Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Między 4 kwietnia a 15 maja każdy wyborca miał prawo dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie umożliwiające oddanie głosu w każdej komisji w Polsce, za granicą i na statku morskim. Z takiej możliwości najczęściej korzystają osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego zamieszkania oraz ci, którzy nie są zameldowani na pobyt stały.
Gdzie najwięcej dopisanych?
W wyznaczonym czasie wyborcy mogli osobiście pojawić się w urzędach i tam złożyć wniosek lub skorzystać z formularza online, dostępnego na stronie gov.pl. To właśnie ta druga metoda cieszyła się największą popularnością.
- Wnioski można było składać do północy 15 maja. Nasi urzędnicy do ostatniej chwili przyjmowali dokumenty, które wpływały elektronicznie. Podczas tegorocznych wyborów padł rekord. Łącznie z wnioskami podpisanymi własnoręcznie ponad 61 tys. wyborców dopisało się do spisu we Wrocławiu – mówi zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia Iwona Gardy-Możny.
We wniosku należało wskazać między innymi adres przebywania w dniu wyborów. To właśnie na tej podstawie Centralny Rejestr Wyborców przypisał głosujących do właściwych komisji obwodowych.
Najwięcej zostało dopisanych w komisji nr 287 na wrocławskim Kleczkowie, gdzie dopisanych zostało 908 wyborców. Dalej na podium znalazł się Ołbin, Szczepin i Przedmieście Oławskie.
Drugą formą na oddanie głosu było pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym roku we wszystkich wrocławskich Centrach Obsługi Mieszkańca wydano ich 7514. Dla porównania, podczas wyborów prezydenckich w 2020 r. przed pierwszą turą wyborów było to 5272 wydanych zaświadczeń.
Czy na Jagodnie znów będzie wielka kolejka?
W tym miejscu warto przytoczyć historię z wrocławskiego Jagodna. Zgodnie z Kodeksem wyborczym obwody głosowania są tworzone na podstawie liczby mieszkańców ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Na nowych, rozbudowujących się osiedlach, wieli mieszkańców nie dopełnia formalności meldunkowych i tuż przed samymi wyborami dopisują się do spisu wyborców. Nie są ujęci w stałym obwodzie głosowania. A to właśnie na podstawie danych z CRW ustalana jest liczba kart do głosowania.
Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zmieniło się podejście Państwowej Komisji Wyborczej do możliwości dokonywania zmian w podziale na stałe obwody głosowania, związane z maksymalną liczbą mieszkańców i została podjęta decyzja o możliwości tworzenia obwodu przy przekroczeniu liczby 3 tysięcy mieszkańców a nie 4 tysięcy.
Według zaleceń PKW dokonano we Wrocławiu nowego podziału na stałe obwody głosowania w taki sposób, aby w żadnym z nich liczba mieszkańców przypisanych do danego obwodu nie przekroczyła 3000. Z tego powodu osiedle Jagodno w 2024 r. zostało podzielone na 5 obwodów głosowania, czyli o dwie dodatkowe komisje, które także w niedzielnych wyborach będą przyjmować wyborców.
Karty będą dowożone w zależności od potrzeb
Drugą, równie istotną kwestią jest odpowiednia liczba kart do głosowania, którą musza dysponować obwodowe komisje wyborcze. Tak, jak wspomniano wyżej, liczba kart jest ustalana i drukowana na podstawie liczby osób zameldowanych w obwodzie na długo przed dniem głosowania, natomiast liczba faktycznych wyborców, w tym i tych dopisanych do spisu, jest znana dopiero na dzień przed głosowaniem. Dlatego, aby zapobiec sytuacji braku kart w lokalach, prowadzony jest bieżący monitoring liczby osób dopisanych, a w dniu wyborów dyżur pracowników, by dostarczyć brakujące karty do lokali.
- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zmianą miejsca głosowania we Wrocławiu, a także liczbą wydanych zaświadczeń, Miejskie Biuro Wyborcze jest w stałym kontakcie z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego, aby zapewnić odpowiednią liczbę kart w niedzielę wyborczą. Do komisji, gdzie dopisało się najwięcej osób - zostanie dostarczony dodatkowy nakład kart z otrzymanej przez miasto rezerwy. Ich transport razem z innymi materiałami dla komisji obwodowych odbędzie się w sobotę z samego rana – informuje Agnieszka Koczapska z Miejskiego Biura Wyborczego.
Wszystkie lokale wyborcze zostaną otwarte 18 maja punktualnie o godzinie 7.00 i będą czynne do godziny 21.00. Aby uniknąć kolejek, zwłaszcza na osiedlach, gdzie wyborcy najliczniej dopisywali się do spisu, nie warto zostawiać głosowania na ostatnią chwilę!