wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu jest nowa ulica. Nazywa się... Cukrozetka. O co tu chodzi? [WYJAŚNIAMY]
Oto ulica... Cukrozetka. Skąd ta nazwa? fot. Paweł Szeremeta
Oto ulica... Cukrozetka. Skąd ta nazwa?

Osiedle Klecina coraz mocniej buduje swoją unikatową tożsamość. Pozostająca dotychczas bez nazwy ulica obok Biedronki, będąca niegdyś najprawdopodobniej fragmentem ulicy Józefa Suplińskiego, została nazwana... Cukrozetka. Tytuł ten jest od lat używany, nieoficjalnie, przez mieszkańców. Teraz - po decyzji Rady Miejskiej Wrocławia - będzie oficjalnie używany i trafi na tabliczkę z nazwą ulicy. Przeczytaj historię tego miejsca.

Reklama

Wieloletnia tradycja umocniona

O nadanie właśnie takiej, a nie innej nazwy wnioskowała Rada Osiedla Klecina.

Działając na rzecz upamiętnienia historii osiedla, która nierozerwalnie związana jest z cukrownią, Rada Osiedla chce, aby ulica ta otrzymała oficjalnie nazwę, jaką posługują się w odniesieniu do niej na co dzień mieszkańcy
- możemy przeczytać w uzasadnieniu

Nazwa ta wywodzi się jeszcze z czasów słynnej niegdyś w okolicy cukrowni. Droga ta prowadziła do bramy na tyłach zakładu. Poruszały się nią maszyny rolnicze dowożące do zakładu buraki cukrowe.

Oficjalne przejście na nowy szyld to kwestia dni, a namacalnym uwiecznieniem będzie nowa tabliczka. Taki ruch z pewnością rozpowszechni nazwę, ponieważ nie wszyscy zapytani przez nas mieszkańcy Klecina ją kojarzyli.

Galeria zdjęć

– Myślimy, że pod koniec lipca uchwała powinna wejść w życie i wtedy czekamy tylko na tabliczkę – dowiadujemy się od Rady Osiedla. – Miasto o takie sprawy dba, więc zakładamy, że jak tylko uprawomocni się uchwała rady miejskiej, to na pewno też i pojawi się tabliczka.

Osiedle Klecina z bogatą historią

Cukrownia, kojarzona tak mocno z osiedlem Klecina, powstała w 1834 roku.

Galeria zdjęć

W czasie II wojny światowej cukrownia została częściowo zniszczona. Jej działalność została wznowiona w 1947 roku. Rekordową produkcję zanotowała w 1989 roku: wytworzono wówczas aż 36 tys. ton cukru.

Zakład został zamknięty w 1994 roku. Pięć lat później zburzono wszystkie budynki produkcyjno-magazynowe. Obecnie teren byłej cukrowni znajduje się w rękach grupy PZU.

Tak wygląda obecnie pozostałość po cukrowni fot. Paweł Szeremeta/www.wroclaw.pl
Tak wygląda obecnie pozostałość po cukrowni

Pamięć o tym miejscu jest jednakże wciąż żywa. Świadczą o tym chociażby nazwy ulic na osiedlu: Karmelkowa, Czekoladowa czy Piernikowa. Teraz do tego grona dołącza ulica Cukrozetka.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama