— Planujemy konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji. O tym, czy projekt uchwały o całkowitej prohibicji, jaka funkcjonuje w Krakowie czy od niedawna Gdańsku będzie procedowany, zadecydują w pierwszej kolejności mieszkańcy – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialna m.in. za sprawy społeczne.
Na niektórych osiedlach już tak jest
Propozycja dotyczy rozszerzenia ograniczeń, które aktualnie obowiązują już na Starym Mieście oraz na kilku innych osiedlach, gdzie sprzedaż alkoholu jest zabroniona od godziny 22.00 do 6.00.
Obecnie zakaz sprzedaży napojów alkoholowych pomiędzy godziną 22.00 a 6.00 obowiązuje na dziewięciu osiedlach centralnej części Wrocławia. Pierwsza tego typu uchwała Rady Miejskiej Wrocławia dotyczyła obszaru Starego Miasta i weszła w życie we wrześniu 2018 roku.
W styczniu 2024 roku zakaz został rozszerzony przez radnych na dodatkowe osiedla: Szczepin, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie, Powstańców Śląskich oraz Huby. W tych lokalizacjach wszelkie sklepy, w tym stacje benzynowe, nie mogą sprzedawać napojów wyskokowych w wyznaczonych godzinach.
Potrzebna jest opinia mieszkańców
Rada Miejska będzie chciała poznać opinie mieszkańców i Rad Osiedli.
— Tego typu decyzje powinny być poparte głosami lub opiniami samych mieszkańców, że taki zakaz ma rację bytu — podkreśla Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia.
Wyniki sondy na Wroclaw.pl
Wrocławianie niedawno wypowiedzieli się na temat nocnej prohibicji. Na łamach portalu Wroclaw.pl zorganizowaliśmy sondę, w której pytaliśmy ankietowanych, czy są za wprowadzeniem takich ograniczeń. Na podstawie prawie 3 tys. odpowiedzi można wstępnie stwierdzić, że mieszkańcy opowiadają się za wprowadzeniem nocnej prohibicji. Obecnie całość badania jest analizowana.
Na dzisiejszych obradach RMW przegłosowała skierowanie do konsultacji projektu dotyczącego ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych. Jeśli w trakcie konsultacji mieszkańcy opowiedzą się za wprowadzeniem ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu, wówczas rada miejska zajmie się stosownym projektem uchwały.
Głos mieszkańców a głos przedsiębiorców
— Głos mieszkańców będzie tu decydujący, ale trzeba brać pod uwagę także głos przedsiębiorców, którzy mogą mieć różne obawy związane z tymi ograniczeniami. Przykłady z innych miast, takich jak Kraków, gdzie nocna prohibicja nie przyniosła strat przedsiębiorcom, mogą być argumentem za wprowadzeniem podobnych regulacji we Wrocławiu – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Rada miejska planuje także uwzględnić opinie rad osiedli, które mogą mieć różne zdania na temat zasadności wprowadzenia takiego zakazu. Sytuacja na osiedlach położonych centralnie może kształtować się inaczej niż na tych znajdujących się na peryferiach Wrocławia.
Potencjalne efekty nocnej prohibicji
Jak wskazuje doświadczenie innych miast, wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszenia liczby incydentów związanych z alkoholem w przestrzeni publicznej, co z pewnością także będzie brane pod uwagę podczas konsultacji i dyskusji radnych.