wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. USK ma nowy sprzęt do operowania raka trzustki

USK ma nowy sprzęt do operowania raka trzustki

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Aparat NanoKnife pozwala na usunięcie guzów nowotworowych, które ze względów na położenie nie mogły być operowane tradycyjną metodą. Dotyczy to przede wszystkim raka trzustki, wątroby i prostaty. Pierwszą operację z wykorzystaniem nowego sprzętu przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w czwartek 22 lutego.

Reklama

Operację wykonał zespół prof. Wojciecha Kielana wraz z asystą prof. Pawła Lampego ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który kilku lat wykorzystuje już NanoKnife do operowania nowotworów trzustki.

Na każde 100 osób, które zgłaszają się do USK z rozpoznaniem raka trzustki tylko ok. 15 proc. kwalifikuje się do radykalnego zabiegu operacyjnego, a ok. 85 proc. z nich już tylko do zabiegów paliatywnych. – Nie można u nich usunąć guza w tradycyjny sposób, bo jest za duży i nacieka na inne naczynia, które w trakcie operacji mogą zostać uszkodzone – mówi prof. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej USK.

Urządzenie NanoKnife to także szansa dla chorych z pojedynczymi przerzutami w wątrobie. Wykorzystuje się go także do leczenia raka prostaty, kiedy zabieg chirurgiczny nie jest już możliwy.

Aparat NanoKnife wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które są aplikowane w tkance za pomocą elektrod w kształcie igieł. Podczas zabiegu komórki nowotworowe zostają nieodwracalnie uszkodzone i obumierają.

Zabieg odbywa się pod kontrolą USG śródoperacyjnego.

Ważne: naczynia krwionośne i nerwy w rejonie uszkadzanych przez NanoKnife komórek nowotworowych zachowują swoją żywotność.

Zabieg nie jest refundowany. Do każdej operacji potrzebny jest zestaw igieł jednorazowych, których  cena to ok. 18 tys. złotych.

– Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości metoda ta będzie podlegała refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi prof. Wojciech Kielan. - Jako ośrodek akademicki, w którym jest leczona bardzo duża liczba chorych z chorobami nowotworowymi trzustki, musimy stworzyć pacjentom dostęp do najnowszych metod leczenia.

USK/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama