wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:26

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczniowie z III LO stworzyli Wrocławskie Walentynki - platformę do integracji młodzieży z różnych liceów

Samorząd Uczniowski III Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Składowej stworzył platformę do integracji młodzieży. Wrocławskie Walentynki 2023 były okazją do poznania rówieśników z innych szkół. W akcji wzięło udział 1480 uczniów, którym na podstawie wypełnionego wcześniej formularza, została dopasowana osoba do rozmowy i ewentualnego spotkania. Zobaczcie szczegóły!

Reklama

Wrocławskie Walentynki według licealistów

Walentynki Wrocławskich Liceów 2023 promowały różnorodność, wzajemny szacunek i akceptację. Akcja polegała na udostępnieniu formularza, po wypełnieniu którego uczestnicy otrzymali możliwie najdokładniejsze dopasowanie osoby, która uczęszcza do innej szkoły niż oni sami.

W aplikacji udostępnianej poprzez stronę internetową była również możliwość czatowania w celu umówienia się na spotkanie.

W naszym projekcie nie chodzi wcale o znalezienie drugiej połówki (chociaż tak też może się przecież zdarzyć), ale o to, aby poznać osobę, z którą będzie można nawiązać trwałą, wartościową relację, daleko wykraczającą poza 14 lutego. Najlepszym remedium na samotność jest w końcu kontakt z drugim człowiekiem.
Samorząd Uczniowski III LO we Wrocławiu

Do akcji przyłączyło się 14 wrocławskich liceów, wśród nich: 

  • LO nr II (ul. Parkowa),
  • LO nr III (ul. Składowa),
  • LO nr VI (ul. Hutnicza),
  • LO nr VII (ul. Krucza),
  • LO nr VIII (ul. Zaporoska),
  • LO nr IX (ul. Ks. Piotra Skargi),
  • LO nr X (ul. Piesza),
  • LO nr XI (ul. Spółdzielcza),
  • LO nr XII (pl. Orląt Lwowskich),
  • LO nr XIV (al. Brücknera),
  • LO nr XVI (ul. Mikołaja Reja),
  • LO nr XVII (ul. Tęczowa).
  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej (wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego)
  • Technikum nr XIX (w ramach Zespołu Szkół w nr 8 z LO XVI). 

Dlaczego powstał ten projekt?

Problemem, który zwrócił uwagę uczniów, był brak integracji oraz brak inicjatyw zbliżających do siebie młodzież z wrocławskich liceów. 

Integracji zdecydowanie nie pomogły długie miesiące izolacji. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, aż 70 proc. uczniów określiło jako negatywny wpływ minionego nauczania zdalnego na kontakt z rówieśnikami, ponad 60 proc. wskazało na jego destruktywne działanie w zakresie zdolności do budowy trwałych relacji z rówieśnikami.
Samorząd Uczniowski III LO we Wrocławiu

– Nie można również zapominać o osobach już wcześniej zmagających się z podobnymi problemami w relacjach interpersonalnych. Przeprowadzenie ankiety na próbie ok. 200 licealistów wykazało, iż co trzecia osoba nie ma nawet 5 znajomych spoza szkoły, z którymi utrzymuje stały kontakt, a ponad 60 proc. napotkało problem ze znalezieniem partnera, pomimo szczerych chęci. Wśród mniejszości, choćby LGBTQ+, wskaźniki te są jeszcze wyższe. Poczucia osamotnienia doświadcza niemal 75 proc. społeczności – dodają uczniowie.

Jak wyglądał formularz i czy wszystkich udało się dopasować?

W formularzu stworzonym przez uczniów było łącznie 15 pytań. Pierwsze cztery dotyczyły kwestii dopasowania (podstawowe informacje o wypełniających: klasa, płeć do której chcieliby być dopasowani oraz na jakiej stopie). Następne 11 to były pytania właściwe, m.in.:
  • jeśli miałbyś/miałabyś słuchać jednego muzyka przez najbliższy rok, byłby to?
  • idealna randka/spotkanie to? 
  • jak bardzo spontaniczny jesteś?
  • unikasz poważnych tematów?

Udało się znaleźć dopasowania lwiej części biorących udział. Nadal pozostała jednak niewielka grupa kilkunastu osób bez żadnego dopasowania, których po prostu przeprosiliśmy. W skali projektu był to jednak margines - ok. 2 proc. użytkowników.
Samorząd Uczniowski III LO we Wrocławiu

Czy dopasowanym przez uczniów osobom udało się umówić na spotkanie? Czy projekt odniósł sukces? Zapytaliśmy o wyniki przewodniczącego samorządu uczniowskiego.

– Ze względu na prywatność użytkowników nie mamy dostępu do czatów, ciężko jest nam to ostatecznie określić. Na randki w formularzu chciało się umówić ok. 480 osób, pozostałe 1000 wypełniło go, aby poznać kogoś interesującego, niekoniecznie ze swojego środowiska, co świetnie wpisuje się w ideę integracji międzylicealnej. Warto zaznaczyć, iż walentynki rozumiemy nieco szerzej - nie jako święto zakochanych, ale okazję do celebrowania szeroko pojętych relacji międzyludzkich – powiedział nam Maciej Dawiskiba, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

Projekt był realizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii".

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl