wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uwaga, cyrk przyjechał! Dzieci oraz Czerwone Noski zapraszają na przedstawienie

Magiczne sztuczki, żonglerka, pokaz siły, taniec z szarfą i mnóstwo innych atrakcji - hol wejściowy pawilonu pediatrycznego w szpitalu przy Koszarowej zmieni się dziś w scenę cyrkową. Wystąpią na niej mali pacjenci oddziału rehabilitacyjnego, którzy przygotowali przedstawienie wraz z klownami z fundacji Czerwone Noski.

Reklama

Przedstawienie odbędzie się dzisiaj w holu wejściowym Pawilonu Pediatrycznego budynku A3, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego  przy ul. Koszarowej (wejście od strony ul. Spacerowej). Początek o godzinie 16. Przyjść mogą wszyscy chętni, jednak trzeba pamiętać o maseczce.

Spektakl został przygotowany w ramach projektu „Supersprawni”, który Fundacja Czerwone Noski realizuje już po  raz dwunasty (ale pierwszy raz we Wrocławiu).  Finałowe przedstawienie poprzedziły pięciodniowe warsztaty, podczas których mali pacjenci pod okiem artystów z fundacji Czerwone Noski szlifowali nowe umiejętności. Każde dziecko samo decydowało, jakiej umiejętności cyrkowej chce się nauczyć.

Warsztaty równie ważne jak spektakl

Będzie żonglerka piłeczkami, maczugami, obręczami  i chustkami, a swoje możliwości zaprezentują również siłacze. Zobaczymy także taniec z szarfą, sztuczki magiczne i grę na różnych instrumentach. Jednak warsztaty, które poprzedziły spektakl, były równie ważne jak on sam.

Dzięki takim zajęciom dzieci odkrywają swoje mocne strony i  zdobywają nowe umiejętności, a to wzmacnia ich poczucie własnej wartości. To niezmiernie istotne zwłaszcza dla dzieci z niepełnosprawnościami. Często zdarza się, że przy takich okazjach po raz pierwszy w życiu odważają się na to, by zaprezentować  innym swoje umiejętności.
Monika Dąbrowska-Jarosz, klown medyczny Czerwonych Nosków

Co dają takie zajęcia?

Jak informują organizatorzy, zabawy teatralne mają ogromny wpływ na rozwój dzieci, m.in. kształtują charakter, wyostrzają zmysł obserwacji oraz uczą, jak poprzez ruch rozładowywać nagromadzone emocje. Dają także możliwość rozwijania różnych umiejętności. Dzieci wstydliwe, zapominają o nieśmiałości, gdy są pochłonięte zabawą, a dzieci niezdyscyplinowane i hałaśliwe mogą się wyciszyć.

Warsztaty Czerwonych Nosków uczą też współdziałania i wspólnej radości z osiągniętego celu.

Projekt Czerwonych Nosków ma również działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Fakt, że dzieci odrywają się od niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu, wspomaga leczenie, co potwierdzają liczne badania naukowe.”
lek. med. Agata Trafalska, kierująca oddziałem rehabilitacji ogólnoustrojowej WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

Warsztaty dla małych pacjentów  zorganizowane w ramach projektu "Supersprawni" fundacji Czerwone Noski materiały organizatorów
Warsztaty dla małych pacjentów zorganizowane w ramach projektu "Supersprawni" fundacji Czerwone Noski

Kto wystąpi? Ten, kto ma ochotę!

Nie było castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą.

Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do jego wieku, możliwości i marzeń. Podczas jednej z edycji programu uczestniczył w warsztatach chłopiec, który leżał na łóżku i mógł poruszać jedynie rękami,  nauczył się utrzymywać na palcu lewej ręki kolorowego balansującego ptaszka i właśnie z takiej scenie wystąpił w finałowym spektaklu. Był z tego powodu ogromnie szczęśliwy i dumny. Często zdarza się tak, że dziecko nieśmiałe na początku warsztatów odkrywa w sobie siłę!
Michał Brańka, klown i koordynator projektu

Warsztaty dla małych pacjentów  zorganizowane w ramach projektu "Supersprawni" fundacji Czerwone Noski materiały organizatorów
Warsztaty dla małych pacjentów zorganizowane w ramach projektu "Supersprawni" fundacji Czerwone Noski

Teatr Włączający

Projektem „Supersprawni” Czerwone Noski realizują ideę Inclusive Theatre, czyli Teatru Włączającego, w którym artystą może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Cel: sprawienie, by dzieci poczuły, że mają wpływ na to, co się dzieje. To one decydują jak będzie wyglądał spektakl i współtworzą jego scenariusz, to one w nim występują.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama