wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Villa Colonia, w której podpisano akt kapitulacji Festung Breslau, ma nowego gospodarza

Villa Colonia, w której podpisano akt kapitulacji Festung Breslau, ma nowego gospodarza [ZDJĘCIA]

Robert Migdał, Tomasz Wysocki,

Kliknij, aby powiększyć
Zjawiskowa Villa Colonia, w której podpisano kapitulację Festung Breslau, jest wystawiona na sprzedaż SDP Nieruchomości
Zjawiskowa Villa Colonia, w której podpisano kapitulację Festung Breslau, jest wystawiona na sprzedaż

To rezydencja dla osób, które cenią sobie luksus. Villa Colonia urzeka przede wszystkim przepięknym, urządzonym ze smakiem wnętrzem, w którym zachowano klimat dawnych lat, ale też ciekawą historią. To tu podpisano dokument kończący działania wojenne na terenie Wrocławia w 1945 roku. Budynek ma nowego właściciela.

Reklama

Legendarny budynek stoi przy ul. Rapackiego. Przed dwoma laty został wystawiony na sprzedaż i znalazł się w ofercie firmy SDP Nieruchomości. Od sierpnia 2023 r. ma nowego właściciela, to osoba prywatna.

Villa Colonia we Wrocławiu to historyczne miejsce 

Villa Colonia to niepowtarzalne miejsce. Budynek został wzniesiony jako jedna z kilku okazałych rezydencji na Krzykach prawdopodobnie w 1905 roku.

Była to ostatnia nieruchomość mieszkalna we Wrocławiu, przy granicy Krzyki (wtedy Krietern). Ulica Rapackiego (obecna nazwa) stanowiła równoległą drogę do jednej z ważniejszych tras wylotowych na Świdnicę i Jelenią Górę. Od strony południowej w słoneczne dni z okien rozpościerał się widok na masyw Ślęży, Góry Sowie a nawet wałbrzyski Chełmiec.

Villa Colonia odegrała szczególną rolę w historii miasta w okresie II wojny światowej – to właśnie tu podpisano akt kończący działania wojenne na terenie Wrocławia (wtedy Breslau) 6 maja 1945 roku i zapanował tak upragniony pokój. Stół, przy którym odbyło się podpisanie dokumentu, zachował się i stanowi część wyposażenia obiektu.

Po wojnie, w budynku Villi mieściła się Izba Skarbowa, następnie obiekt zamieszkiwali pracownicy naukowi wrocławskich uczelni. Z czasem jeden z nich wszedł w wyłączne posiadanie nieruchomości i przeznaczył ją na dom rodzinny oraz siedzibę własnej firmy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Villa Colonia we Wrocławiu to historyczne miejsce dla wrocławian SDP Nieruchomości
Villa Colonia we Wrocławiu to historyczne miejsce dla wrocławian

Oto, co można znaleźć w Villi Colonia. Zobacz

Pięć kondygnacji (wliczając przyziemie i strych) daje w sumie blisko 600 metrów kw. powierzchni. W budynku jest wewnętrzna klatka schodowa, kilka sypialni, salon, kilka łazienek.Willa stoi na działce o powierzchni 847 metrów kw. Do północnej części budynku przylega garaż.

Budynek zaprojektowano i wybudowano w charakterystycznym dla przełomu XIX i XX wieku stylu propagowanym przez wiedeńskiego architekta Friedricha Ostendorfa uspokojonym baroku. W willi o charakterze dworkowym w otoczeniu zaprojektowanej zieleni widoczne są także elementy wiedeńskiej secesji (m.in. metalowe zadaszenie nad wejściem głównym, czy odtworzone ogrodzenie od strony frontu)
- informują sprzedawcy budynku

Do wnętrza willi prowadzą trzy wejścia: główne, od strony ogrodu oraz dwa gospodarcze prowadzące do części przyziemia.

Ponadto odnowione zostało przyziemie gospodarcze, zrekonstruowano ogrodzenie frontowe wraz z furtą wejściową.

Informacje i zdjęcia o Villi Colonia pochodzą od SDP Nieruchomości (ul. Legnicka 50).

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl