Targowisko na Świebodzkim to miejsce z rodzaju szwarc, mydło i powidło. Handlarze rozstawiają stragany i sprzedają rozmaite towary w niedziele w godzinach od 8:00 do 14:00. Klientów nie brakuje.
Jedni traktują takie bazary jako stały element wrocławskiego programu i okazję do kupienia produktów w niskiej cenie, inni postrzegają je jako tandeciarski relikt przeszłości. Raczej wszyscy zgadzają się co do jednego – po zakończeniu handlu powinno być czysto, jednakże zdarza się, że nie jest, na co zwrócili uwagę nasi czytelnicy.
Kto sprząta targowisko na Świebodzkim?
Sprzątanie i utrzymywanie porządku to obowiązki firmy (Art-Mark Usługi Marketingowe Kluziak Artur) wynajętej przez spółkę Polskie Koleje Państwowe, która jest zarządcą terenu.
Usługa świadczona jest w każdą niedzielę targową od godz. 15:00. Niezwłocznie po zakończonym targu wykonawca zobowiązany jest do uporządkowania terenów utwardzonych (ciągi komunikacyjne) wewnątrz targowiska celem umożliwienia swobodnego prowadzenia działalności firm oraz hurtowni znajdujących się na terenie targowiska oraz swobodnego dojazdu do lokali mieszkalnych, a także uporządkowania terenów przyległych do targowiska od ul. Robotniczej i Tęczowej.Agnieszka Jurewicz, PKP SA
Firma sprzątająca zobowiązana jest do wywiezienia odpadów najpóźniej do poniedziałku – do godziny 24:00 (noc z niedzieli na poniedziałek). — Aktualnie PKP nie planuje zwiększenia częstotliwości sprzątania tego terenu — przekazuje Agnieszka Jurewicz.
Teren bazaru sprawdzają strażnicy
Wrocławianie zgłaszają bałagan straży miejskiej. W 2023 roku strażnicy nałożyli 431 mandatów: za parkowanie (np. na trawnikach), nieporządek i nielegalny handel. — Będziemy sprawdzać to miejsce częściej — deklaruje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.
Stragany na Świebodzkim rozciągają się nie tylko na dawnych peronach dworca kolejowego, ale też przed wejściem głównym do zabytkowego budynku. Co można tam kupić? Pokazujemy na zdjęciach z 4 lutego 2023 roku.