wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zaczyna się jesień. Nadchodzą chłodniejsze i krótsze dni. Liście na drzewach nabiorą kolorów

Michał Kurowicki,
Na zdjęciu widać przechodnia w parku idącego alejką fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu widać przechodnia w parku idącego alejką

Kończy się najcieplejsza pora roku czyli lato. Już w piątek (23 września) rozpoczęła się jesień, która potrwa do 22 grudnia. Pierwszy dzień jesieni to dla jednych pożegnanie ciepła, słońca i wakacji, a dla innych zapowiedź długich wieczorów, które można spędzić pod ciepłym kocem, czytając dobrą książkę. Sprawdźmy, jaka będzie jesień 2023 roku we Wrocławiu.

Reklama

W ludowych przysłowiach dotyczących września i jesieni znajdziemy coś na każdy typ pogody. Ciekawe, które z powiedzeń sprawdzi się w tym roku? Zobaczmy, co mamy do wyboru:

Pierwsze, jesienne dni we Wrocławiu chłodniejsze niż zwykle

Pod względem temperatury i opadów jesienna pogoda we Wrocławiu różni się w zależności od danego roku, dokładnie jak w ludowych przysłowiach. Wszystko zależy od kierunku wiatrów, ilości słonecznych dni i opadów. Według prognozy IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) na pierwsze jesienne dni 2022 roku, czyli do końca września będzie chłodno od 10 do 15 st. C w dzień oraz dość deszczowo.

Galeria zdjęć

Zimne będą noce, kiedy temperatura może spadać nawet do ok. 5 stopni Celsjusza. Jedynie pod sam koniec miesiąca ma się trochę rozpogodzić i zrobić cieplej. A jaka aura czeka na mieszkańców Wrocławia w kolejnych miesiącach? 

Październik i listopad w normie, cieplejszy grudzień. Dni coraz krótsze

IMGW zamieścił właśnie na swojej stronie internetowej najnowszą, długoterminową prognozę temperatury i opadów na okres od października tego roku do stycznia 2023 r. 

Jeśli chodzi o Wrocław to w październiku i listopadzie zarówno temperatura, jak i opady nie będą odbiegały od wieloletniej normy. Za to grudzień ma być cieplejszy i z większą ilością opadów (raczej deszczu niż śniegu). 

Biorąc pod uwagę długoletnie pomiary wynika z nich, że od września, średnia temperatura będzie spadała we Wrocławiu o około 5 stopni miesięcznie. Jeszcze we wrześniu będzie wynosiła średnio ok. 15 st. C, a do grudnia spadnie do ok. 1 st. C.

Każdego dnia coraz wcześniej będzie zachodziło słońce i coraz później zobaczymy je rano na niebie. Dojdzie do tego, że w drugiej połowie grudnia, gdy mamy najkrótsze dni w roku noc będzie trwała ponad 16 godzin, a dzień mniej niż 8 godzin. Najkrótszy dzień w roku przypadnie 23 grudnia.

Średnia temperatura we Wrocławiu (w stopniach Celsjusza)

Średnia suma opadów atmosferycznych we Wrocławiu (w milimetrach)

Dane: IMGW

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl