Przewodnicząca i radni Rady Miejskiej na początku sesji, upamiętnili minutą ciszy ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Podczas sesji służby gminne, powiatowe i państwowe przedstawiły sprawozdania z realizacji swoich zadań służbowych w 2024 roku z zakresu m.in. bezpieczeństwa, porządku oraz polityki społecznej.
Radni podczas sesji podjęli ważne decyzje
- Zmieniono kategorię drogi na gminną w związku z oddaniem do użytkowania nowo wybudowanego odcinka drogi krajowej nr 94 na terenie miasta, przebiegającego ul. Średzką oraz ul. Kosmonautów.
- Rada wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców mieszkań komunalnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Podczas sesji radni, przyjęli szczególne zasady, sposobu i trybu umarzania należności pieniężnych z tytułu zajmowania nieruchomości wchodzących w skład zasobu komunalnego Gminy Wrocław.
- Radni chcąc poznać stanowisko mieszkańców w kwestii maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta w godzinach nocnych, pomiędzy godziną 22:00, a godziną 6:00 - skierowali do Rad Osiedli w celu konsultacji propozycję uchwały w tym zakresie.
- Podczas sesji określono opłatę za pobyt we Wrocławskiej Izbie Wytrzeźwień w kwocie 453,57 zł.
- W ramach przyjętego Studenckiego Programu Stypendialnego m.in. uwzględniono interes studentów studiów niestacjonarnych, którzy do tej pory nie mogli ubiegać się o żadne z oferowanych dotychczas stypendiów. W myśl nowych przepisów zyskają oni prawo do aplikowania zarówno o stypendium dla studentów, którzy uzyskali prawo do studiowania za granicą, jak i o stypendium dla laureatów olimpiad i konkursów uprawniających do przyjęcia na studia. Ponadto nowe zapisy w jasny sposób precyzują w jaki sposób studenci aplikują o stypendium dla studentów wyjeżdżających za granicę. Wnioski o udzielenie stypendium, studenci składają w terminie od 1 października do 31 października danego roku akademickiego.
- Decyzją Rady Miejskiej udzielono z budżetu Gminy Wrocław, pomocy rzeczowej do kwoty 60.000 zł w postaci przekazania wody pitnej butelkowanej w związku z poważną awarią sieci wodociągowej na terenie Otwocka. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, wodę przekazano bezzwłocznie, a uchwałę podjęto z mocą wsteczną.
- Uległy zmianie kwoty dotacyjne na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach - po wycofaniu się jednego z beneficjentów.
- Rada nadała nową nazwę rondu na terenie Wrocławia (Agnieszki Osieckiej).
- Rada nadała nową nazwę skwerowi na terenie Wrocławia (Magdaleny Abakanowicz).
- Rada nadała nową nazwę ulicy (Stefana Inglota).
- Rada nadała nową nazwę ulicy (Andrzeja Klisieckiego).
- Rada nadała nową nazwę ulicy (Roberta Marczewskiego).
- Projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi na terenie Wrocławia imienia Simony Kossak - skierowano do II czytania.
Podczas sesji zmieniono dwie uchwały dotyczące nazw ulic, z czego:
- ulica Krajobrazowa ulega skróceniu – po zmianie nazwa ulicy sięgać będzie do ulicy Wedutowej.
- ulica Wedutowa ulega przedłużeniu - po zmianie nazwa ulicy sięgać będzie do ulicy Gromadzkiej.
Rada podczas sesji przyznała zaszczytne tytuły:
- "Civitate Wratislaviensi Donatus":
- prof. Andrzejowi Wiszniewskiemu – naukowcowi i działaczowi społecznemu o bogatym dorobku akademickim i zasługach w działalności opozycyjnej w okresie PRL.
- "Nagrody Wroclawia":
- Bohdanowi Aniszczykowi - samorządowcowi, społecznikowi, nauczycielowi akademickiemu, wieloletniemu radnemu Rady Miejskiej Wrocławia za długoletnią pracę samorządową i społeczną wyróżniającą się wrażliwością, szacunkiem dla drugiego człowieka i zaangażowaniem w rozwój Wrocławia;
- Igorowi Pietraszewskiemu - socjologowi, działaczowi opozycyjnemu, muzykowi, współtwórcy i dyrektorowi artystycznemu festiwalu Jazz nad Odrą w uznaniu jego wieloletniej działalności społecznej i kulturalnej;
- Januszowi Zaleskiemu - wojewodzie wrocławskiemu w latach 1992-1998, nauczycielowi akademickiemu, ekspertowi w zakresie polityki regionalnej i gospodarki wodnej, za wybitne zasługi w tworzeniu systemu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry;
- Piotrowi Kaszuwarze - dziennikarzowi, korespondentowi wojennemu, założycielowi i prezesowi międzynarodowej Fundacji UA Future zaangażowanemu w działalność charytatywną;
- Ruchowi Wolność i Pokój - założonemu w 1985 r. ruchowi opozycji antykomunistycznej działającemu na rzecz pokoju, praw człowieka oraz ochrony środowiska naturalnego;
- Stowarzyszeniu Ogólnopolskiemu Oddziałowi Kołomyjan "Pokucie" we Wrocławiu, którego misją jest pielęgnowanie dziedzictwa i tradycji Pokucia oraz wspieranie Polaków zamieszkałych na terenach dawnego Województwa Stanisławowskiego.
Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Więcej informacji na tej stronie.