wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 61548  wyborców dopisało się do spisu we Wrocławiu

15 maja minął czas na zmianę miejsca głosowania, czyli dopisanie się do spisu wyborców oraz pobranie zaświadczeń o prawie do głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich. We Wrocławiu z takiej możliwości skorzystała rekordowa liczba osób.

Reklama

Między 4 kwietnia a 15 maja każdy wyborca miał prawo dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie umożliwiające oddanie głosu w każdej komisji w Polsce, za granicą i na statku morskim. Z takiej możliwości najczęściej korzystają osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego zamieszkania oraz ci, którzy nie są zameldowani na pobyt stały.

Gdzie najwięcej dopisanych?

W wyznaczonym czasie wyborcy mogli osobiście pojawić się w urzędach i tam złożyć wniosek lub skorzystać z formularza online, dostępnego na stronie gov.pl. To właśnie ta druga metoda cieszyła się największą popularnością.

- Wnioski można było składać do północy 15 maja. Nasi urzędnicy do ostatniej chwili przyjmowali dokumenty, które wpływały elektronicznie. Podczas tegorocznych wyborów padł rekord. Łącznie z wnioskami podpisanymi własnoręcznie ponad 61 tys. wyborców dopisało się do spisu we Wrocławiu – mówi zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia Iwona Gardy-Możny. 

We wniosku należało wskazać między innymi adres przebywania w dniu wyborów. To właśnie na tej podstawie Centralny Rejestr Wyborców przypisał głosujących do właściwych komisji obwodowych.

Najwięcej zostało dopisanych w komisji nr 287 na wrocławskim Kleczkowie, gdzie dopisanych zostało 908 wyborców. Dalej na podium znalazł się Ołbin, Szczepin i Przedmieście Oławskie.

 Drugą formą na oddanie głosu było pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym roku we wszystkich wrocławskich Centrach Obsługi Mieszkańca wydano ich 7514. Dla porównania, podczas wyborów prezydenckich w 2020 r. przed pierwszą turą wyborów było to 5272 wydanych zaświadczeń.

Czy na Jagodnie znów będzie wielka kolejka?

W tym miejscu warto przytoczyć historię z wrocławskiego Jagodna. Zgodnie z Kodeksem wyborczym obwody głosowania są tworzone na podstawie liczby mieszkańców ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Na nowych, rozbudowujących się osiedlach, wieli mieszkańców nie dopełnia formalności meldunkowych i tuż przed samymi wyborami dopisują się do spisu wyborców. Nie są ujęci w stałym obwodzie głosowania. A to właśnie na podstawie danych z CRW ustalana jest liczba kart do głosowania.

Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zmieniło się podejście Państwowej Komisji Wyborczej do możliwości dokonywania zmian w podziale na stałe obwody głosowania, związane z maksymalną liczbą mieszkańców i została podjęta decyzja o możliwości tworzenia obwodu przy przekroczeniu liczby 3 tysięcy mieszkańców a nie 4 tysięcy.

Według zaleceń PKW dokonano we Wrocławiu nowego podziału na stałe obwody głosowania w taki sposób, aby w żadnym z nich liczba mieszkańców przypisanych do danego obwodu nie przekroczyła 3000. Z tego powodu osiedle Jagodno w 2024 r. zostało podzielone na 5 obwodów głosowania, czyli o  dwie dodatkowe komisje, które także w niedzielnych wyborach będą przyjmować wyborców.

Karty będą dowożone w zależności od potrzeb

Drugą, równie istotną kwestią jest odpowiednia liczba kart do głosowania, którą musza dysponować obwodowe komisje wyborcze. Tak, jak wspomniano wyżej, liczba kart jest ustalana i drukowana na podstawie liczby osób zameldowanych w obwodzie na długo przed dniem głosowania, natomiast liczba faktycznych wyborców, w tym i tych dopisanych do spisu, jest znana dopiero na dzień przed głosowaniem. Dlatego, aby zapobiec sytuacji braku kart w lokalach, prowadzony jest bieżący monitoring liczby osób dopisanych, a w dniu wyborów dyżur pracowników, by dostarczyć brakujące karty do lokali.

- Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zmianą miejsca głosowania we Wrocławiu, a także liczbą wydanych zaświadczeń, Miejskie Biuro Wyborcze jest w stałym kontakcie z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego, aby zapewnić odpowiednią liczbę kart w niedzielę wyborczą. Do komisji, gdzie dopisało się najwięcej osób - zostanie dostarczony dodatkowy nakład kart z otrzymanej przez miasto rezerwy. Ich transport razem z innymi materiałami dla komisji obwodowych odbędzie się w sobotę z samego rana – informuje Agnieszka Koczapska z Miejskiego Biura Wyborczego.

Wszystkie lokale wyborcze zostaną otwarte 18 maja punktualnie o godzinie 7.00 i będą czynne do godziny 21.00. Aby uniknąć kolejek, zwłaszcza na osiedlach, gdzie wyborcy najliczniej dopisywali się do spisu, nie warto zostawiać głosowania na ostatnią chwilę!

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama