wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Chałupy welcome to... Wakacje w PRL-u nad Bałtykiem, na Mazurach i w górach. Archiwalne zdjęcia

Nieco siermiężne, ale dziś wspominane z łezką w oku. Głównie w Polsce, bo paszport posiadali tylko nieliczni wybrańcy. Jeździło się nad morze, z Funduszu Wczasów Pracowniczych - do Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kołobrzegu, Sopotu. Z Wrocławia pociągiem albo samochodem podróż trwała nawet kilkanaście godzin. Szczególnie, jeśli maluch nie dawał rady. Popularne były też Mazury i Zakopane. Zobaczcie zdjęcia z wakacji w PRL-u z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Reklama

Wiklinowe kosze, gotowana kukurydza i lody Bambino na plaży nad Bałtykiem, a na promenadzie gazowana woda z saturatora, najlepiej z sokiem. Albo urlop na Mazurach pod namiotem, koniecznie z dmuchanym materacem, butlą gazową gazową i prowiantem (konserwa z mielonką czy paprykarz szczeciński - to hity tamtych lat). Luksusem były przyczepy kempingowe.

Furorę na wczasach robiły wieczorki zapoznawcze w zakładowym ośrodku (im bogatszy zakład, tym lepsze warunki) i zabawy pod wodzą "kaowca", czyli instruktora kulturalno-oświatowego (patrz film "Rejs" ze Stanisławem Tymem). Tak wyglądały wczasy w PRL-u. Bywało biednie i siermiężnie, ale dziś wiele osób wspomina je z sentymentem. Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z wakacji w PRL-u z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego z lat 50., 60., 70. i 80. XX w.

Wakacje w PRL-u. Lata 60. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wakacje w PRL-u. Lata 60.

Jeździło się do Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kołobrzegu... Najdroższy był Sopot, gdzie odbywał się słynny festiwal z udziałem zagranicznych gwiazd. Jeden z największych, wakacyjnych przebojów lat 80. XX w. "Chałupy Welcome To" o słynnej plaży nudystów wylansował Zbigniew Wodecki. Wiele osób wybierało też Mazury (pod namiotem albo w domkach letniskowych) i Zakopane, które zawsze cieszyło się dużą popularnością.

Fundusz Wczasów Pracowniczych

FWP został powołany do życia 4 lutego 1949 r. na wniosek Komisji Centralnej Związków Zawodowych, w skład której wchodzili przedstawiciele różnych ministerstw, i był jej podporządkowany. Fundusz posiadał monopol na organizację turystyki dla pracowników. Prowadził różne formy wczasów, m.in. zwykłe - 14-dniowe. Wyjazdy następowały na podstawie skierowań.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama