wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ale odlot! Oto szybowce z Wrocławia. Na Gądowie produkowano je przez ponad 40 lat [UNIKATOWE FOTOGRAFIE]

Tam gdzie dziś przy ulicy Lotniczej jest Biedronka, był dawniej lotniczy hangar. Budynek wzniesiono w 1936 roku. W połowie lat 50. ubiegłego wieku zaczęto produkować w nim szybowce. Mucha, Foka, Pirat, Junior… Łącznie 10 konstrukcji i ponad 1000 wyprodukowanych egzemplarzy. Zobaczcie je w naszej galerii zdjęć.

Reklama

Zakład Szybowcowy nr 4 otwarto we Wrocławiu w 1956 roku. Rok później przemianowany został na Zakład Sprzętu Lotnictwa Sportowego (ZSLS) we Wrocławiu. Od 1963 roku działał jako filia zakładów szybowcowych w Bielsku-Białej. Mimo likwidacji lotniska Gądów w 1979 roku, zakład działał dalej. Lotniczą historię Gądowa zakończyła dopiero upadłość zakładów szybowcowych w Bielsku w 1999 roku.

Galeria zdjęć

Ostatni szybowiec wyprodukowany we Wrocławiu opuścił hangar 8 czerwca 1999 roku. Był nim 235 egzemplarz szkolno-treningowego "Juniora". Przeczytajcie więcej o wrocławskich szybowcach w opisach do zdjęć.

Lotnicze tradycje na osiedlu sięgają 1910 roku. Lotnisko Gandau powstało dzięki wrocławskiemu pionierowi lotnictwa, Fritzowi Heidenreichowi. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule "Lotnicza tradycja na Gądowie Małym".

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl