wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądała ul. Ruska 60 i 100 lat temu (STARE ZDJĘCIA)
Kliknij, aby powiększyć
Ulica Ruska w 1961 r. Kamienice - druga od lewej i trzecia od lewej zostały wyburzone w związku z budową tzw. trasy W-Z w latach 70. ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia
Ulica Ruska w 1961 r. Kamienice - druga od lewej i trzecia od lewej zostały wyburzone w związku z budową tzw. trasy W-Z w latach 70.

Ulica Ruska, jedna z głównych arterii Starego Miasta, brama do centrum Wrocławia, wkrótce zmieni swoje oblicze. W styczniu poznaliśmy koncepcję jej rewitalizacji. Ma się tu pojawić sporo zieleni, ale według zapowiedzi, zachowane zostaną najważniejsze elementy historyczne. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia i serwisu fotopolska.eu, jak ul. Ruska wyglądała przed laty.

Reklama

Ulica Ruska, położona w sercu Wrocławia, to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii Starego Miasta. W styczniu poznaliśmy koncepcję jej odnowy na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego. Pojawią się tam zielone ogródki restauracyjne, parkingi rowerowe, ławeczki i skwer w miejscu dawnej miejskiej bramy, o czym możecie przeczytać w tekście poniżej.

Ulica Ruska ma około pół kilometra. Rozciąga się od przylegającego do południowo-zachodniego narożnika Rynku placu Solnego aż do Podwala, z którym krzyżuje się w miejscu, gdzie niegdyś stała Brama Mikołajska, główna brama miejska od strony zachodniej. 

W latach 70. XX w. ul. Ruska w połowie została przecięta trasą W-Z, wytyczoną wzdłuż linii nieistniejącej już Czarnej Oławy (wewnętrzna fosa - zasypana po epidemii cholery w 1866 r.). W XIII wieku w tym miejscu stała Brama Ruska, będąca ważnym elementem ówczesnych fortyfikacji (przedbramie rozebrano w XVIII wieku, a samą bramę po 1807 r.). 

Zobaczcie w galerii, jak ul. Ruska i jej okolica wyglądały przed laty. Przypominamy też wizualizacje i koncepcję jej przyszłej przemiany.

Przed laty na Ruskiej mieszkali głównie zamożni wrocławianie, trudniący się handlem i karczmarstwem, a w pewnym okresie także wielu tkaczy. Jak podaje Encyklopedia Wrocławia, w 1875 r. na ulicy mieściło się 120 sklepów, głównie tekstylnych, dwie pracownie jubilerskie, trzy magazyny meblowe, delikatesy, cukiernie, winiarnie, likiernie i trzy palarnie kawy.

Na przełomie XIX i XX w. powstało wiele domów handlowych. Była też prywatna synagoga. W 1790 r. w Zajeździe Czerwony Dom zatrzymał się słynny poeta i dramaturg - Johann Wolfgang Goethe. 

Ulica Ruska - skąd się wzięła nazwa?

Nazwa ulicy - dziś budząca kontrowersje - niemal nie uległa zmianie od czasów średniowiecza (wówczas Rusyschin Gasse) i ma związek z silnymi wówczas kontaktami Wrocławia z Rusią. W czasach Breslau do 1945 r. Ruska nosiła nazwę Reusche Straße. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl