wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Teren dawnego obozu pracy przymusowej na Sołtysowicach odkopany spod śmieci
Kliknij, aby powiększyć
Porządkowanie terenu dawnego obozu pracy przymusowej materiały prasowe iPN we Wrocławiu
Porządkowanie terenu dawnego obozu pracy przymusowej

„Wielkie sprzątanie z historią w tle” to pierwsza odsłona działań wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zmierzających do przybliżenia wrocławianom historii niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej Burgweide na dzisiejszych Sołtysowicach.

Reklama

Akcję sprzątania fragmentu terenu dawnego obozu pracy przymusowej zorganizował wrocławski oddział IPN we współpracy z Radą Osiedla Sołtysowice oraz Miejską Biblioteką Publiczną nr 19, która znajduje się na terenie dawnego obozu.

W sobotę 17 czerwca w sprzątaniu wzięli udział mieszkańcy Sołtysowic, harcerze ZHP oraz pracownicy biblioteki i IPN.

Zebraliśmy prawie 60 dużych worków śmieci, a to nie koniec. Niestety, odkryliśmy wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka miejsc, gdzie pełne worki śmieci były celowo zakopywane w ziemi lub ukrywane pod hałdą gałęzi. Ten mocno zadrzewiony teren w środku osiedla, w miejscu, gdzie niegdyś stały baraki, to dzikie wypisko śmieci
Maciej Parysek, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału IPN

Obóz dla powstańców

Obóz Burgweide funkcjonował od 1940 roku aż do kapitulacji Festung Breslau 6 maja 1945 roku. Zajmował około 15-hektarowy teren, na którym znajdowało się blisko 30 zabudowań obozowych, w większości drewnianych baraków dla robotników przymusowych.

Początkowo pełnił rolę obozu przejściowego, z którego kierowano robotników do pracy m.in. w rozmaitych zakładach przemysłowych, np. do pobliskiej cukrowni, do pracy w rolnictwie lub do innych obozów. Pod koniec wojny stał się obozem stałym, a osadzeni w nim robotnicy około 20 narodowości (w tym duża grupa Polaków) kierowani byli m.in. do budowy umocnień lub pracy w rejonie dzisiejszego pl. Grunwaldzkiego. Szacuje się, że w sumie przez obóz Burgweide mogło przejść nawet 25 tys. robotników przymusowych.

Na październik IPN zapowiada wystawę dotyczącą historii obozu i ludzi w nim osadzonych wraz z bogatym opracowaniem. Zaplanowano także cykl prezentacji i spacerów tematycznych.

Obóz Burgweide był pod wieloma względami największym niemieckim nazistowskim obozem pracy przymusowej na terenie dzisiejszego Wrocławia. Z różnych względów jest też bardzo symboliczny. Pobyt w obozie Burgweide odnaleźć można w biografiach wielu powojennych wrocławian, a także np. warszawiaków, którzy trafili tu w trakcie lub po upadku powstania warszawskiego. To tu zawisła pierwsza polska flaga w powojennym Wrocławiu. Zarówno wystawa, jak i publikacja oraz rozmaite inne działania, które planujemy na jesień, mają na celu m.in. upamiętnienie tych, którzy w nieludzkich warunkach osadzeni byli w tym obozie, a także w wielu innych rozsianych po całym mieście, z których niejednokrotnie pod koniec wojny i tak trafili do Burgweide.
Kamilla Jasińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, autorka przygotowywanej przez IPN wystawy i publikacji

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl