wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Top 12 darmowych wydarzeń na wrocławskich uczelniach
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: salwa podchorążych w strojach historycznych (Dzień Otwarty na AWL, marzec 2023), mężczyzna siedzący za wielkim brązowym misiem (zdjęcie ze spektaklu "Sen nocy letniej"), praca Moniki Grobe "Sit and stay untill darkness will come" Tomasz Hołod, Akademia Sztuk teatralnych, Akademia Sztuk Pięknych
Od lewej: salwa podchorążych w strojach historycznych (Dzień Otwarty na AWL, marzec 2023), mężczyzna siedzący za wielkim brązowym misiem (zdjęcie ze spektaklu "Sen nocy letniej"), praca Moniki Grobe "Sit and stay untill darkness will come"

Na uczelniach ferment: Akademia Muzyczna przesłuchuje skrzypków, Uniwersytet Wrocławski dyskutuje o efekcie cieplarnianym, Politechnika Wrocławska rozmawia o kosmicznych eksperymentach, a pod Akademię Wojsk Lądowych podjeżdża krwiobus. Zobacz, w których wydarzeniach warto uczestniczyć w nadchodzącym tygodniu (25.11–2.12).

Reklama

Efekt cieplarniany na Ziemi – 25 listopada (sobota)

Co nas grzeje, czyli efekt cieplarniany okiem fizyka – tak brzmi wykład dr Elwiry Wachowicz z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UWr. Nie będzie to jednak tylko wykład. Podczas spotkania planowany jest pokaz podstawowych zjawisk fizycznych związanych z przepływem ciepła.

Wykład i pokaz: 25 listopada godz. 11.15, wstęp darmowy, bez zapisów.

Miejsce: Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Maxa Borna 9 (wejście od pl. Maxa Borna lub od ul. Cybulskiego, przez podwórze). Sala im. prof. Jana Rzewuskiego (wejścia do sali nr 60, 163, 164).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Grafika obrazująca wielkie Słońce i Ziemię</p> Materiały organizatorów
Grafika obrazująca wielkie Słońce i Ziemię
https://fb.me/e/7igSOn3W3

Koncert na skrzypce i fortepian – 26 listopada (niedziela)

Z okazji 75-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu uczelnia organizuje I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, swojego patrona. W niedzielę zaplanowano z tej okazji koncert inauguracyjny na skrzypce i fortepian.

W programie:

  • Ignacy Jan Paderewski Sonata op.13 na skrzypce i fortepian
  • Henryk Wieniawski Legenda op.17
  • Grażyna Bacewicz Sonata da camera
  • Henryk Wieniawski Polonaise Brillante D-dur op. 4

Wystąpią Jacek Ropski – skrzypce i Alina Wojtowicz – fortepian.

Koncert: 26 listopada godz. 18.00, wstęp darmowy, wejściówki do odebrania od 22 listopada w recepcji budynku E Akademii Muzycznej (pl. Jana Pawła II)

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pl. Jana Pawła II nr 2

Przesłuchania konkursowe – od 27 listopada (poniedziałek) do 1 grudnia (piątek)

Do I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego mogli przystąpić skrzypkowie urodzeni w latach 1990–2006 niezależnie od narodowości. Do Wrocławia przyjadą muzycy z: Korei Południowej, Australii, Japonii, Polski. A co najlepsze, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, gdzie jury będzie przesłuchiwało muzyków będzie otwarta dla publiczności.

  • I etap potrwa dwa dni 27 i 28 listopada
  • II etap zaplanowany jest na 29 listopada
  • II etap, czyli finał konkursu z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej – 1 grudnia

Zgłoszenie chęci uczestnictwa większej grupy należy wysyłać na adres e-mail joanna.kwapien[et]amkl.edu.pl  wraz z podaną godziną najpóźniej dzień przed planowanym przesłuchaniem.

Przesłuchanie: od 27 listopada do 1 grudnia (różne godziny, zob. harmonogram)

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pl. Jana Pawła II nr 2

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Oddaj krew z podchorążymi – 27 listopada (poniedziałek)

To już XVIII Akcja Krwiodawstwa w Akademia Wojsk Lądowych. Krwiobus będzie stał na terenie jednostki w godz. 8.00–13.00. Aby oddać krew, może przyjść każdy, kto ukończył 18. rok życia, waży więcej niż 50 kilogramów i jest zdrowy. Do tego należy:

  • wyspać się,
  • przez dwa dni pić około 2 litrów wody,
  • zjeść lekkostrawne śniadanie (co najmniej 2 godziny przed oddaniem krwi),
  • minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu i nie palić przed samym oddaniem krwi.

Dobroczynność: 27 listopada godz. 8.00–13.00

Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych, ul. Czajkowskiego 109

„Sen nocy letniej” z lulipaukami – 28 listopada (wtorek)

„Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a w interpretacji studentów Wydziału Aktorskiego. To egzamin z przedmiotu Praca nad rolą klasyczną. Jest śpiew, taniec, muzyka i… Lulipauki (cokolwiek to jest!).

  • reżyseria: Jolanta Solarz-Szwed
  • muzyka: Tymoteusz Lasik (AM)
  • kostiumy: Nikola Łada (ASP)
  • muzyka do monologu Tytanii: Viet Anh Do i Joanna Świrska
  • obsada: Joanna Świrska, Klaudiusz Kawka, Olga Matuszek, Marcjanna Siedler, Kamila Wiklińska, Magdalena Banasiak, Karina Rezner, Viet Anh Do, Marcin Jastrzębski Demetriusz/Gorczyczka: Grzegorz Kumorkiewicz.

Spektakl: 28 listopada godz. 12.00

Miejsce: Scena Akademii Sztuk Teatralnych ul. Braniborska 59

Zapisy na II Forum Green Region – do 28 listopada (wtorek)

Forum Green Region jest okazją, aby spotkać się z liderami branży ekonomicznej, finansowej i energetycznej i porozmawiać o zrównoważonym rozwoju.

W programie warsztaty tematyczne np. o roli samorządów w rozwoju energetyki lokalnej oraz jak rozwijać ekologiczną technologię i jak sfinansować zmiany. Program i link do zapisów dostępny jest na stronie stronie organizatorów.

Konferencja zaplanowana jest na 8 grudnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zapisy trwają do 28 listopada.

Wizyta u podchorążych – 28 listopada (wtorek)

Dzień Otwarty Akademii Wojsk Lądowych połączony z obchodami Dnia Podchorążego jest okazją do podpatrzenia, jak studiują wrocławscy podchorążowie. To nie jest tylko impreza dla przyszłych studentów. Na teren jednostki może przyjść każdy (z dowodem osobistym) i zobaczyć:

  • sprzęt wojskowy,
  • pokaz walk wręcz,
  • działania sekcji ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy,
  • salwę honorową,
  • loty bezzałogowych statków powietrznych.

A na koniec usłyszeć uroczysty capstrzyk.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Drzwi otwarte na Akademii Wojsk Lądowych (marzec 2023)</p> Tomasz Hołod
Drzwi otwarte na Akademii Wojsk Lądowych (marzec 2023)

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i – w razie uczestnictwa grup zorganizowanych – przygotować imienną listę uczestników i opiekunów wraz z podanymi numerami ich dowodów osobistych. Dokumenty należy przesłać drogą mailową na adres: promocja[et]awl.edu.pl.

Wizyta: 28 listopada godz. 10.00–16.30

Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych, ul. Czajkowskiego 109

Noc filmowa z ulubionymi bajkami wykładowców – 29 listopada (środa)

W tym roku przypada 100-lecie Disney Brothers Cartoon Studio. I z tej okazji Samorząd Studentów Uniwersytetu SWPS organizuje noc z polecajkami filmowymi wykładowców tej uczelni:

  • prof. Mariusza Wszołka, komunikologa, który zajmuje się projektowaniem komunikacji; wykładowca polecił „Króla lwa”,
  • dr Kamila Izydorczaka, psychologa, który polecił „Toy story”.

