wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Współpracują ze Szwajcarami i Niemcami. Terytorialsi zapraszają do służby. Zobaczcie zasady przyjęć i zarobki
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widać żołnierzy z Niemiec i Szwajcarii WOT
Na zdjęciu widać żołnierzy z Niemiec i Szwajcarii

Attaché obrony Szwajcarii oraz oficerowie Saksońskiego Dowództwa Terytorialnego Bundeswehry z Drezna uczestniczyli w szkoleniu żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – brygada ma swoją siedzibę we Wrocławiu przy al. gen. Józefa Hallera. To zapowiedź ścisłej współpracy dotyczącej między innymi sytuacji kryzysowych, ale nie tylko. Zobaczcie, jak zostać żołnierzem WOT i jakie są zarobki?

Reklama

Siły zbrojne Szwajcarii i Saksonii współpracują z terytorialsami z Wrocławia

Szkolenie podstawowe, pętka taktyczna, uroczysta przysięga wojskowa – wszystkiemu temu bacznie przyglądali się goście 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wśród których byli oficerowie sił zbrojnych Szwajcarii i Bundeswehry z Niemiec. 

W galerii zdjęć zobaczcie najważniejsze informacji dotyczące rekrutacji do WOT oraz zarobki terytorialsów:

– Jeśli chodzi o stronę niemiecką, to było pierwsze nasze spotkanie, a wynika ono z zadań, jakie nakłada Dowództwo WOT w sprawie współdziałania międzynarodowego. Wymiana doświadczeń dotycząca spraw szkoleniowych, jak i rozwoju brygady wynika z sąsiedztwa naszych oddziałów i wydaje się naturalną sprawą we współpracy międzynarodowej – wyjaśnia płk Artur Barański, dowódca 16 DBOT.

Spotkanie było okazją do pokazania wojskowym ze Szwajcarii i Niemiec, jak są szkoleni żołnierze WOT. Jak mówi płk Barański, Saksonia i Dolny Śląsk są sąsiadami, więc mają do rozwiązania podobne problemy, między innymi te, związane z reagowaniem kryzysowym.

Szczególne plany dowództwo 16 DBOT wiąże ze szwajcarskimi terytorialsami. W ubiegłym roku delegacja Wojsk Obrony Terytorialnej była w Szwajcarii. Oficerowie WOT mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób szwajcarscy żołnierze przygotowani są do realizacji zadań związanych z ratownictwem w Alpach.

Ilu jest terytorialsów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Terytorialsów we Wrocławiu i regionie jest coraz więcej. Pierwsze z pięciu zaplanowanych w bieżącym roku szkoleń podstawowych, zakończyło się w niedzielę, 26 lutego br. przysięgą wojskową w Dzierżoniowie - przysięgę wypowiedziało 120 żołnierzy. Dolnośląska Brygada liczy już ponad 1600 terytorialsów.

Terytorialsi Wrocław – Dolny Śląsk: co robią i kto może zostać terytorialsem

O służbę w WOT może ubiegać się każdy, kto jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej, podczas działań wojennych są wsparciem wojsk specjalnych, a w czasie pokoju, pomagają społecznościom lokalnym. Realizują działania związane z planowaniem i organizowaniem działań pomocowych i podczas występowania klęsk żywiołowych. Wspierają również placówki służby zdrowia.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

  • Utrzymanie powszechnej gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
  • Współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
  • Kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Terytorialsi Wrocław – Dolny Śląsk: gdzie zgłosić się do służby WOT

Każdy, kto jest zainteresowany wojskiem może aplikować poprzez stronę internetową: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc na numer telefonu: 

  • Linia wsparcia rekrutacji do WOT 800-696-077
  • Czynna od poniedziałku do piątku w godz 7.30-15.30

Ile zarabiają terytorialsi? Zarobki (do marca) 2023 roku w zależności od stopnia:

Zarobki żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zależą od stopnia wojskowego. Terytorialsi mogą też liczyć na dodatek za gotowość bojową.

Ile zarabiają terytorialsi (dzień ćwiczeń WOT w ramach 16-dniowego szkolenia) w 2023 roku w zależności od stopnia, m.in.:

  • szeregowy – 129,96 zł
  • kapral – 148,20 zł
  • plutonowy – 152,76 zł
  • sierżant – 157,32 zł
  • chorąży – 168,72 zł
  • porucznik – 193,80 zł
  • kapitan – 205,20 zł
  • major - 232,56 zł

Od marca br. zaplanowane są podwyżki, ale na razie nie ma jeszcze szczegółowych wyliczeń. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl