W latach 2004-2014 Wrocław zrealizował 65 dużych, unijnych projektów o wartości 2,8 miliarda złotych, z czego większość inwestycji dotyczyła rozwoju infrastruktury, budowy dróg i torowisk. Ogromne pieniądze zainwestowała w te prace gmina Wrocław. Unia Europejska dołożyła około 1,3 miliarda złotych.
Większość projektów było realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Regionalnego Programu Operacyjnego. Z większych warto wymienić przebudowę linii tramwajowej północ-południe, budowę obwodnicy śródmiejskiej, przebudowę Mostów Warszawskich, zakup nowych tramwajów, czy rewitalizację Przedmieścia Oławskiego.
Poza inwestycjami miejskimi we Wrocławiu zrealizowano też kilka dużych projektów dla całego regionu, m.in. AOW, przebudowano Dworzec Wrocław Główny, czy wybudowano nowy terminal lotniska.
Zobaczcie na przykładzie kilkunastu inwestycji jak zmieniał się Wrocław.
Teatr Muzyczny Capitol

Teatr przeszedł ogromną metamorfozę. Został całkowicie przebudowany i zmodernizowany. Teraz zachwyca swoją bryłą, a w środku imponuje wystrojem wnętrz i ogromną sceną. Inwestycja pochłonęła ponad 100 milionów złotych. (foto DAWNIEJ: Bartłomiej Sowa, foto TERAZ: Lech Kwartowicz)
Dworzec PKP - Wrocław Główny

Modernizacja zabytkowych wnętrz oraz przebudowa infrastruktury wokół dworca wyniosła go do europejskich standardów. Nowoczesny i funcjonalny budynek skrywa w sobie prawdziwe perły sztuki i architektury. Całkowity koszt inwestycji to około 300 milionów złotych.(zdjęcie dworca przed przebudową pochodzi ze strony www.dolny-slask.org.pl)
Wrocławskie Centrum Badań EIT+


Centrum za unijne pieniądze przebudowało zabytkowe budynki na Praczach Odrzańskich i wybudowało całkowicie nowe laboratoria, wyposażyło je w sprzęt i pozyskuje pieniądze na kolejne projekty naukowe. Kampus Pracze Odrzańskie to miejsce spotkań nauki i biznesu. Koszty wszystkich inwestycji na Praczach liczone są w setkach milionów.
Kaplica Hochberga przy kościele św. Wincentego i Jakuba

Blisko 10 milionów łącznie pochłonęła renowacja tego niesamowitego miejsca. Kaplica z mocno zaniedbanej zmieniła się w perłę architektury popularną wśród turystów.
Pl. Powstańców Wielkopolskich


Duży węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej. Jego przebudowa ruszyła w 2006 roku i kosztowała około 30 milionów złotych. Zmienił się w zasadzie cały plac, wybudowano nowe torowiska, drogi, chodniki i całą infrastrukturę.
Rondo Reagana


Część inwestycji rozpoczęła się tam jeszcze w okresie programowania (czyli latach 2004-2006). Wykonano roboty warte blisko 70 milionów złotych. Skrzyżowanie ulic biegnące na krajowej "ósemce" zmieniło się zupełnie. Część wydatków została zrefundowana przez UE.
Przebudowa ul. Szewskiej/nowe tramwaje


Inwestycja na ul. Szewskiej łącznie z przebudową fragmentu ul. Grodzkiej i pl. Teatralnego kosztowało około 50 milionów zlotych. W tym samym czasie do Wrocławia przyjechały też pierwsze tramwaje typu Skoda 16 T, również współfinansowane z UE. Potem z unijnym dofinansowaniem MPK dokupiło jeszcze 31 nowych Skód 19 T i zmodernizowało infrastrukturę. Te ostatnie inwestycje kosztowały 300 milionów złotych. (fot.www.dolny-slask.org.pl)
Obwodnica Śródmiejska - Klecińska


Jeden z najważniejszych fragmentów obwodnicy śródmiejskiej poprowadzona po starym śladzie ulicy Klecińskiej. Budowa nowej drogi i estakady kosztowała ponad 50 milionów złotych. Potem Wrocław pozyskał dofinansowanie również na północny fragment obwodnicy między Osobowicami a ulicą Żernicką. Inwestycje pochłonęły ponad 250 mln złotych.
Port Lotniczy Wrocław Airport


Nowy terminal pasażerski, nowoczesna infrastruktura i zupełnia nowa jakość obsługi ceniona w całej Europie. Na budowę terminalu i inwestycje infrastrukturalne wokół wrocławskie lotnisko przeznaczyło łącznie 380 milionów złotych.
Hala Stulecia


Przebudowa wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO obiektu była warta ponad 70 milionów złotych. Hala odzyskała dawny blask i wzbogaciła się o nowe powierzchnie restauracyjne i konferencyjne. Przy wsparciu unijnych pieniędzy, po sąsiedzku, odnawiany jest także Pawilon Czterech Kopuł.
Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski


Swój wygląd diametralnie zmienił też dawny Pałac Królewski, w który mieści się Muzeum Miejskie Wrocławia. Remont tego zabytkowego i pięknego miejsca kosztował około 10 milionów złotych.
Pikniki, gry i zabawy plenerowe, wycieczki po obiektach wybudowanych dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej oraz prezentacje instytucji, firm i wydarzeń, które skorzystały z unijnego wsparcia – wrocławianie świętują 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest się z czego cieszyć i jest się czym chwalić, a wybór imprez, atrakcji i spotkań jest duży i bardzo różnorodny. To okazja na zobaczenie na własne oczy, ile Polska zyskała dzięki uczestnictwu w europejskiej wspólnocie.
Wrocław 10 lat w Unii Europejskiej - sprawdź atrakcje na najbliższy tydzień
opracował:JK