacji
godz. 12.00-15.00, Kurzy Targ 4, wstęp wolny
Odwiedź miejsce przesiąknięte historią. Zapraszamy do obejrzenia XIII-wiecznej mieszczańskiej kamieniczki, w której przez ponad 700 lat prężnie działała jedna z pierwszych wrocławskich aptek.Zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 12.00, 13.00, 14.00. Na kolejnych kondygnacjach możliwość obejrzenia:
- pracowni alchemicznej w średniowiecznych piwnicach,
- wnętrza renesansowej apteki,
- gabinetu farmaceuty na 1 piętrze,
- sal poświęconych rozwojowi chemii oraz lekom syntetycznym na 2 piętrze.
Dodatkową atrakcją będzie obejrzenie wystawy poświęconej kulturze medycznej islamu (np. tureckich miniatur medycznych oraz afrykańskich amuletów ochronnych).
Zwiedzanie kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu
piątek godz. 12.00-17.00, sobota godz. 10.00-17.00, niedziela godz.11.30-17.00. pl. Nankiera 15, wstęp wolny
W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, wnętrze kaplicy zniszczył wybuch bomby. Po kilkudziesięciu latach znów można podziwiać barokowe arcydzieło z odtworzonymi freskami, stiukami i sztukateriami, ołtarzem z figurami św. Joachima, św. Anny i Boga Ojca oraz z repliką wspaniałej, ozdobnej kraty, która oddziela kaplicę od wnętrza kościoła.
Wielokulturowe portrety - wernisaż wystawy
godz. 12.30, hol Domu Europy przy ul. Widok 10, wystawa do 22 maja
Pochodzą z różnych miejsc i kultur, są wśród nich Białorusinka, Greczynka, Tunezyjczyk, Ormianka, Meksykanin, Ukrainka, Włoch, Niemiec, Polko-Nigeryjka – wszyscy mieszkają i pracują bądź studiują w naszym mieście, mają tu rodziny i przyjaciół. Niekiedy ich pochodzenie zdradza kolor skóry, nietypowe imię, innym razem delikatny akcent. Ale na pewno są wrocławianami i nimi się czują. Opowiadają dlaczego wybrali Wrocław, jak się im tutaj żyje i czy inni mieszkańcy miasta odnoszą się do nich życzliwie.
Celem wystawy jest przybliżenie wrocławianom sylwetek osób, które, choć od większości różnią się wyglądem bądź językiem, zdecydowali się na opuszczenie własnej ojczyzny i zapuszczenie korzeni we Wrocławiu.
Autorką fotografii jest Sylwia Paprzycka.
"Freaki AFRYKI" - Dni Kultury Afrykańskiej
Koncerty z udziałem pochodzącego z Burkina Faso legendarnego muzyka Harouna Dembele oraz znakomitego tancerza Bouba Sylla z Gwinei, mistrzowskie warsztaty oraz pokazy tańca i gry na bębnach, wystawa zdjęć, slajdowisko, afrykańskie jam session - to największe atrakcje zbliżających się Dni Kultury Afrykańskiej "Freaki Afryki". Druga edycja imprezy odbędzie się 8-10 maja w Klubie Pod Kolumnami oraz w Sanatorium Kultury.
8 maja, start: godz. 19.00, wstęp wolny!Wernisaż zdjęć z Afryki. Slajdowisko i opowieści - Dawid Koniecki/ Aneta SzlachetaKlub Pod Kolumnami, Pl. Św. Macieja 21
Nowe wystawy na Podwórku Capitolu
godz. 17.00
Wernisaż dwóch nowych ekspozycji na Podwórku. Pod szklanym sufitem zawisną Kruki - wielkoformatowe malarsko-graficzne prace Michała Bajsarowicza, a w Galerii Jednego Obrazu - The Hollow Man II, olej na płótnie Pawła Kwiatkowskiego. Obraz eksponowany będzie na wewnętrznej fasadzie do 30 czerwca, a Kruki będą nam towarzyszyć do 30 września. Na wernisaż wstęp wolny,
III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA
godz. 18.00, Cocofli, ul. Włodkowica 9
Festiwal ten jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą odbywających się przez cały rok projektów towarzyszących – promocją, w kraju (INWOKACJA O!PLA) i za granicą (O!PLA ACROSS THE BORDERS), jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Na O!PLA jedynymi Jurorami są widzowie biorący udział w festiwalowych projekcjach. Bądź jednym z nich! Przyjdź i oceń!
Dy Tagowska Der letzte Meridian - wernisaż
godz. 19.00, Galeria MD_S, ul. Bolesława Chrobrego 24
Wystawa Dy Tagowskiej jest próbą ukonstytuowania się w zastanym miejscu i czasie. Tagowska poszukuje przestrzeni niedających wpisać się w geograficzne współrzędne. Niemiecki tytuł wystawy, mimo że odnosi się do historii miasta, wyraża przede wszystkim pewien egzotyzm obszarów działających na artystę i widza. Prezentacja obejmuje rejestrację serii performance, obiekty oraz rozwiązania site-specific tworzące jedną z określających Tagowską narracji, którą nazwać można historyczno-oniryczną.
Wystawa czynna do 29 maja. Godziny otwarcia galerii: środa, czwartek godz. 19.00 - 21.00.
Cisza i powrót – koncert Orkiestry Symfonicznej NFM z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej
godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
Wykonawcy:
Ariel Zuckermann – dyrygentOrkiestra Symfoniczna NFM
Program:
B.A. Zimmermann Stille und UmkehrA. Bruckner VIII Symfonia c-moll
Obchody siedemdziesiątej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Narodowym Forum Muzyki łączyć się będą z wykonaniem dwóch poruszających dzieł o wyjątkowej palecie brzmieniowej.
INANNA - KOBIETA I BOGINI
godz. 19.00, Teatr Arka, ul. Mennicza 3 (wejście od ul. Świdnickiej 28), bilety 25-35 zł
Twórcy nowego przedstawienia Teatru Arka sięgają do jednego z najstarszych mitów człowieka - o Inannie, bogini płodności i wojny. To spektakl inny niż dotychczasowe przedstawienia - wyróżnia się szczególną muzycznością. W tym spektaklu muzyka (kompozytor: Jacek Zamecki, od lat współpracujący z Teatrem Arka) dominuje nad innymi środkami ekspresji.
INANNA stawia odważnie pytania o granice Sztuki i o udział niepełnosprawnych artystów w akcie tworzenia, o ich miejsce w Sztuce. Odpowiedź na to pytanie przychodzi od samej publiczności.
Do zespołu teatru dołączyła sopranistka Anna Rogaczewska, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To jest jej sceniczny debiut w pracy zespołowej. Wcześniej występowała w kościołach, nagrywa płyty.
"Dancing Queen"
godz. 20.00, Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol, bilety: 15 zł
Dancing Queen” z udziałem wybranych w ramach castingu uczestników w wieku 6-12 lat współtworzących Dziecięce Studio Musicalowe to pierwsza przygoda Ośrodka Działań Twórczych Światowid z musicalem. Kilkumiesięczna praca dzieci pod okiem współpracujących z Ośrodkiem instruktorów owocuje tu nie tylko przygotowaniem spektaklu, ale i specjalną dla nich nagrodą – pokazaniem przedstawienia na głównej musicalowej scenie we Wrocławiu - w Teatrze Muzycznym Capitol.
reżyseria i przygotowanie wokalne: Monika Wiśniowska – Baselchoreografia: Tomasz Kęczkowski
występują:
Marta Bander, Amelia Błaszczyszyn, Mia Ćwirko-Nasierowska, Patrycja Hermińska, Julia Jagielska, Maja Kaczmarek, Emilia Kamińska, Julianna Kamińska, Amelia Kopeć, Milena Mazurska, Sofia Mchugh, Alexia Money-Kyrle, Oliwia Papierowska, Marta Piworowicz, Wiktoria Repeła, Zuzanna Rozensztrauch, Daniel Ryterski, Iga Tomala, Nela Tomala, Nadia Uczkiewicz, Julia Urbaniak, Wiktoria Voit, Kaja Wójcicka
producent: Ośrodek Działań Twórczych ŚWIATOWID
ENEMEF: Noc Avengers z premierą Czasu Ultrona
godz. 22.00-6.00, Multikino Arkady Wrocławskie i Pasaż Grunwaldzki, bilety 24-33 zł
Ekranizacje komiksów Marvela to emocjonujące spotkanie z największymi superbohaterami współczesnej popkultury, których uwielbia cały świat. W repertuarze: Avengers 3D, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D oraz premierowo Avengers: Czas Ultrona 3D.
Sobota, 9 maja 2015r.
VI SILESIA CUP
sobota-niedziela, Pola Marsowe
Aż 250 zawodników i zawodniczek z 8 krajów weźmie udział w Silesia Cup, to największy polski turniej lacrosse, któremu patronuje Europejska Federacja Lacrosse.
Impreza rusza w sobotę 9 maja o godzinie 10:00. Wtedy rozegrane zostaną pierwsze mecze, a oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 12:45 na Polach Marsowych. W turnieju wystąpi 12 drużyn męskich podzielonych na 4 grupy, następnie rozegrane zostaną ćwierćfinały, gdzie rozgrywki toczą się systemem pucharowym. Wśród kobiet wystąpi 6 zespołów podzielonych na 2 grupy. Silesia Cup potrwa do niedzieli, a mecz finałowy zostanie rozegrany o godzinie 14:45.
Wielki Kiermasz Ogrodniczy oraz Kiermasz Żywności Ekologicznej i Produktów Regionalnych
sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, plac pod Iglicą przy Hali Stulecia, wstęp wolny
Kiermasz cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia i okolic. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje swoją ofertę przed klientami z całego regionu. To idealna okazja do zapoznania się z nowościami rynkowymi, skorzystania z atrakcyjnych promocji oraz bezpośredniego kontaktu w wystawcami.
Posadź drzewo z Brave Festival
9 maja w godzinach 10.00-16.00 pod Halą Targową Tęcza przy ul. Bajana we Wrocławiu
Organizatorzy festiwalu włączają się w akcję „Drzewka za makulaturę dla Zielonego Wrocławia”. Będą sadzić 50 drzew.
Jak wziąć udział w akcji? To proste – oddaj elektrośmieci lub makulaturę, otrzymasz sadzonkę. Drzewka będą czekały 9 maja w godzinach 10:00-16:00 pod Halą Targową Tęcza przy ul. Bajana we Wrocławiu. 12. edycję ekologicznej akcji „Drzewka za makulaturę dla Zielonego Wrocławia” organizuje Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar.
Drzewko można posadzić wspólnie z organizatorami Brave Festival. Odbiorą 50 sadzonek – 25 grabów i 25 buków. Będą je sadzić niedaleko Lasu Osobowickiego, przy skrzyżowaniu ulic Ćwiczebnej i Ślazowej, w godz. 11.00-12.00.
Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.
Zawody Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2015 w Złotym Stoku
godz. 8.30-20.00, Złoty Stok
Na wszystkich amatorów marszów i biegów z czworonogami będą czekać trzy trasy o różnym stopniu trudności. Najkrótsza liczy 15 km, mid 25 km oraz long ok. 40 km. Sponsorem zawodów jest marka Merrell. Osoby, które chcą pobiec lub pomaszerować ze swoimi pupilami muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dokonać opłaty startowej. W przypadku rejestracji w dniu zawodów wynosi ona 70 zł na dystansie Mid i Long oraz 60 zł na dystansie Mini.
Sobota:
- 8.30 – 9.30 - zgłoszenia potwierdzanie zgłoszeń, odprawa weterynaryjna
- 8.20 – odprawa techniczna dla dystansu long
- 9.00 – START long
- 9.50 – odprawa techniczna dla dystansu mid i mini
- 10.00 – START mid i mini
- 17.30 – ceremonia dekoracja wszystkich uczestników dogtrekkingu, losowanie nagród (nagrody przepadają nieobecnym na dekoracji). Godzina uzależniona od powrotów z trasy.
- 20.00 – wieczór dogtrekkera, koncert na żywo (Kawiarnia Klubowa, ul. 3 Maja 10. Obowiązkowe identyfkatory otrzymane w biurze zawodów).
Filmowe poranki: Mechaniczni przyjaciele
sobota-niedziela, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł
W programie: Bali. Robot. Przygody Bolka i Lolka. Wycieczka z Robotem. Mami Fatale. Niesamowita historia, Robocik
Warsztaty architektoniczne poprowadzi animatorka Anna Kąkalec. W ramach zajęć stworzymy futurystyczne miasto i jego mieszkańców - roboty z obiektów 3D: rurek pcv, srebrnych rurek zginanych, kartonów, plastikowych opakowań.
Dni Otwarte funduszy Europejskich - Rejsy po Odrze
godz. 10.00-16.00, Na Ggrobli 18, wstęp wolny
W ramach dni otwartych można będzie odbyć rejs po Odrze na pokładzie motorowych jachtów spacerowych. Beneficjent Sinus Systems Sp. z o.o.
Dzień otwarty w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych
godz. 10.00-14.00, Kosmonautów 274, wstęp wolny
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką i charakterem pracy strażaków oraz odbędą się prezentacje sprzętu, który został zakupiony ze środków unijnych.
Program:
- 10.00-11.00 pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pojazdy, sprzęt) z omówieniem możliwości ich działania
- 11.00-12.00 zwiedzanie jednostki
- 12.00-13.00 pokaz możliwości działań ratowniczo-gaśniczych na placu wewnętrznym jednostki (oglądanie wspinalni)
- 13.00-14.00 prezentacja multimedialna nt. sprzętu hydraulicznego wykorzystywanego podczas wypadków drogowych wraz z pokazem i opisem sposobu działania
Udostępnienie zwiedzającym pojazdu 31 WE Impuls Kolei Dolnośląskich
godz. 9.30-12.30, Dworzec Główny PKP
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.Wstęp do kabiny maszynisty (na codzień niedostępnej dla podróżnych), możliwość uzyskania informacji o parametrach pojazdu oraz o ofercie przewozowej realizowanej przez pojazdy Impuls.
GRAFIKA NA WEEKEND - warsztaty graficzne
sobota-niedziela, godz. 10.00-14.00, wstęp: 15 zł od osoby, obowiązują zapisy, Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid, ul. Szczytnicka 51 (wejście od ul. Polaka)
Warsztaty graficzne dla dzieci (wiek 8+) oraz młodzieży i dorosłych. Obowiązują zapisy: tel. 71 322 13 55. Jednorazowa wejściówka dla dzieci i młodzieży w wieku 7-13 lat uprawnia do skorzystanie z 1,5 godzinnych warsztatów (w ramach godzin otwarcia pracowni).
Jednorazowa wejściówka dla młodzieży powyżej lat 14 oraz dla dorosłych obejmuje możliwość korzystania z warsztatu od 2-4 godzin (w ramach godzin otwarcia pracowni).
Dziecięce Studio Architektury
godz. 11.00-13.00, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, koszt jednych zajęć 35
Centrum Poznawcze Hali Stulecia zaprasza na nowy cykl warsztatów Dziecięcego Studia Architektury - „Szaleństwa Architektury”. Tym razem Mali Architekci zbadają, jak niezwykłe, niecodzienne i… szalone potrafią być architektoniczne konstrukcje.
- 9 maja: Dziwne materiały
Nowy spektakl w reżyserii Agnieszki Mielcarek - "Jaś i Małgosia"
godz. 17.00, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a,
Jaś i Małgosia - znana nam wszystkim historia w nowej odsłonie. Pełna dobrego humoru, o braterskiej miłości z ciekawą aranżacją.
- Cena biletu: 18 zł/os. i 14 zł/os - przy zakupie 5 lub więcej biletów
- Rezerwacja miejsc: http://www.wctd.wroclaw.pl/formularze/rezerwacja-biletow
- W weekendy tylko telefoniczna: 071 341 80 02, 608-432-224
- Więcej informacji: http://www.wctd.wroclaw.pl/aktualnosci/mikolajkowa-premiera
Mecz ekstraklasy siatkarek Impel Wrocław – Polski Cukier Muszynianka Muszyna (ewentualny)
Hala Orbita, 10 maja
W niedzielę, 10 maja, siatkarki Impelu Wrocław zagrają zespołem Polski Cukier Muszynianka Muszyna w ewentualnym czwartym meczu o brązowy medal mistrzostw Polski. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w Hali Orbita.
Mecz żużlowej ekstraligi Betard Sparta Wrocław – GKM Grudziądz
Stadion Olimpijski, godz. 17.00
W niedzielę, 10 maja, żużlowcy Betardu Sparty Wrocław zmierzą się z zespołem GKM Grudziądz w meczu 4. Kolejki ekstraligi. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 na Stadionie Olimpijskim.
Przedpremierowe pokazy "Party Girl"
sobota-niedziela, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety: 22 /18 zł
Party Girl Francja 2014 / 96' reżyseria: Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis obsada: Angelique Litzenburger, Joseph Bour, Mario Theis Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta tancerki Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. https://www.youtube.com/watch?v=0WPExDDTJkU
Gramy z Publiczką! - Teatr ToTu: Wschód/Zachód - wersja specjalna
godz. 19.00, ToTu, ul. Hubska 6, bilety 15 zł
Kolejny raz zagramy na stałe goszczący w naszym repertuarze spektakl Szymona Bogacza pt. „Wschód Południe Zachód Północ”, ale w nowej odsłonie!Na bieżąco będziecie reżyserować go właśnie Wy! Z pełnym zaufaniem oddajemy się w Wasze ręce, nie możemy doczekać się improwizacji.
Nut Ferment: Gośćmi Konrada Imieli będą zespoły Hetane, HooDoo Band i Sedes.
godz. 19.00, Scena Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol, bilety 30 zł
Ferment to emocje, entuzjazm, fascynacja, ożywienie, poruszenie, uniesienie, wariacja, wrzenie, zachwyt. Ferment to pozytywny zamęt, zwiastujący pojawienie się nowej jakości. Cykl koncertów pomyślany jako platforma promocyjna wrocławskiego środowiska muzycznego, w dziewięciu odsłonach od października do czerwca zaprezentuje publiczności 27 wykonawców – wrocławskich artystów piosenki.
Piosenkę tytułową zaśpiewa Łukasz Wójcik, aktor Capitolu. Hetane w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze HooDooBand, HooDooBand w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze Sedesu, Sedes w dwóch swoich piosenkach i jednym coverze Hetane.
Koncert Filharmoników Berlińskich LIVE
godz. 19.30, Kino Nowe Horyzonty, czas trwania: 80', bilety 35 zł
Program: Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i czelestę (26') Dmitri Shostakovich Koncert skrzypcowy nr 2 (29') Maurice Ravel Suita orkiestrowa nr 2 Dafnis i Chloe (17') Łotewski dyrygent Mariss Jansons przewodzi Filharmonikom Berlińskim, którzy tego wieczoru wykonają utwory skrajnie różne, lecz emanujące tą samą energią. Specjalnie dla zgromadzonych na widowni melomanów wydobędzie ją wirtuoz skrzypiec, Niemiec Frank Peter Zimmermann. Muzyk współpracował już wcześniej z Filharmonikami Berlińskimi, w 2003 roku wykonując wraz z nimi po raz pierwszy na świecie Koncert skrzypcowy ?en sourdine' Matthiasa Pintschera. Zespołowi dyrygował wówczas Peter Eötvös.
Halla Nordfjörd w Starym Klasztorze
godz. 20.00, ul. Purkyniego 1, bilety 15/20 zł
Songwriterka z Islandii wydała płytę „Bridge”, zebrała pozytywne recenzje w prasie islandzkiej, polskiej i europejskiej, a teraz przylatuje do naszego kraju na trasę koncertową. Zaśpiewa autorskie utwory zarówno po angielsku, jak i po islandzku.
Specjalne pokazy fontanny multimedialnej
wstęp wolny
Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także m.in. orientalny Ogród Japoński, Przystań Zwierzyniecka oraz zoo z Afrykarium.
- godz. 21:30 – niedziela, 10 maja: Marzenia
Atrakcje we Wrocławiu
Czworonożni seniorzy czekają …wystawa plenerowa
1-15 maja, ul. Kuźnicza
We Wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt stale przebywa około 300 psów i kilkadziesiąt kotów. 80 % z nich to zwierzęta starsze. Często właśnie to jest powodem, że trafiły do schroniska. Zbrzydły, zniedołężniały i … przestały się podobać.
Portal www.wroclaw.pl inicjuje akcję promocji starszych zwierząt
Nasi bohaterowie: psy Benio, Kudi i Peper, oraz kotki: Róża, Benia i Baśka to właśnie schroniskowi seniorzy. Nieatrakcyjni, często bezzębni i zaniedbani. Tym zwierzętom zafundowaliśmy metamorfozy. Kąpanie strzyżenie i sesję zdjęciową.
Nasza akcja ma pokazać, że wystarczy odrobina pracy i wysiłku, a każdy pies czy kot z nieatrakcyjnej wręcz odpychającej kupki sierści i nieszczęścia może zamienić się w sympatycznego pupila, wdzięcznego towarzysza i kompana. I to właśnie można zobaczyć na tych zdjęciach.
Zabytkowe tramwaje we Wrocławiu
Zabytkowe linie tramwajowe kursują w weekendy. Za przejazd zabytkowym składem trzeba zapłacić 4 i 2 zł (lub 3 i 6 zł w obie strony). Obie linie - "czerwona" i "żółta" kursują na trasie pl. Teatralny-Hala Stulecia. W tym roku na trasy wyjeżdżają tramwaje "Juliusz" i "Baba Jaga"..
Rozkłady jazdy, trasyPunkt widokowy w Kotowicach
wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne
Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.
Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.
Wyspa Przygody Opatowicka
ul. Braci Gierymskich 131, godz. 9.00-19.00
Bilet dziecięcy kosztuje 15 zł, ulgowy 25 zł, a normalny 35 zł.
- Trasy łatwe: Małpka, Świstak
- Trasy średnie: Wiewiórka, Dzięcioł
- Trasy trudne: Goryl, Pantera
Największa w Polsce makieta kolejki
codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł
Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.
Afrykarium we wrocławskim zoo
godz. 9.00-18.00
Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.
- Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
- Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
- Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
- Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
- Wybrzeże Namibii - to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
- Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków.
Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej – Polinka
Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.
Wydostań się z pokoju z tykającą bombą – nietypowa gra
Czwórka znajomych spotyka się w sercu miasta, żeby za chwilę zniknąć w ciemnym pokoju jednej z kamienic. Wchodząc do chłodnego wnętrza budynku, jeszcze nie podejrzewają, co za chwilę się wydarzy. Wiedzą tylko, że idą „zagrać w grę”, i że chodzi o to, żeby wyjść z pokoju – łatwizna, myślą. 60 minut później w pokoju, w którym są zamknięci wybucha bomba i nic już nie jest takie, jak wcześniej...
Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo – godziny, wystawy
Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia
Punkty widokowe we Wrocławiu
Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.
... więcej