Wirtualna wycieczka po Układzie Słonecznym będzie możliwa dzięki symulatorowi, który zamówił Uniwersytet Wrocławski. Nowoczesny symulator to jedna z kolejnych atrakcji Ośrodka Edukacji Astronomicznej w Białkowie koło Wińska.
Placówka uniwersytetu działa w oryginalnym neogotyckim kompleksie, który pod koniec XIX wieku wybudował Leo Wutschichowsky. Astronom-amator miał tu dom i dobrze wyposażone obserwatorium astronomiczne. Jeszcze przed wojną obiekt przejął uniwersytet w Breslau, po 1945 r. naukowcy nadal prowadzili stąd badania kosmosu.
Obrazy z archiwum NASA
Symulator pozwoli zrealizować senne marzenia wielu osób o lotach w kosmos. Urządzenie będzie wyposażone w gogle VR. Wizualizacje powstają na podstawie materiałów NASA i ESA, amerykańskiej i europejskiej agencji kosmicznej. Dobrym symptomem świadczącym o jakości przygotowywanych materiałów jest to, że ich autorzy dobrze się bawią przy tym zadaniu.Prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
W symulatorze zaplanowano cztery, ruchome, wieloosiowe fotele. Realizatorom zależy na stworzenie warunków, które będą zbliżone do tych w kabinie statku kosmicznego. – Zakładamy, że lot będzie trwał około 10-12 minut – mówi uczony. – To przede wszystkim oferta dla dzieci ze szkół i młodzieży, chociaż górnych ograniczeń wiekowych nie zamierzamy wprowadzać.
Wirtualna wycieczka przez Układ Słoneczny otwiera worek z pomysłami gospodarzy Ośrodka Edukacji Astronomicznej. W planach jest lądowanie na Marsie, także z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Symulator będzie dostępny jeszcze w tym roku.