Chodniki i ulice są dziś naprawdę śliskie, dlatego trzeba bardzo uważać. Wyjątkowo łatwo dziś o wywrotkę!
Komunikat Ekosystemu
Dziś w nocy posypywane solą były m.in. mosty i wiadukty.
Wykonawcy prowadzili patrole weryfikujące stan nawierzchni, w ramach których zostały objechane i zabezpieczone ulice, gdzie jest kostka, mosty i wiadukty, m.in. Sobieskiego, Maślicka, Kraszewskiego, Kleczkowska, Kościuszki, Podwale, Dworcowa, Komandorska, Powstańców Śląskich, Sucha.Wysypano łącznie ponad 9 tony soliPiotr Krejner, rzecznik prasowy Ekosystemu
To wszystko jednak nie wystarczyło.
Około południa Ekosystem opublikował w swoich social mediach następującą informację:
Czytamy w niej:
Nie za każdy śliski chodnik odpowiada miasto
Przypominamy, że Ekosystem odpowiada za ulice, przystanki komunikacji miejskiej i chodniki, które nie przylegają do nieruchomości.
Za chodniki przed posesjami odpowiadają ich właściciele – tę kwestię reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dokładniej artykuł 5, który mówi, że „właściciel jest zobowiązany do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.”
Obowiązek ten nie dotyczy chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Dodatkowo temat precyzuje miejski regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia. W rozdziale 10. paragraf 24 możemy przeczytać, że: „Właściciele nieruchomości zapewniają: uprzątanie błota, lodu i śniegu i innych zanieczyszczeń z wydzielonych ciągów komunikacyjnych położnych na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego, w szczególności dróg, chodników, dojść do budynków i garaży oraz do miejsc gromadzenia odpadów, poprzez gromadzenie tych zanieczyszczeń w miejscach, w których nie utrudnia to ruchu pieszego i nie zagraża przechodniom, pojazdom oraz istniejącej zieleni, z zachowaniem możliwości odpływu wody roztopowej do kanalizacji”
Przepisy te dotyczą wszystkich: spółdzielni mieszkaniowych, zarządzających budynkami wspólnot mieszkaniowych, nieruchomości komunalnych, przedsiębiorców oraz właścicieli domków jednorodzinnych.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tekście Bartosza Chochołowskiego: Jaka kara za śliski chodnik? Grzywna lub mandat to nic - odszkodowanie może wynieść nawet 80 tys. zł.