4. Trasy rowerowe we Wrocławiu
Trasy rowerowe we Wrocławiu na majówkę 2021 www.wroclaw.pl
Trasy rowerowe we Wrocławiu na majówkę 2021

Jeśli planujecie ruszyć na wyprawę rowerową, to Wrocław i jego okolice dają rowerzystom wiele ciekawych możliwości. Zobacz, gdzie wybrać się rowerem w weekend we Wrocławiu: propozycje dla rowerzystów. Trasy rowerowe we Wrocławiu i okolicy.

We Wrocławiu i jego okolicach rowerzyści mają w czym wybierać. Trasy rowerowe cały czas są rozbudowywane. Przed weekendem majowym warto zaplanować trasę. Oto  kilka podpowiedzi, gdzie wybrać się na przejażdżkę. To sprawdzone i chętnie wybierane trasy.

Wzdłuż wałów nad Odrą i jej kanałami

Wrocław można przejechać, trzymając się cały czas nadodrzańskich wałów przeciwpowodziowych. To przepiękna i wyjątkowo bezpieczna trasa, którą śmiało można polecić na rodzinne wycieczki w majówkę.

Piękna, bo cały czas jadąc rowerem można obserwować Odrę i jej kanały. Do tego po drodze mijamy kilka ciekawych mostów. A bezpieczna, bo jadąc wałami w ogóle nie mamy kontaktu z samochodami. Jednym z nielicznych momentów, w którym trzeba uważać na samochody to przejazd przez jeden z mostów.

Wycieczkę można zacząć w okolicach mostu Bartoszowickiego i jechać południową stroną wałów w kierunku mostów Chrobrego i Jagiellońskich. Po drodze, po lewej stronie mijamy stadion Olimpijski i słynne wrocławskie wzgórze Kilimandżaro.

Dalej trzeba przejechać przez mosty Jagiellońskie, na drugą stronę kanału Żeglugowego. Potem wzdłuż tego kanału do mostów Warszawskich. Następnie cały czas jedziemy nad rzeką i mijamy kolejno - most kolejowy, mosty Trzebnickie i Osobowickie. W końcu  dotrzemy do mostu Milenijnego. Tu można zrobić przerwę i wrócić na most Bartoszowicki tą samą trasą.

Czas przejazdu to około godziny, w jedną stronę, od mostu Bartoszowickiego do mostu Milenijnego. Trasa ma długość nieco ponad 11 km.

Pociągiem do Milicza albo Trzebnicy, a potem rowerem

Przejazd pociągiem z Wrocławia Głównego do Trzebnicy zajmuje 45 min. Na miejscu mamy do dyspozycji mnóstwo rowerowych szklaków wokół miasta. To propozycja dla bardziej zaawansowanych i wytrzymałych rowerzystów.

Trasy prowadzą tam bowiem przez wzgórza Trzebnickie. Czasami można poczuć się jak w górach i naprawdę nieźle zmęczyć. Jednak warto, bo okolica jest przepiękna, a w samej Trzebnicy można zwiedzić Rynek i zabytkowe sanktuarium św. Jadwigi.

Druga trasa, na którą polecamy wybrać się pociągiem to wyprawa w okolice Stawów Milickich. Przejazd z Wrocławia Głównego do Milicza zajmuje około godziny. Teren jest płaski, a więc łatwiej jeździć niż w okolicach Milicza.

Na miejscu znajdziemy świetnie przygotowane trasy rowerowe, które prowadzą wśród malowniczych Stawów Milickich. Pięknym miastem jest też sam Milicz, w którego centrum znajdziemy zabytkowy kościół św. Andrzeja Boboli.

Czytaj też: Najnowsza wersja rowerowej mapy Wrocławia [PDF]

Wielka Wyspa i Park Szczytnicki

Jeśli planujecie spokojną przejażdżkę wśród zieleni, to wybrać się w okolice ZOO.

Trasa jest bardzo łatwa i pokonanie jej jest możliwe każdym rowerem. Nie przecinają jej ulicę, dlatego to propozycja jest dobra dla rodzin z dziećmi. Pętla wokół Wyspy ma ok. 13 km, a jej pokonanie nie powinno wynieść więcej niż godzinę.

Czytaj też: Poznaj ciekawe miejsca poza Wrocławiem

Majówka we Wrocławiu

Eventy
Termin od 29 kwietnia 2022 do 3 maja 2022

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Jednak warto zarezerwować sobie więcej czasu na podziwianie widoków oraz na odwiedzenie ZOO, Parku Szczytnickiego, terenów wystawowych obok Hali Stulecia, czy Wyspy Opatowieckiej.

Czytaj też: Majówka 2021 we Wrocławiu

Kierunek Park Wschodni

Z okolic ZOO warto ruszyć do Parku Wschodniego. Na drugą stronę Odry przejedziemy Kładką Zwierzyniecką, potem jest kawałek do Krzywej Grobli, a za Kładką Siedlecką krótki odcinek wertepów. I już Park Wschodni, w którym czekają na nas uroki przyrody.

Droga rowerowa na Krzywej Grobli łączy się z odcinkiem planowanym do budowy w ramach Alei Wielkiej Wyspy (od Armii Krajowej i Krakowskiej do Kładki Siedleckiej) oraz z ulicą Rakowicką i dalej przez Kładkę Zwierzyniecką połączy się z Wielką Wyspą.

Rowerem po wrocławskich parkach

Trasa parkowa prowadzi przez najładniejsze i największe parki oraz obszary leśne we Wrocławiu. Na rowery wsiadamy w Parku Zachodnim. Oczywiście można sobie skrócić wycieczkę i ograniczyć ją do jazdy po ścieżkach jednego z parków.

Tereny Wodonośne - Grądy Odrzańskie

To obszar położony w części południowo-wschodniej Wrocławia, w granicach administracyjnych miasta zajmuje teren o powierzchni ok. 882 hektarów. Leży w widłach koryt dwóch rzek: Odry (w części wschodniej obszaru) i Oławy (w części zachodniej). Jest tu rozbudowana sieć ścieżek leśnych różnego rodzaju, od szerokich duktów, przez węższe leśne szlaki, aż po bardziej wymagające szlaki. Po drodze napotkamy liczne jeziorka, rozlewiska i groble nadają trasie niesamowity charakter.

Do Grądów najłatwiej dotrzeć, kierując się wałami od strony Opatowic, od strony Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - zjazd przy rzece Oławie, lub od strony miejscowości Kotowice. Można też wyruszyć z wrocławskiego Brochowa. Na taką przejażdżkę trzeba zaplanować ok. 4 godzin.

Czytaj też: Grądy w Dolinie Odry

Na południe Wrocławia

Warto przetestować nową trasę rowerową, która łączy Wrocław z Bielanami. Jeśli rozpoczniemy rajd z Parku Południowego, będzie to raczej krótka przejażdżka, ale można ją połączyć z piknikiem w Parku Południowym lub Klecińskim.

Rowerem można zwiedzić tak naprawdę cały Dolny Śląsk. Wystarczy tylko wyznaczyć kierunek i przygotować rower na dłuższą trasę.