Na filmie poniżej wykładowcy wyjaśniają, dlaczego wybrali konkretną bajkę. Pokazom będzie towarzyszył panel, aby wspólnie porozmawiać o filmach.

Film: 29 listopada godz. 19.15–23.00

Miejsce: Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, aula (sala 45)

Sympozjum o kosmicznych eksperymentach – 29 listopada (środa)

Sympozjum „Mikrograwitacja i kosmiczne eksperymenty: badania biologiczne w mikroskali i ich znaczenie dla ludzkości” organizuje Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Będzie można posłuchać o badaniach biologicznych prowadzonych w warunkach mikrograwitacji, szczególnie w kontekście badania odpowiedzi komórek nowotworowych na te warunki i poszukiwanie nowych, przełomowych terapii przeciwnowotworowych. 

Jeden z takich eksperymentów zaproponowany przez naukowców PWr już trafił do grona wyróżnionych i mają szansę być zrealizowane na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS – o nim też będzie mowa podczas sympozjum. Zobacz program.

Sympozjum: 29 listopada godz. 10.45–14.15

Miejsce: Kampus Technologiczny Długa, ul. Długa 61, budynek M11, sala 001

Hity muzyki filmowej grane na żywo – 30 listopada (czwartek)

Koncert Jesienny w wykonaniu Orkiestry Politechniki Wrocławskiej. Niby na poważnie, ale nie do końca, bo grane będą hity muzyki filmowej. Wstęp wolny.

Koncert organizowany jest w ramach Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST) we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. 

Koncert: 30 listopada godz. 18.00

Miejsce: Aula Gmachu Głównego Politechniki Wrocławskiej, bud. A-1

Wernisaż wystawy o wodzie – 1 grudnia (piątek)

„Głęboka woda/Deep Water” to wspólna inicjatywa polskich i niemieckich artystów. Zaprezentowane na wystawie prace należą do różnych obszarów sztuki, ale dotyczą wspólnej płaszczyzny: odpowiedzialności człowieka za otoczenie, które zdecydowała się kształtować. Na wystawie zobaczymy m.in.:

  • Instalacja Karoliny Szymanowskiej („Eye it, Try it, Buy it”) nawiązuje do amerykańskich haseł reklamowych Chevroleta z 1940 roku. Artystka porusza problem uwikłania w kulturę konsumpcji opartą o logikę nieustannego wzrostu i technologicznego postępu, tymczasowości przedsięwzięć i drenażu zasobów naturalnych.
  • Głównym bohaterem zdjęć i kolaży fotograficznych Constanzy Böckmann jest głęboka woda – tajemniczy i nieprzystępny bezkres, żywioł, w którym drzemią podstawowe, życiodajne siły, ale który też pada ofiarą grabieżczej gospodarki człowieka. Z tymi pracami współistnieje prezentowana też poezja wizualna Böckmann.
  • Monika Grobe w rysunkach i obiektach znajdujących się na pograniczu dyscyplin sztuki porusza aspekty ekologiczne, a szczególnie niszczycielska działalność człowieka wobec samego siebie i świata natury.

Oprócz pracy tych artystek wystawę współtworzą: Manja Barthel, Anna Bujak, Karolina Freino i Nina May. Kuratorką jest Patrycja Sikora.Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta

Wernisaż: 1 grudnia godz. 18.00 (wystawę można oglądać do 5 stycznia 2024)

Miejsce: Galeria Geppart ASP Wrocław ul. Księcia Witolda 68/2 (II piętro)

Koncert skrzypcowy – 2 grudnia (sobota)

Po wysłuchaniu koncertu inauguracyjnego Międzynarodowy Konkurs Smyczkowy (26 listopada) i przesłuchań młodych muzyków (27 listopada – 1 grudnia) trzeba jeszcze wysłuchać koncertu laureatów.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać od 28 listopada w recepcji budynku E Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Koncert: 2 grudnia godz. 18.00

Miejsce: Sala Główna Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl