Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego – historia
Wieża Matematyczna jest jedyną wybudowaną wieżą z planowanych trzech. Powstała w latach 1728-1737. Na początku działało w niej Obserwatorium Astronomiczne założone przez przyrodnika i astronoma Antona Lorenza Jugnitza. W wyposażeniu obiektu był m.in. gnomon z linią południkową zainstalowaną w posadzce, który ocalał do dzisiaj.
Jednym z następców Jugnitza, który także pracował we wrocławskim budynku, był Johann Gottfried Galle, odkrywca Neptuna. Jeszcze przed II wojną światową znaczenie naukowe wieży zmalało, a sami astronomowie przenieśli się do obserwatorium w parku Szczytnickim.
Dzisiaj Wieża Matematyczna jest częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzą na nią imponujące marmurowe Schody Cesarskie. Taras na szczycie jest popularnym punktem widokowym, z którego zobaczymy panoramę miasta. Ozdabiają go alegorie nauk: Teologii, Prawa, Filozofii i Medycyny, autorstwa Franza Josepha Mangoldta.
Z kolei w salach wystawowych, zaaranżowanych na pozostałych poziomach obiektu, prezentowane są eksponaty związane z działalnością dawnego wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Zobaczyć tu można instrumenty astronomiczne z różnych epok, np. kolekcję zegarów słonecznych oraz przyrządów do obserwacji kosmosu, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z 1699 roku, XVIII-wieczny kwadrant ścienny i koło repetycyjne, które służyło do obserwacji szerokości geograficznej.
Wieża Matematyczna – godziny otwarcia
W ciągu roku Wieża Matematyczna we Wrocławiu czynna jest od poniedziałku do wtorku oraz od czwartku do niedzieli w różnych godzinach, w zależności od pory roku. Obiekt jest nieczynny w środy oraz święta państwowe, a także w Wielką Sobotę i Wigilię. Dokładne godziny otwarcia punktu widokowe znajdują się na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aula Leopoldina – historia
Aula Leopoldina, nazywana także Aulą Leopoldyńską, jest unikatowym zabytkiem epoki późnego baroku, a także jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.
Swoją nazwę otrzymał na cześć cesarza Leopolda I, który stał się fundatorem uczelni. Obiekt został wzniesiony w latach 1728-1732, a zaprojektował go znany włoski architekt Christophorus Tausch.
Aula Leopoldina – zwiedzanie i atrakcje
Wnętrze Auli Leopoldyńskiej podzielone jest na trzy części:
- podium,
- audytorium,
- wspartą na filarach emporę muzyczną.
W samym centrum na podium Auli Leopoldina, stoi rzeźba Leopolda I siedzącego na tronie, a tuż obok niego starzec z lustrem (symbol Roztropności) i kobieta z ulem (symbol Zapobiegliwości). Poniżej znajduje się kobieta z włosami w nieładzie (symbol Zwady), a także chłopak z oślimi uszami (symbol Głupoty). Po obu stronach można wypatrzeć synów cesarza, a także poprzednich władców – Karola IV i Józefa I. W południowej części obiektu zlokalizowana jest loża kanclerza, a w północnej loża rektora. Strop przedstawia Matkę Boską, która sprawuje pieczę nad uczelnią.
Wśród innych fresków w auli jest także ten nad audytorium – prezentuje apoteozę Mądrości Bożej i uosobienie ówczesnej sztuki oraz nauki. We wnękach okien z kolei można zobaczyć mniejsze dzieła, które przedstawiają m.in. starożytnych uczonych. Ściany zdobi także 16 portretów członków zakonu jezuitów, jak i osób pomagających przy budowie Auli Leopoldina. Tylko 10 z nich to oryginały, resztę zastąpiono kopiami, ponieważ w roku 1997 doszło do kradzieży.
Niezwykle atrakcyjnie wyglądają już same drzwi wejściowe, które są bogato zdobione. Empora muzyczna ozdobiona jest balustradą z popiersiem dyrektora Urzędu Zwierzchniego, Jana Antoniego Schaffgotscha. Można tu także znaleźć fresk nawiązujący do Śląska. Schaffgotsch siedzi w otoczeniu Viadrusa (uosobienia Odry) oraz Wratislavii (Wrocławia).
Wieża Matematyczna i Aula Leopoldina – ceny biletów
Wstęp do obu atrakcji łącznie kosztuje 16 zł (bilet normalny) oraz 12 zł (bilet ulgowy). Dokładne ceny biletów do Auli Leopoldina i Wieży Matematycznej znajdują się na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jak dojechać do Wieży Matematycznej i Auli Leopoldina we Wrocławiu?
Obie atrakcje znajdują się w części gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego przy placu Uniwersyteckim 1. Najłatwiej dojechać tam od ul. Grodzkiej lub od ul. Kotlarskiej, jednak trzeba pamiętać, że na Starym Mieście we Wrocławiu ruch samochodowy jest ograniczony i nie wszystkie ulice są dostępne dla aut.
Zmotoryzowani mogą zostawić pojazd na:
- parkingu podziemnym na pl. Nowy Targ,
- parkingu przy gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Nankiera),
- parkingu przy Hali Targowej,
- miejscach postojowych przy ul. Kotlarskiej,
- miejscach postojowych przy ul. Wita Stwosza,
- parkingu przy Arsenale.
W okolice Wieży Matematycznej oraz Auli Leopoldina dojedziemy także komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 6, 7, (przystanek Ossolineum), 4, 12 (przystanek Uniwersytet Wrocławski);
- autobusami linii: 132, 142, K (przystanek Rynek).