We Wrocławiu i jego okolicach rowerzyści mają w czym wybierać. Trasy rowerowe cały czas są rozbudowywane. Przed weekendem majowym warto zaplanować trasę. Oto kilka podpowiedzi, gdzie wybrać się na przejażdżkę. To sprawdzone i chętnie wybierane trasy.
Wzdłuż wałów nad Odrą i jej kanałami
Wrocław można przejechać, trzymając się cały czas nadodrzańskich wałów przeciwpowodziowych. To przepiękna i wyjątkowo bezpieczna trasa, którą śmiało można polecić na rodzinne wycieczki w majówkę.
Piękna, bo cały czas jadąc rowerem można obserwować Odrę i jej kanały. Do tego po drodze mijamy kilka ciekawych mostów. A bezpieczna, bo jadąc wałami w ogóle nie mamy kontaktu z samochodami. Jednym z nielicznych momentów, w którym trzeba uważać na samochody to przejazd przez jeden z mostów.
Wycieczkę można zacząć w okolicach mostu Bartoszowickiego i jechać południową stroną wałów w kierunku mostów Chrobrego i Jagiellońskich. Po drodze, po lewej stronie mijamy stadion Olimpijski i słynne wrocławskie wzgórze Kilimandżaro.
Dalej trzeba przejechać przez mosty Jagiellońskie, na drugą stronę kanału Żeglugowego. Potem wzdłuż tego kanału do mostów Warszawskich. Następnie cały czas jedziemy nad rzeką i mijamy kolejno - most kolejowy, mosty Trzebnickie i Osobowickie. W końcu dotrzemy do mostu Milenijnego. Tu można zrobić przerwę i wrócić na most Bartoszowicki tą samą trasą.
Czas przejazdu to około godziny, w jedną stronę, od mostu Bartoszowickiego do mostu Milenijnego. Trasa ma długość nieco ponad 11 km.
Pociągiem do Milicza albo Trzebnicy, a potem rowerem
Przejazd pociągiem z Wrocławia Głównego do Trzebnicy zajmuje 45 min. Na miejscu mamy do dyspozycji mnóstwo rowerowych szklaków wokół miasta. To propozycja dla bardziej zaawansowanych i wytrzymałych rowerzystów.
Trasy prowadzą tam bowiem przez wzgórza Trzebnickie. Czasami można poczuć się jak w górach i naprawdę nieźle zmęczyć. Jednak warto, bo okolica jest przepiękna, a w samej Trzebnicy można zwiedzić Rynek i zabytkowe sanktuarium św. Jadwigi.
Druga trasa, na którą polecamy wybrać się pociągiem to wyprawa w okolice Stawów Milickich. Przejazd z Wrocławia Głównego do Milicza zajmuje około godziny. Teren jest płaski, a więc łatwiej jeździć niż w okolicach Milicza.
Na miejscu znajdziemy świetnie przygotowane trasy rowerowe, które prowadzą wśród malowniczych Stawów Milickich. Pięknym miastem jest też sam Milicz, w którego centrum znajdziemy zabytkowy kościół św. Andrzeja Boboli.
Czytaj też: Najnowsza wersja rowerowej mapy Wrocławia [PDF]
Wielka Wyspa i Park Szczytnicki
Jeśli planujecie spokojną przejażdżkę wśród zieleni, to wybrać się w okolice ZOO.
Trasa jest bardzo łatwa i pokonanie jej jest możliwe każdym rowerem. Nie przecinają jej ulicę, dlatego to propozycja jest dobra dla rodzin z dziećmi. Pętla wokół Wyspy ma ok. 13 km, a jej pokonanie nie powinno wynieść więcej niż godzinę.
Czytaj też: Poznaj ciekawe miejsca poza Wrocławiem

Majówka we Wrocławiu
Eventy Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Jednak warto zarezerwować sobie więcej czasu na podziwianie widoków oraz na odwiedzenie ZOO, Parku Szczytnickiego, terenów wystawowych obok Hali Stulecia, czy Wyspy Opatowieckiej.
Czytaj też: Majówka 2021 we Wrocławiu
Kierunek Park Wschodni
Z okolic ZOO warto ruszyć do Parku Wschodniego. Na drugą stronę Odry przejedziemy Kładką Zwierzyniecką, potem jest kawałek do Krzywej Grobli, a za Kładką Siedlecką krótki odcinek wertepów. I już Park Wschodni, w którym czekają na nas uroki przyrody.
Droga rowerowa na Krzywej Grobli łączy się z odcinkiem planowanym do budowy w ramach Alei Wielkiej Wyspy (od Armii Krajowej i Krakowskiej do Kładki Siedleckiej) oraz z ulicą Rakowicką i dalej przez Kładkę Zwierzyniecką połączy się z Wielką Wyspą.
Rowerem po wrocławskich parkach
Trasa parkowa prowadzi przez najładniejsze i największe parki oraz obszary leśne we Wrocławiu. Na rowery wsiadamy w Parku Zachodnim. Oczywiście można sobie skrócić wycieczkę i ograniczyć ją do jazdy po ścieżkach jednego z parków.
Tereny Wodonośne - Grądy Odrzańskie
To obszar położony w części południowo-wschodniej Wrocławia, w granicach administracyjnych miasta zajmuje teren o powierzchni ok. 882 hektarów. Leży w widłach koryt dwóch rzek: Odry (w części wschodniej obszaru) i Oławy (w części zachodniej). Jest tu rozbudowana sieć ścieżek leśnych różnego rodzaju, od szerokich duktów, przez węższe leśne szlaki, aż po bardziej wymagające szlaki. Po drodze napotkamy liczne jeziorka, rozlewiska i groble nadają trasie niesamowity charakter.
Do Grądów najłatwiej dotrzeć, kierując się wałami od strony Opatowic, od strony Wschodniej Obwodnicy Wrocławia - zjazd przy rzece Oławie, lub od strony miejscowości Kotowice. Można też wyruszyć z wrocławskiego Brochowa. Na taką przejażdżkę trzeba zaplanować ok. 4 godzin.
Czytaj też: Grądy w Dolinie Odry
Na południe Wrocławia
Warto przetestować nową trasę rowerową, która łączy Wrocław z Bielanami. Jeśli rozpoczniemy rajd z Parku Południowego, będzie to raczej krótka przejażdżka, ale można ją połączyć z piknikiem w Parku Południowym lub Klecińskim.
Rowerem można zwiedzić tak naprawdę cały Dolny Śląsk. Wystarczy tylko wyznaczyć kierunek i przygotować rower na dłuższą trasę.