wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W remontowanej Auli Leopoldyńskiej coraz piękniej [ZDJĘCIA]

Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Odnowiono malowidła i sztukaterię pod balkonem chóru. W renowacji są też ławy studenckie oraz portrety w pięknych barokowych ramach z bocznych ścian auli.

Reklama

W tym roku w zabytkowej auli Uniwersytetu Wrocławskiego realizowane są aż cztery duże zadania. Trwa konserwacja ław studenckich oraz profesorskich razem z podestami i portretami zasłużonych osobistości, które zdobią piękne barokowe ramy. Teraz zakończyło się odnawianie pięciu malowideł pod balkonem oraz otaczających ich sztukaterii. Nowy wyraz zyskał również napis pod popiersiem hrabiego Antona Schaffgotscha. W planach jest odremontowanie posadzki i ław, które znajdowały się pod emporą.

– Cieszymy się, bo oddajemy znów kawałek naszej pięknej auli i to chyba najbardziej metafizyczny kawałek, bo przedstawiający orkiestry anielskie. Był to trudny odcinek, brakowało dokładnej dokumentacji tych fragmentów a w dodatku w międzyczasie dokonywano na malowidłach różnych poprawek. Naszym zadaniem było, aby wrócić do jak najbardziej pierwotnej formy tego malowidła i udało nam się to zakończyć sukcesem – nie ukrywał radości prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Anielska orkiestra z niebanalnymi instrumentami

Tematem malowideł pod balkonem jest orkiestra anielska. Na poszczególnych obrazach anioły grają na: kotłach i fanfarze, na skrzypcach i harfie, a w największym, środkowym polu na cynku, violone (violi basowej), dulcianie, instrumencie przypominającym psalterium i lutni. Ten zestaw uzupełnia aniołek podtrzymujący nuty oraz kolejny, śpiewający i dyrygujący rulonem nut. Z kolei malowidła od strony południowej ukazują dwa anioły grające na rogach myśliwskich oraz altówce i na flecie prostym.

  – Najstarsze źródła obrazowe dla tej części auli to barwne fotografie Rudolfa Jaguscha z 1944 roku, niestety, nie zachował się diapozytyw przedstawiający drugą scenę od północy, a trzy ujęcia środkowej sceny nie obejmują centrum kompozycji opowiada Roland Róg, z krakowskiej firmy Roland Róg Art Service Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

 – Trzeba też przypomnieć, że diapozytywy Jaguscha nie przedstawiają oryginałów, ale stan po konserwacji Josepha Langera z lat 1908-12 oraz kolejnej, przeprowadzonej w roku 1926 przez znanego tylko z nazwiska Feya. To była dodatkowa trudność prac, które wykonywaliśmy – dodaje konserwator.

Prace trwały kilka miesięcy i były finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzielonej Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego w kwocie 188 687 zł. 

Perła baroku 

Aula Leopoldyńska jest jednym z najlepiej zachowanych świeckich, barokowych wnętrz na Śląsku, a jej dekoracja – wykonana w latach 1731–1732 – należy do najpiękniejszych nie tylko na terenie Śląska, ale całej Europy Środkowej.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl