wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Top 12 darmowych wydarzeń na wrocławskich uczelniach

Top 12 darmowych wydarzeń na wrocławskich uczelniach. W tych spotkaniach warto wziąć udział

Data publikacji: Autor:

Na uczelniach ferment: Akademia Muzyczna przesłuchuje skrzypków, Uniwersytet Wrocławski dyskutuje o efekcie cieplarnianym, Politechnika Wrocławska rozmawia o kosmicznych eksperymentach, a pod Akademię Wojsk Lądowych podjeżdża krwiobus. Zobacz, w których wydarzeniach warto uczestniczyć w nadchodzącym tygodniu (25.11–2.12).

Reklama

Efekt cieplarniany na Ziemi – 25 listopada (sobota)

Co nas grzeje, czyli efekt cieplarniany okiem fizyka – tak brzmi wykład dr Elwiry Wachowicz z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UWr. Nie będzie to jednak tylko wykład. Podczas spotkania planowany jest pokaz podstawowych zjawisk fizycznych związanych z przepływem ciepła.

Wykład i pokaz: 25 listopada godz. 11.15, wstęp darmowy, bez zapisów.

Miejsce: Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Maxa Borna 9 (wejście od pl. Maxa Borna lub od ul. Cybulskiego, przez podwórze). Sala im. prof. Jana Rzewuskiego (wejścia do sali nr 60, 163, 164).

<p>Grafika obrazująca wielkie Słońce i Ziemię</p> Materiały organizatorów
Grafika obrazująca wielkie Słońce i Ziemię
https://fb.me/e/7igSOn3W3

Koncert na skrzypce i fortepian – 26 listopada (niedziela)

Z okazji 75-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu uczelnia organizuje I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, swojego patrona. W niedzielę zaplanowano z tej okazji koncert inauguracyjny na skrzypce i fortepian.

W programie:

  • Ignacy Jan Paderewski Sonata op.13 na skrzypce i fortepian
  • Henryk Wieniawski Legenda op.17
  • Grażyna Bacewicz Sonata da camera
  • Henryk Wieniawski Polonaise Brillante D-dur op. 4

Wystąpią Jacek Ropski – skrzypce i Alina Wojtowicz – fortepian.

Koncert: 26 listopada godz. 18.00, wstęp darmowy, wejściówki do odebrania od 22 listopada w recepcji budynku E Akademii Muzycznej (pl. Jana Pawła II)

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pl. Jana Pawła II nr 2

Przesłuchania konkursowe – od 27 listopada (poniedziałek) do 1 grudnia (piątek)

Do I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego mogli przystąpić skrzypkowie urodzeni w latach 1990–2006 niezależnie od narodowości. Do Wrocławia przyjadą muzycy z: Korei Południowej, Australii, Japonii, Polski. A co najlepsze, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, gdzie jury będzie przesłuchiwało muzyków będzie otwarta dla publiczności.

  • I etap potrwa dwa dni 27 i 28 listopada
  • II etap zaplanowany jest na 29 listopada
  • II etap, czyli finał konkursu z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej – 1 grudnia

Zgłoszenie chęci uczestnictwa większej grupy należy wysyłać na adres e-mail joanna.kwapien[et]amkl.edu.pl  wraz z podaną godziną najpóźniej dzień przed planowanym przesłuchaniem.

Przesłuchanie: od 27 listopada do 1 grudnia (różne godziny, zob. harmonogram)

Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pl. Jana Pawła II nr 2

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Oddaj krew z podchorążymi – 27 listopada (poniedziałek)

To już XVIII Akcja Krwiodawstwa w Akademia Wojsk Lądowych. Krwiobus będzie stał na terenie jednostki w godz. 8.00–13.00. Aby oddać krew, może przyjść każdy, kto ukończył 18. rok życia, waży więcej niż 50 kilogramów i jest zdrowy. Do tego należy:

  • wyspać się,
  • przez dwa dni pić około 2 litrów wody,
  • zjeść lekkostrawne śniadanie (co najmniej 2 godziny przed oddaniem krwi),
  • minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu i nie palić przed samym oddaniem krwi.

Dobroczynność: 27 listopada godz. 8.00–13.00

Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych, ul. Czajkowskiego 109

„Sen nocy letniej” z lulipaukami – 28 listopada (wtorek)

„Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a w interpretacji studentów Wydziału Aktorskiego. To egzamin z przedmiotu Praca nad rolą klasyczną. Jest śpiew, taniec, muzyka i… Lulipauki (cokolwiek to jest!).

  • reżyseria: Jolanta Solarz-Szwed
  • muzyka: Tymoteusz Lasik (AM)
  • kostiumy: Nikola Łada (ASP)
  • muzyka do monologu Tytanii: Viet Anh Do i Joanna Świrska
  • obsada: Joanna Świrska, Klaudiusz Kawka, Olga Matuszek, Marcjanna Siedler, Kamila Wiklińska, Magdalena Banasiak, Karina Rezner, Viet Anh Do, Marcin Jastrzębski Demetriusz/Gorczyczka: Grzegorz Kumorkiewicz.

Spektakl: 28 listopada godz. 12.00

Miejsce: Scena Akademii Sztuk Teatralnych ul. Braniborska 59

Galeria zdjęć

Zapisy na II Forum Green Region – do 28 listopada (wtorek)

Forum Green Region jest okazją, aby spotkać się z liderami branży ekonomicznej, finansowej i energetycznej i porozmawiać o zrównoważonym rozwoju.

W programie warsztaty tematyczne np. o roli samorządów w rozwoju energetyki lokalnej oraz jak rozwijać ekologiczną technologię i jak sfinansować zmiany. Program i link do zapisów dostępny jest na stronie stronie organizatorów.

Konferencja zaplanowana jest na 8 grudnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zapisy trwają do 28 listopada.

Wizyta u podchorążych – 28 listopada (wtorek)

Dzień Otwarty Akademii Wojsk Lądowych połączony z obchodami Dnia Podchorążego jest okazją do podpatrzenia, jak studiują wrocławscy podchorążowie. To nie jest tylko impreza dla przyszłych studentów. Na teren jednostki może przyjść każdy (z dowodem osobistym) i zobaczyć:

  • sprzęt wojskowy,
  • pokaz walk wręcz,
  • działania sekcji ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy,
  • salwę honorową,
  • loty bezzałogowych statków powietrznych.

A na koniec usłyszeć uroczysty capstrzyk.

<p>Drzwi otwarte na Akademii Wojsk Lądowych (marzec 2023)</p> Tomasz Hołod
Drzwi otwarte na Akademii Wojsk Lądowych (marzec 2023)

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i – w razie uczestnictwa grup zorganizowanych – przygotować imienną listę uczestników i opiekunów wraz z podanymi numerami ich dowodów osobistych. Dokumenty należy przesłać drogą mailową na adres: promocja[et]awl.edu.pl.

Wizyta: 28 listopada godz. 10.00–16.30

Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych, ul. Czajkowskiego 109

Noc filmowa z ulubionymi bajkami wykładowców – 29 listopada (środa)

W tym roku przypada 100-lecie Disney Brothers Cartoon Studio. I z tej okazji Samorząd Studentów Uniwersytetu SWPS organizuje noc z polecajkami filmowymi wykładowców tej uczelni:

  • prof. Mariusza Wszołka, komunikologa, który zajmuje się projektowaniem komunikacji; wykładowca polecił „Króla lwa”,
  • dr Kamila Izydorczaka, psychologa, który polecił „Toy story”.

Na filmie poniżej wykładowcy wyjaśniają, dlaczego wybrali konkretną bajkę. Pokazom będzie towarzyszył panel, aby wspólnie porozmawiać o filmach.

Film: 29 listopada godz. 19.15–23.00

Miejsce: Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, aula (sala 45)

Sympozjum o kosmicznych eksperymentach – 29 listopada (środa)

Sympozjum „Mikrograwitacja i kosmiczne eksperymenty: badania biologiczne w mikroskali i ich znaczenie dla ludzkości” organizuje Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.

Będzie można posłuchać o badaniach biologicznych prowadzonych w warunkach mikrograwitacji, szczególnie w kontekście badania odpowiedzi komórek nowotworowych na te warunki i poszukiwanie nowych, przełomowych terapii przeciwnowotworowych. 

Jeden z takich eksperymentów zaproponowany przez naukowców PWr już trafił do grona wyróżnionych i mają szansę być zrealizowane na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS – o nim też będzie mowa podczas sympozjum. Zobacz program.

Sympozjum: 29 listopada godz. 10.45–14.15

Miejsce: Kampus Technologiczny Długa, ul. Długa 61, budynek M11, sala 001

Hity muzyki filmowej grane na żywo – 30 listopada (czwartek)

Koncert Jesienny w wykonaniu Orkiestry Politechniki Wrocławskiej. Niby na poważnie, ale nie do końca, bo grane będą hity muzyki filmowej. Wstęp wolny.

Koncert organizowany jest w ramach Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST) we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. 

Koncert: 30 listopada godz. 18.00

Miejsce: Aula Gmachu Głównego Politechniki Wrocławskiej, bud. A-1

Wernisaż wystawy o wodzie – 1 grudnia (piątek)

„Głęboka woda/Deep Water” to wspólna inicjatywa polskich i niemieckich artystów. Zaprezentowane na wystawie prace należą do różnych obszarów sztuki, ale dotyczą wspólnej płaszczyzny: odpowiedzialności człowieka za otoczenie, które zdecydowała się kształtować. Na wystawie zobaczymy m.in.:

  • Instalacja Karoliny Szymanowskiej („Eye it, Try it, Buy it”) nawiązuje do amerykańskich haseł reklamowych Chevroleta z 1940 roku. Artystka porusza problem uwikłania w kulturę konsumpcji opartą o logikę nieustannego wzrostu i technologicznego postępu, tymczasowości przedsięwzięć i drenażu zasobów naturalnych.
  • Głównym bohaterem zdjęć i kolaży fotograficznych Constanzy Böckmann jest głęboka woda – tajemniczy i nieprzystępny bezkres, żywioł, w którym drzemią podstawowe, życiodajne siły, ale który też pada ofiarą grabieżczej gospodarki człowieka. Z tymi pracami współistnieje prezentowana też poezja wizualna Böckmann.
  • Monika Grobe w rysunkach i obiektach znajdujących się na pograniczu dyscyplin sztuki porusza aspekty ekologiczne, a szczególnie niszczycielska działalność człowieka wobec samego siebie i świata natury.

Oprócz pracy tych artystek wystawę współtworzą: Manja Barthel, Anna Bujak, Karolina Freino i Nina May. Kuratorką jest Patrycja Sikora.Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta

Galeria zdjęć

Wernisaż: 1 grudnia godz. 18.00 (wystawę można oglądać do 5 stycznia 2024)

Miejsce: Galeria Geppart ASP Wrocław ul. Księcia Witolda 68/2 (II piętro)

Koncert skrzypcowy – 2 grudnia (sobota)

Po wysłuchaniu koncertu inauguracyjnego Międzynarodowy Konkurs Smyczkowy (26 listopada) i przesłuchań młodych muzyków (27 listopada – 1 grudnia) trzeba jeszcze wysłuchać koncertu laureatów.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać od 28 listopada w recepcji budynku E Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Koncert: 2 grudnia godz. 18.00

Miejsce: Sala Główna Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama