wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Licealiści z Wrocławia zbudowali sondę kosmiczną
Kliknij, aby powiększyć
Zespół Per Ardua z III LO - Hanna, Weronika, Dominik, Mateusz, Michał i Szymon fot. Tomasz Hołod
Zespół Per Ardua z III LO - Hanna, Weronika, Dominik, Mateusz, Michał i Szymon

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Składowej we Wrocławiu zbudowali sondę kosmiczną. Wszystko w ramach międzynarodowego konkursu CanSat, który organizuje Europejska Agencja Kosmiczna. Na czym on dokładnie polega? Zobaczcie!

Reklama

Uczniowie z Wrocławia zbudowali sondę kosmiczną

Zespół Per Ardua to grupa uczniów (trzeciej klasy) z III LO we Wrocławiu, którzy biorą udział w międzynarodowym konkursie CanSat organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Polega on na wykonaniu przez młodzież sondy kosmicznej oraz przeprowadzeniu za jej pomocą badań naukowych. Zadania w drużynach są podzielone na wiele obszarów, takich jak: konstruowanie, programowanie, raportowanie, zbieranie i analiza danych, działania promocyjne i edukacyjne.

Naszym celem jest zbudowanie miniaturowej sondy kosmicznej wielkości puszki po napoju, która zostanie wyniesiona rakietą na wysokość 2,5 km. Podczas lotu CanSat wykona misję badawczą, zbierając dane o ciśnieniu i temperaturze powietrza. Dodatkowo, skonstruowany przez nas system kamer stworzy mapę terenu przelotu. Stawiamy również na innowacje, automatyzując system namierzania sondy anteną.
Hanna Cicha z grupy Per Ardua

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zespół Per Ardua; sonda kosmiczna Tomasz Hołod
Zespół Per Ardua; sonda kosmiczna

Poza technologią grupa kładzie też nacisk na edukację i popularyzację nauki. Do tej pory członkowie grupy przeprowadzili warsztaty w szkołach podstawowych, obejmujące budowę własnej (np. kartonowej) sondy dla najmłodszych oraz prezentację tajników konstruowania prostych układów elektronicznych, skierowaną do starszych uczniów.

Oprócz części technicznej konkursu, ważne jest również promowanie projektu. W związku z tym stwierdziliśmy, że fajnie by było podzielić się naszą wiedzą i pójść do szkół, aby pokazać dzieciom, że stworzenie sondy kosmicznej nie jest wcale takie trudne i niemożliwe. Byliśmy u drugoklasistów w SP 107, gdzie wytłumaczyliśmy na czym polega konkurs CanSat i czym są misje kosmiczne. Pokazywaliśmy na filmikach, jak wygląda start rakiety czy lądowanie na Księżycu. Potem była ulubiona część, czyli budowanie sond z kartonu lub bibuły. Powstały naprawdę świetne projekty, a dzieci taką formą lekcji były zachwycone.
Hanna Cicha z grupy Per Ardua

Odwiedziliśmy też starszych uczniów z kółka matematycznego w SP 63. Tam bardziej mówiliśmy o technicznych rzeczach, pokazywaliśmy m.in. jak zrobić antenę czy obudowę do sondy kosmicznej –  dodaje Hanna.

Z czego składa się sonda kosmiczna?

CanSat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie musieli umieścić w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.

Większość urządzeń, które robią drużyny jest w formie puszki po napoju, bo można wykorzystać całą jej przestrzeń w środku. Są też określone przez regulamin odpowiednie wymiary. W samej puszce jest ładunek doświadczalny, czyli wszystkie instrumenty, których będziemy używać do mierzenia naszej misji. Ważne jest też, aby mieć system odzysku, np. spadochron, żeby sonda nam się nie roztrzaskała o ziemię. Musimy mieć zasilanie i komputer pokładowy, który jest sercem CanSata, taka podstawowa jego wersja jest zapewniona przez organizatora.
Dominik Borowski z grupy Per Ardua

Każdy CanSat musi odbyć dwie misje: podstawową (zebranie i analiza danych o ciśnieniu i temperaturze) oraz dodatkową (projektowaną przez zespół). Wrocławscy licealiści jako misję dodatkową wybrali stworzenie mapy terenu przelotu sondy. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wnętrze sondy kosmicznej wykonanej przez uczniów Paulina Falkiewicz
Wnętrze sondy kosmicznej wykonanej przez uczniów

W konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej bierze udział 27 drużyn z Polski. Z tej liczby wytypowanych zostanie 6 drużyn, które dostaną się do finału. Odbędzie się on 20-21 kwietnia, wtedy CanSaty będą wystrzelone w powietrze. Zwycięzcy krajowych etapów pojadą na etap europejski. Ciekawostki oraz informacje o konkursie będą dodawane na bieżąco przez uczniów na Instagramie – zachęcamy do obserwowania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl