wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianin Artur Ekert wyróżniony Nagrodą Milnera brytyjskiego Royal Society

Wrocławianin z urodzenia - prof. Artur Ekert, został laureatem Nagrody Milnera przyznawanej przez brytyjskie Royal Society. Naukowca wyróżniono za „wybitne osiągnięcia europejskiego uczonego w dziedzinie nauk komputerowych”.

Reklama

62-letni prof. Artur Ekert pochodzi z Wrocławia, jest absolwentem fizyki na UJ, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Oxfordzkim, na którym pracuje do dzisiaj. Zajmuje się fizyką teoretyczną, specjalizuje się w informatyce kwantowej i kryptologii kwantowej.

W uzasadnieniu Royal Society Milner Award and Lecture za rok 2024 napisano, że wyróżnienie przyznano za: "pionierski wkład w kwantową komunikację i obliczenia kwantowe, które zmieniły informatykę kwantową z niszowej dziedziny akademickiej w żywą interdyscyplinarną dziedzinę badawczą o praktycznych zastosowaniach w przemyśle".

Profesor Ekert wykazał, że nierówności Bella mogą być wykorzystywane do wykrywania podsłuchów w komunikacji kwantowej. Uczony ma olbrzymi wkład w teoretyczne i eksperymentalne podstawy komunikacji i obliczeń kwantowych. Dzięki jego pracom udało się połączyć informatykę kwantową z bezpiecznym przesyłaniem danych. Prowadził pionierskie badania nad kwantowymi bramkami logicznymi, opracował pierwsze metody stabilizacji i ochrony operacji kwantowych, zaproponował jeden z praktycznych projektów komputera kwantowego.
Mariusz Błoński, serwis naukowy Kopalniawiedzy.pl

Prof. Ekert jest laureatem wielu innych cenionych nagród naukowych, m.in.

  • Medalu Maxwella przyznawanego przez Institute of Physics,
  • Medalu Hughesa przyznawanego przez Royal Society;
  • Nagrody Kartezjusza Unii Europejskiej.
Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl