wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Teleskop, o którym marzyli astronomowie. Uniwersytet Wrocławski dostał wyjątkowy prezent

Teleskop Ritchey-Chrétien firmy RC Optical Systems fotografuje mgławice, planety, komety. Zamówił go dla siebie wrocławski pasjonat astronomii, ale zdecydował, że ostatecznie przekaże sprzęt Instytutowi Astronomicznemu Uniwersytetu Wrocławskiego. – To bardzo cenny nabytek. Pozwoli wykonywać obserwacje bez konieczności wyjazdów do obserwatorium, co powinno znacząco zwiększyć ilość zbieranych przez nas danych – podkreśla mgr Krzysztof Kotysz z Instytutu Astronomicznego.

Reklama

Teleskop dla uniwersytetu – naukowcy złapią nim obiekty

Takich teleskopów jest może kilka w Polsce. Jeden z nich był we Wrocławiu, a został wykonany na specjalne zamówienie dla wrocławskiego przedsiębiorcy Grzegorza Romana Granowskiego, prezesa firmy Save The World Real Estates. Po kilku latach właściciel zdecydował, że podzieli się swoim skarbem z wrocławskimi naukowcami. 

– Plan od początku był taki, aby oddać w końcu teleskop Instytutowi Astronomicznemu Uniwersytetu Wrocławskiego. Zresztą sprzęt już kilka lat temu był montowany w moim ogrodzie z pomocą studentów astronomii – przyznaje Grzegorz Roman Granowski.

Dotychczasowy właściciel teleskopu Ritchey-Chrétien amerykańskiej firmy RC Optical Systems podkreśla, że możliwości sprzętu są ogromne, a teraz będą pomocą dla akademików. 

– Teleskop jest w pełni zautomatyzowany, można go wykorzystać przy prowadzeniu naprawdę zaawansowanych badań – tłumaczy. 

<p>Sfotografowana przez teleskop&nbsp;podw&oacute;jna młoda gromada otwarta &chi;/h Persei w gwiazdozbiorze Perseusza&nbsp;&nbsp;</p>
<p class="MsoNormal">&nbsp;</p> fot. mat. UWr
Sfotografowana przez teleskop podwójna młoda gromada otwarta χ/h Persei w gwiazdozbiorze Perseusza    

Teleskop wychwyci i będzie monitorował jednocześnie kilkanaście obiektów tej samej nocy i szybko zareaguje na nagłe zdarzenia astronomiczne, jak wybuch supernowej w sąsiedniej galaktyce. A to nie wszystko. Profesjonalny sprzęt charakteryzuje się też wysoką jakością fotografii obiektów głębokiego nieba, czyli mgławic, gromad gwiazd czy galaktyki. 

– Najsłabsze obiekty dostrzegane tym teleskopem mają jasność ok. 18 magnitudo, więc można ich będzie złapać naprawdę sporo – nie kryje radości mgr Krzysztof Kotysz z Instytutu Astronomicznego. 

<p class="MsoNormal">Sfotografowane przez teleskop trzy galaktyki w Gwiazdozbiorze Lwa&nbsp;</p> fot. mat. UWr
Sfotografowane przez teleskop trzy galaktyki w Gwiazdozbiorze Lwa 

Teleskop sterowany przez Internet

Teleskop Ritchey-Chrétien został zamontowany w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie w gminie Wińsko na Dolnym Śląsku, gdzie znajduje się również Ośrodek Edukacji Astronomicznej. Studenci nie będą musieli być na miejscu, aby go obsługiwać.

<p>Teleskop w&nbsp;obserwatorium i Ośrodku Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie</p> fot. mat. UWr
Teleskop w obserwatorium i Ośrodku Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie

– Pracą teleskopu będzie można sterować z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej, o ile jest tam Internet – wyjaśnia mgr Krzysztof Kotysz.  

Prezent w postaci teleskopu do dla naukowców, studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, ale też amatorów astronomii nie lada gratka i okazja poznania tajemnic kosmosu. Będą mogli uczestniczyć w zdalnych obserwacjach i w warsztatach edukacyjnych.

Zrobotyzowany teleskop daje możliwości automatycznego planowania sesji obserwacyjnych, czyli wykonania serii obrazów kalibracyjnych, odpowiedniego ustawienia teleskopu na wybrany cel, dopasowania filtrów i wykonywania serii bezcennych zdjęć.

Galeria zdjęć

Pracownicy Instytutu Astronomicznego już dziś przyznają, że uruchomienie pierwszego teleskopu sterowanego zdalnie jest ważnym krokiem w kierunku robotyzacji prowadzenia obserwacjiastronomicznych, jak i popularyzacji nauki. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama