Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na czym polega projekt „Świadomie Wybieram”?
Platforma Świadomie Wybieram umożliwia młodym ludziom wybór szkoły średniej w oparciu o szersze dane, niż rankingi, które bazują głównie na wynikach matur. Jest tzw. dopasowywarką szkół.
Platforma działa na zasadzie darmowej strony internetowej, która zbiera i w przystępny sposób prezentuje szkoły ponadpodstawowe w danym mieście. W praktyce wystarczy ustawić zaledwie trzy suwaki i wpisać liczbę uzyskanych punktów rekrutacyjnych, aby uzyskać listę szkół dopasowanych indywidualnie do danego ucznia. Trzy najważniejsze kryteria to: atmosfera panująca w szkole, przyjemność z nauki i wyniki matur. Wśród dodatkowych filtrów znajdziemy przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, sklepik na terenie szkoły, najbliższy przystanek MPK.Patryk Klimkiewicz, uczeń Technikum nr 1 we Wrocławiu
– Skąd platforma bierze takie informacje? Ideą jest hasło: „Od uczniów dla uczniów”, dlatego dane do platformy pozyskujemy z ankiet wypełnionych przez uczniów danej szkoły. Oczywiście im więcej ankiet, tym informacje na platformie są bardziej obiektywne i wiarygodne. Wypełniona ankieta jest przetwarzana przez algorytm opracowany przez twórców platformy we współpracy z doktorem statystyki panem Krzysztofem Szwarcem z Poznania – tłumaczy uczeń.
Ankiety wypełniane są w pełni anonimowo, w formularzu google docs. Natomiast szkołom (na ich życzenie) uczniowie udostępniają zbiorcze wyniki ankiet w postaci ogólnych wykresów.
Uważamy, że te informacje dla dyrekcji szkół będą bardzo pomocne. Nie przekazujemy natomiast komentarzy z formularzy. Prywatność korzystających z portalu jest dla nas priorytetowa.Patryk Klimkiewicz
W czym i komu ma pomóc ta platforma?
Platforma wspiera ósmoklasistów, którym pomaga wybrać najlepszą dla siebie szkołę ponadpodstawową. Jest to również ciekawe narzędzie dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w podjęciu ważnej życiowej decyzji.
Platforma pomaga też samym szkołom średnim. Daje im możliwość wypromowania się i zaistnienia w przestrzeni edukacyjnej swojego miasta. Jeśli uczniowie wraz z dyrekcją i kadrą pedagogiczną swoich szkół pochylą się uważnie nad wynikami ankiet, to z pewnością mogą też wykorzystać je jako cenne źródło ewaluacji i wskazówkę do zmian, które warto by było wprowadzić we własnej szkole.Maja Lewandowska, uczennica Technikum nr 1 we Wrocławiu
– Obecnie wybór szkoły to nie tylko kwestia programu nauczania czy poziomu placówki. Ważny jest też jej wpływ na zdrowie psychiczne uczniów, ponieważ spędzają w niej większość dnia. Atmosfera panująca w szkole, to, w jaki sposób szkoła dba o dobre samopoczucie uczniów i ich dobrostan, mogą znacząco wpłynąć na ich codzienność i rozwój – dodaje uczennica.
Platforma wychodzi naprzeciw potrzebom ósmoklasistów, którzy w jednym miejscu mogą znaleźć wszystkie interesujące informacje, jednocześnie dopasowując je do swoich możliwości (liczba punktów rekrutacyjnych), jak i potrzeb (za pomocą suwaków i filtrów). To projekt o dużym znaczeniu prospołecznym a zarazem prozdrowotnym w kontekście zdrowia psychicznego.
Spottedy, popularne wśród uczniów, mogą być niewiarygodnym źródłem informacji na temat rzeczywistej atmosfery, ponieważ często są przestrzenią zagospodarowaną przez hejterów i sfrustrowanych uczniów, którzy akurat z własną szkołą mają „na pieńku”, a ich komentarze są wyłącznie negatywne. Z kolei oficjalne konta szkół mogą dostarczyć nam tylko podstawowe informacje bądź przekolorowane treści, które często nijak mają się do rzeczywistości.Maja Lewandowska, uczennica Technikum nr 1 we Wrocławiu
Współpraca z uczniami z Poznania
Pomysł stworzenia platformy dla ósmoklasistów powstał w zeszłym roku. Uczniowie Technikum nr 1 we Wrocławiu opisali jej ideę w postaci projektu i zgłosili do konkursu „FUTURE LEADERS” organizowanym przez wrocławską Fundację WrOpenUp. Zyskał on uznanie jury i dotację finansową na realizację.
Wkrótce po ogłoszeniu wyników konkursowych odkryliśmy, że w Poznaniu działa już podobna platforma. Pomyśleliśmy, że zamiast ze sobą konkurować postawimy na współpracę. Nawiązaliśmy z nimi kontakt. Okazało się, że swój projekt zrealizowali jako laureaci Olimpiady Zwolnieni z Teorii i mają ambicje rozwinąć platformę na całą Polskę. My, uczniowie z ZS1 podjęliśmy się zadania wciągnięcia na platformę szkoły wrocławskie.Wiktor Warwas, uczeń Technikum nr 1 we Wrocławiu
Od grudnia 2023 uczniowie z Wrocławia promują projekt Świadomie Wybieram w przestrzeni miasta. Doradzają młodszym kolegom podczas międzyszkolnych spotkań młodzieży (np. Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia), organizują spotkania wprowadzające dla przedstawicieli szkół średnich i aktywnie działają w mediach społecznościowych.
- Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej możesz podzielić się swoją opinią wypełniając ankietę – tutaj.
- Jeśli chcesz wybrać szkołę dla siebie, skorzystaj z dopasowywarki na stronie Świadomie Wybieram.