Budowa Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego, który będzie częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, od dawna jest w planach władz Uniwersytetu Medycznego.
W czwartek podpisano umowę z Ministerstwem Zdrowia na finansowanie inwestycji. Przy założeniu, że koszt budowy sięgnie 223 mln zł, z Funduszu Medycznego przeznaczono na ten cel ponad 201 mln zł.
Przechodzimy do fazy rzeczywistego działania, czyli rozpisania przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu oraz w kolejnych latach na dostawę sprzętu i wyposażenia.Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
140 łóżek dla małych pacjentów
Zintegrowane Centrum Pediatryczne zajmie nowy, pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 17 tys. mkw. w kompleksie USK przy ul. Borowskiej. Zaplanowano w nim ok. 140 łóżek, kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Powstaną w nim pracownie specjalistyczne dla potrzeb pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które składać się mają na zintegrowane centrum chorób rzadkich. Projekt zakłada również rozbudowę dziecięcej kardiologii interwencyjnej.
Jedno miejsce, wielu specjalistów
Ważnym elementem nowej jednostki będzie oddział jednodniowy. Jego organizacja pozwoli na zwiększenie liczby przyjętych pacjentów i przeprowadzonych procedur. Bardzo istotnym uzupełnieniem będzie zintegrowany z centrum obszar obserwacyjno-zakaźny.
- Lekarze różnych specjalności, żeby móc ze sobą współpracować też potrzebują do tego warunków - mówi prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Zintegrowane Centrum Pediatryczne nam to zapewni. Dzisiaj na konsultację przemieszczamy się w różne części miasta, a dzięki ZCP będziemy spotykać się codziennie przy łóżkach chorych, na wspólnych konsultacjach, ale również na korytarzach. Będziemy mogli bardzo szybko ustalić wszystkie potrzeby i optymalny plan leczenia.
Źródło: materiały prasoweWrocław zasługuje na inwestycję tej skali, wierzę, że będzie ona dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwszą z wielu.Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu