wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu wybudował teatr, kościół, synagogę. Rocznica urodzin architekta Carla Ferdinanda Langhansa
Kliknij, aby powiększyć
Carl Ferdinand Langhans zaprojektował m.in. budynek dzisiejszej opery Wikimedia / www.wroclaw.pl
Carl Ferdinand Langhans zaprojektował m.in. budynek dzisiejszej opery

Wrocławianin Carl Ferdinand Langhans to jeden z najważniejszych niemieckich architektów w XIX wieku. Spod jego ręki wyszły projekty znanych wrocławskich gmachów. 14 stycznia mija rocznica urodzin mistrza architektury.

Reklama

Carl Ferdinand Langhans urodził się 14 stycznia 1781 r. (niektóre źródła podają rok 1782) w domu architekta Carla Gottlieba Langhansa, można podejrzewać, że specjalność zawodowa była naturalnym wyborem.

Pierwsze nauki Carl Ferdinand pobierał od ojca (projektanta m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Kształcił się również we Włoszech i Francji. Projektował w stylu klasycystycznym i historycznym. Jako samodzielny architekt zaczął pracę w 1808 r., dekadę później objął funkcję radcy budowlanego.

Teatr wielki jak opera

Carl Ferdinand Langhans pracowitością i ambicjami nie ustępował ojcu. Teatry, kościoły, gmachy użyteczności publicznej i pałace według jego projektów powstawały m.in. w Berlinie, Szczecinie, Dessau, Lipsku, Legnicy.

Najbardziej widowiskowym przejawem talentu młodszego Langhansa we Wrocławiu jest gmach, który powstał jako Teatr Miejski. Dzisiaj ogromny budynek między ulicą Świdnicką a placem Wolności to siedziba Opery Dolnośląskiej. Spod ręki Carla Ferdinanda Langhansa wyszły również projekty, m.in.

  • synagogi pod Białym Bocianem;
  • kościoła Opieki św. Józefa na Ołbinie;

  • gmachu Starej Giełdy na placu Solnym.

Sygnatury obu Langhansów: ojca i syna, ma pałac rodu Wallenberg-Pachaly przy dzisiejszej ulicy Szajnochy. Pierwszy to autor pierwotnego projektu, drugi nadzorował rozbudowę wspaniałej miejskiej rezydencji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl