Zimowe Ptakoliczenie to inicjatywa, która narodziła się na Wyspach Brytyjskich, w Polsce organizowana jest w tym roku po raz 20. Pod szyldem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Celem jest próba oszacowania stanu populacji poszczególnych gatunków ptaków zimujących w Polsce.
Na Ptakoliczenie zabierz lornetkę, album, termos
W wydarzeniu zaplanowanym na weekend 26-28 stycznia 2024 wezmą udział pasjonaci ornitologii: zawodowcy i amatorzy. W całej Polsce organizowane są spacery, w których biorą udział setki osób wyposażonych w lornetki, lunety, aparaty telefoniczne oraz albumy z ptakami. Informacje o terminach i godzinach w okolicy można znaleźć na stronie OTOP. We Wrocławiu to m.in. park Wschodni i Las Sołtysowicki.
Galeria zdjęć
Spotkania organizowane są na ogół w grupach, na czele których stoją doświadczeni ornitolodzy. Uczestnicy sprawdzają (korzystając m.in. z lornetek), ile ptaków danego gatunku znajduje się w okolicy. Wyniki z obserwacji podczas wpisuje się do formularzy, a te wysyła do OTOP.
W spotkaniach może wziąć udział każdy - bez względu na wieki i wiedzę o ptakach. Warto zadbać o ciepłe ubranie, zabrać termos z ciepłym napojem oraz prowiant.
Ile masz wróbli koło domu
Organizatorzy Zimowego Ptakoliczenie co roku wskazują gatunek, który patronuje imprezie. W 2024 roku jest to wróbel.
Źródło: materiały prasoweŁacińska nazwa gatunku Passer domesticus wskazuje bezpośrednio, gdzie można się go spodziewać. Passer oznacza po łacinie małego, ruchliwego ptaka, a drugi człon domesticus pochodzi od łacińskiego słowa domus, czyli dom. Nietrudno więc zgadnąć, że jest to gatunek mocno związany z człowiekiem. Wróble są kosmopolitami, można je spotkać praktycznie na całym świecie, zarówno w pustynnych oazach jak i za kręgiem polarnym. Swój sukces zawdzięczają m.in. bliskości człowieka.Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, informacja prasowa