wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Cenne znalezisko w dawnej klinice ginekologii przy ul. Chałubińskiego

W budynku dawnej kliniki ginekologii znaleziono kilkadziesiąt słojów z preparatami anatomicznymi, fot. www.wroclaw.pl

Kilkadziesiąt słojów z preparatami biologicznymi znaleziono w budynku dawnej kliniki ginekologii i położnictwa przy ul. Chaubińskiego. – Dla nauki tego typu odkrycia są bezcenne – mówi prof. Tadeusz Dobosz, twórca Muzeum Medycyny Sądowej, które powstaje na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Reklama

Od połowy grudnia 2021 r. I Klinika Ginekologii i Położnictwa ma nowy adres przy ul. Borowskiej. W jej dotychczasowej siedzibie, w jednym z najbardziej malowniczych gmachów na terenie starego kampusu, trwają porządki. Przy tej okazji natrafiano na kilkadziesiąt słojów w preparatami biologicznymi. Były w jednej z szafek na zapleczu sali wykładowej. Mniejsze i większe pojemniki zajmowały trzy spore półki. Większość jest bez opisów, kartki z oznaczeniami poodoklejały się, poginęły lub wymieszały. Prawdopodobnie od kilkudziesieciu lat nikt do skrytek nie zaglądał.

Dla nauki znalezisko bezcenne

– Na pierwszy rzut oka to w większości preparaty narządów rozrodczych i ich części. Są wśród nich preparaty z nowotworami, olbrzymie przypadki mięsaków. Całość wymaga dokładnej analizy. Będę miał co robić – mówi prof. Tadeusz Dobosz. – Prawdopodobnie wszystkie preparaty powstały przed II wojną. Dla nauki to znalezisko bezcenne, ponieważ dzisiaj ze względu na obostrzenia związane z prawami pacjenta, takich preparatów już nie można tworzyć.

Poniemieckie schematy edukacyjne odkryte przy Chałubińskiego

Poniemieckie schematy edukacyjne odkryte przy Chałubińskiego

Jednak tylko w części naczyń płyn zakrywa cały wycinek. Tam, gdzie środek konserwujący nie sięga, preparat wysechł. W kilku naczyniach płynu nie ma w ogóle i tkanki zczerniały i skurczyły się.

Prof. Tadeusz Dobosz: – Dopóki w naczyniu jest choćby odrobina cieczy, jest szansa na uratowanie preparatu. Mamy także specjalistyczny płyn, dzięki któremu jesteśmy odwrócić proces zniszczenia tkanek.

Przedwojenny amerykański fantom

Przy okazji trafiono także na poniemieckie tablice edukacyjne przedstawiające przekroje anatomiczne narządów rodnych, wydane w Lipsku.

Informacja o zbiorze preparatów anatomicznych jest o tyle zaskakująca, że prof. Dobosz już przejął zestaw precjozów z likwidowanej kliniki ginekologii, m.in. przeźrocza, drobny sprzęt ginekologiczny.

– Zachował się także amerykański fantom położniczy, najprawdopodobniej z końca XIX wieku. Wymagał gruntownej konserwacji, ale w części już jest odnowiony – mówi naukowiec.

Fot. www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama