wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. W jakich sytuacjach jest potrzebne poświadczenie notarialne?

W jakich sytuacjach jest potrzebne poświadczenie notarialne?

Data publikacji: Autor:

Dokumenty dotyczące podjęcia pracy w Polsce, opieki nad dziećmi czy majątku pozostawionego w ojczyźnie – w takich sprawach najczęściej obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, muszą korzystać z usług notariuszy. Ci, współpracując z tłumaczami przysięgłymi, gwarantują, że sprawy urzędowe zostaną załatwione zgodnie z obowiązującym prawem.

Reklama

Każdy, kto z Ukrainy przyjeżdża do Polski, musi podjąć duży wysiłek związany z legalizacją pobytu, podjęciem pracy, ubezpieczeniem i wieloma innymi aspektami życia w innym kraju. Każdy z nich wymaga posłużenia się dokumentami. Kłopot w tym, że są one wystawione w języku ukraińskim, wymagają więc często nie tylko tłumaczenia przysięgłego, ale i poświadczenia notarialnego.

Co to takiego? To jedna z najpowszechniejszych czynności notarialnych. Zanim jej dokonamy, powinniśmy przygotować dokument, na którym w obecności urzędnika składamy swój podpis lub uznajemy własnoręczność wykonanego przez nas wcześniej podpisu.

Kolejną niezbędną rzeczą jest dołączenie klauzuli poświadczeniowej. Zawiera ona dokładną datę oraz miejsce sporządzenia dokumentów, dane osobowe osoby składającej podpis oraz podpis i pieczęć notariusza. Klauzula poświadczeniowa ma gwarantować, że podpis jest autentyczny oraz że dokument, na którym został złożony, istniał w momencie składania poświadczenia. By poświadczenie notarialne zostało wydane, trzeba mieć przy sobie aktualny dokument tożsamości.

Poświadczenie notarialne najczęściej jest sporządzane wtedy, gdy udzielamy komuś pełnomocnictwa w określonych czynnościach prawnych, jak choćby reprezentowanie nas w urzędach czy sporządzanie umów sprzedaży czegoś. Jest wymagane również wtedy, gdy potrzebne są rozmaite dokumenty prywatne, które zwierają poświadczenia o charakterze majątkowym lub niemajątkowym. Chodzi np. o poświadczanie kopii dokumentów umożliwiających podjęcie pracy w Polsce. Dotyczy także delikatnych spraw związanych z opieką nad dziećmi czy majątku pozostawionego na Ukrainie, choćby rachunków bankowych, kart płatniczych czy dysponowania nieruchomościami.

W wielu sytuacjach (np. przy potwierdzaniu podpisów pod dokumentami) niezbędne jest też skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego. Zazwyczaj kancelarie notarialne pomagają swoim klientom w znalezieniu odpowiedniego tłumacza.

Ile trzeba zapłacić za taką usługę notarialną? Wszystko zależy od rodzaju dokumentu, który przedstawiamy notariuszowi. Jeśli sprawa dotyczy takiego, w którym została oznaczona suma pieniężna, maksymalna prowizja notariusza wynosi 1/10 stawki wpisanej w dokumencie. Ustawodawca przewidział jednak, że maksymalna prowizja nie może przekraczać kwoty 300 złotych + podatek VAT. Z kolei w przypadku pełnomocnictw i innych dokumentów jest to stawka 20 złotych + VAT. Warto dodać, że część notariuszy rezygnuje z prowizji w przypadku uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Do potwierdzenia autentyczności podpisu niezbędne są konkretne dane:

  • wszystkie imiona;
  • nazwisko;
  • imię ojca i matki;
  • PESEL;
  • stan cywilny (panna/kawaler, zamężna/żonaty, rozwiedziona/rozwiedziony, wdowa/wdowiec)
  • adres zamieszkania;
  • rodzaj dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport, karta pobytu, inne), jego numer i termin ważności;
  •  

Listę kancelarii najłatwiej znaleźć na stronie Izby Notarialnej we Wrocławiu: wroclaw.notariat.info.pl.

Maciej Sas (stan na 21 grudnia 2022)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama