Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Święto Wrocławia nawiązuje do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, opiekuna wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława – patronów Wrocławia. Celebrowane jest od 1992 roku, a jego kulminacją to 24 czerwca, czyli dzień św. Jana.
Jest to właśnie święto całej wrocławskiej wspólnoty. Tych, którzy od wczorajszego wieczora uczestniczą w koncertach w kościele św. Elżbiety i na rynku, nas zebranych tutaj teraz. Tych, którzy na wieczornej mszy w katedrze będą wspominali patrona miasta, a także dziesiątki tysięcy tych wszystkich, którzy staną za chwilę na placu Nowy Targ. Dziś wszędzie, gdzie są wrocławianie, jest święto naszego miasta. I wszędzie chciałbym móc dzisiaj być choć przez chwilę.prezydent Jacek Sutryk
Najpierw prezydent i radni złożyli kwiaty w bazylice św. Elżbiety, czyli w kościele garnizonowym. Następnie wraz z gośćmi przeszli przez Rynek. Najważniejszym momentem była uroczysta sesja rady w Starym Ratuszu, organizowana co roku tego samego dnia o tej samej godzinie – 12:00. W jej trakcie wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Są to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.
Marek Krajewski – Honorowy Obywatel Wrocławia
Tytuł honorowego obywatela Wrocławia otrzymał pisarz Marek Krajewski.
Honorujemy osobę, która od lat z ogromną swadą opisuje Wrocław wielu języków i kultur, także Wrocław wielu imion, przeplatając w niesamowity sposób kryminalne historie jaskrawych, choć przecież także mrocznych, policyjnych bohaterów, z historią miasta wpierw dotkniętego wojennymi zniszczeniami, a później wznoszonego z ruin rękami przybyszów.prezydent Jacek Sutryk
Z tej okazji wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy czytali w Muzeum Pana Tadeusza powieść „Śmierć w Breslau” w ramach akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. 9-godzinny maraton pokazywaliśmy na naszym portalu.
– To dla mnie wielkie wyróżnienie. Jestem szczęśliwy z tego powodu. Z Wrocławiem jestem bardzo związany – tu się urodziłem, tu się wychowałem, tu chodziłem do szkół, na wrocławskich podwórkach się bawiłem. Tutaj studiowałem, tutaj pracuję, mieszkam. Wrocław to moje ukochane miasto – powiedział pisarz w rozmowie z Robertem Migdałem, redaktorem naczelnym Wroclaw.pl.
Odebrany dziś tytuł to dla pisarza wielki zaszczyt: – Dołączyć do grona wspaniałych literatów, którzy zostali Honorowymi Obywatelami Wrocławia. Ja, skromny autor kryminałów, będę w gronie tak znakomitych twórców jak Tadeusz Różewicz, którego wiersze były drogowskazem mojej młodości, i Olga Tokarczuk, nasza noblistka. Napełnia mnie wielka radość.
Nagrody Wrocławia
- Dariuszowi Patkowskiemu, lekarzowi, znakomitemu chirurgowi dziecięcemu, specjalizującego się w dziedzinie endoskopii, którego działalność naukowa i zawodowa rozsławia imię wrocławskiej medycyny na całym świecie;
- Maciejowi Jacynie, prezesowi Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących Świt, który dzięki swojej wieloletniej działalności przyczynił się do rozwoju sportu osób niesłyszących i licznych sukcesów sportowych zawodników klubu;
- Małgorzacie Gorący prezesce Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Ostoja, osobę od dekad aktywnie zaangażowaną w niesienie pomocy i wsparcia osobom z niepełnosprawnościami;
- Fundacji Serce Polski, powstałej w Bredzie, mieście partnerskim Wrocławia, która aktywnie promuje polską historię za granicą dzięki licznym projektom i spotkaniom;
- Fundacji Onkologika, która od ponad dekady prowadzi kompleksową działalność profilaktyczno-edukacyjną na rzecz osób dotkniętych chorobami onkologicznymi.
Nagrody Prezydenta Wrocławia
- Romanowi Bihunowi – za wkład włożony w rozwój społeczności osiedlowej;
- Krystynie Pączkowskiej – za pracę fotoreporterską i dokumentowanie dorobku drużyny piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław;
- Igorowi Salamonowi – za kreowanie dialogu między przedstawicielami różnych kultur;
- Alicji Tchórz – za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Wrocławia na arenie międzynarodowej;
- Reprezentacyjnemu Dolnośląskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca Wrocław – za działalność artystyczną i kształtowanie kulturalnego oblicza miasta.
W roku 2023 przypadł jubileusz 30-lecia ustanowienia przez radę miejską tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus (Honorowego Obywatelstwa Wrocławia), Nagrody Wrocławia, a także Nagrody Prezydenta Wrocławia. W latach 1993 – 2023 tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus uhonorowano 39 osób. Nagrody Wrocławia trafiły do 105 osób i 37 instytucji, organizacji i stowarzyszeń.
Dzisiejsze świętowanie zakończy msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia, w katedrze na Ostrowie Tumskim o godz. 18.30.
Święto Wrocławia 2023 to kilkanaście dni atrakcji. Program jest tutaj.