62-letni prof. Artur Ekert pochodzi z Wrocławia, jest absolwentem fizyki na UJ, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Oxfordzkim, na którym pracuje do dzisiaj. Zajmuje się fizyką teoretyczną, specjalizuje się w informatyce kwantowej i kryptologii kwantowej.
W uzasadnieniu Royal Society Milner Award and Lecture za rok 2024 napisano, że wyróżnienie przyznano za: "pionierski wkład w kwantową komunikację i obliczenia kwantowe, które zmieniły informatykę kwantową z niszowej dziedziny akademickiej w żywą interdyscyplinarną dziedzinę badawczą o praktycznych zastosowaniach w przemyśle".
Profesor Ekert wykazał, że nierówności Bella mogą być wykorzystywane do wykrywania podsłuchów w komunikacji kwantowej. Uczony ma olbrzymi wkład w teoretyczne i eksperymentalne podstawy komunikacji i obliczeń kwantowych. Dzięki jego pracom udało się połączyć informatykę kwantową z bezpiecznym przesyłaniem danych. Prowadził pionierskie badania nad kwantowymi bramkami logicznymi, opracował pierwsze metody stabilizacji i ochrony operacji kwantowych, zaproponował jeden z praktycznych projektów komputera kwantowego.Mariusz Błoński, serwis naukowy Kopalniawiedzy.pl
Prof. Ekert jest laureatem wielu innych cenionych nagród naukowych, m.in.
- Medalu Maxwella przyznawanego przez Institute of Physics,
- Medalu Hughesa przyznawanego przez Royal Society;
- Nagrody Kartezjusza Unii Europejskiej.