4. Wrocław świętuje. Parada radnych, uroczysta sesja i tytuł dla Marka Krajewskiego. Zobaczcie zdjęcia
Jacek Sutryk (prezydent) i Sergiusz Kmiecik (przewodniczący rady miejskiej) odbierają bukiet kwiatów na rynku podczas Święta Wrocławia Maciej Kulczyński

Dziś, 24 czerwca, są główne obchody Święta Wrocławia. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w bazylice garnizonowej, parady radnych i uroczystej sesji rady miejskiej, podczas której pisarz Marek Krajewski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Nagród było więcej.

Święto Wrocławia nawiązuje do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, opiekuna wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława – patronów Wrocławia. Celebrowane jest od 1992 roku, a jego kulminacją to 24 czerwca, czyli dzień św. Jana.

Jest to właśnie święto całej wrocławskiej wspólnoty. Tych, którzy od wczorajszego wieczora uczestniczą w koncertach w kościele św. Elżbiety i na rynku, nas zebranych tutaj teraz. Tych, którzy na wieczornej mszy w katedrze będą wspominali patrona miasta, a także dziesiątki tysięcy tych wszystkich, którzy staną za chwilę na placu Nowy Targ. Dziś wszędzie, gdzie są wrocławianie, jest święto naszego miasta. I wszędzie chciałbym móc dzisiaj być choć przez chwilę.
prezydent Jacek Sutryk

Najpierw prezydent i radni złożyli kwiaty w bazylice św. Elżbiety, czyli w kościele garnizonowym. Następnie wraz z gośćmi przeszli przez Rynek. Najważniejszym momentem była uroczysta sesja rady w Starym Ratuszu, organizowana co roku tego samego dnia o tej samej godzinie – 12:00. W jej trakcie wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Są to najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Powiększ obraz: Pierwszy dzień Święta Wrocławia Maciej Kulczyński
Pierwszy dzień Święta Wrocławia

Marek Krajewski – Honorowy Obywatel Wrocławia

Tytuł honorowego obywatela Wrocławia otrzymał pisarz Marek Krajewski.

Honorujemy osobę, która od lat z ogromną swadą opisuje Wrocław wielu języków i kultur, także Wrocław wielu imion, przeplatając w niesamowity sposób kryminalne historie jaskrawych, choć przecież także mrocznych, policyjnych bohaterów, z historią miasta wpierw dotkniętego wojennymi zniszczeniami, a później wznoszonego z ruin rękami przybyszów.
prezydent Jacek Sutryk

Z tej okazji wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy czytali w Muzeum Pana Tadeusza powieść „Śmierć w Breslau” w ramach akcji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego. 9-godzinny maraton pokazywaliśmy na naszym portalu.

– To dla mnie wielkie wyróżnienie. Jestem szczęśliwy z tego powodu. Z Wrocławiem jestem bardzo związany – tu się urodziłem, tu się wychowałem, tu chodziłem do szkół, na wrocławskich podwórkach się bawiłem. Tutaj studiowałem, tutaj pracuję, mieszkam. Wrocław to moje ukochane miasto – powiedział pisarz w rozmowie z Robertem Migdałem, redaktorem naczelnym Wroclaw.pl.

Odebrany dziś tytuł to dla pisarza wielki zaszczyt: – Dołączyć do grona wspaniałych literatów, którzy zostali Honorowymi Obywatelami Wrocławia. Ja, skromny autor kryminałów, będę w gronie tak znakomitych twórców jak Tadeusz Różewicz, którego wiersze były drogowskazem mojej młodości, i Olga Tokarczuk, nasza noblistka. Napełnia mnie wielka radość.

Nagrody Wrocławia

1. Dariuszowi Patkowskiemu, lekarzowi, znakomitemu chirurgowi dziecięcemu, specjalizującego się w dziedzinie endoskopii, którego działalność naukowa i zawodowa rozsławia imię wrocławskiej medycyny na całym świecie;
  2. Maciejowi Jacynie, prezesowi Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących Świt, który dzięki swojej wieloletniej działalności przyczynił się do rozwoju sportu osób niesłyszących i licznych sukcesów sportowych zawodników klubu;
  3. Małgorzacie Gorący prezesce Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Ostoja, osobę od dekad aktywnie zaangażowaną w niesienie pomocy i wsparcia osobom z niepełnosprawnościami;
  4. Fundacji Serce Polski, powstałej w Bredzie, mieście partnerskim Wrocławia, która aktywnie promuje polską historię za granicą dzięki licznym projektom i spotkaniom;
  5. Fundacji Onkologika, która od ponad dekady prowadzi kompleksową działalność profilaktyczno-edukacyjną na rzecz osób dotkniętych chorobami onkologicznymi.

Nagrody Prezydenta Wrocławia

1. Romanowi Bihunowi  – za wkład włożony w rozwój społeczności osiedlowej;
  2. Krystynie Pączkowskiej – za pracę fotoreporterską i dokumentowanie dorobku drużyny piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław;
  3. Igorowi Salamonowi – za kreowanie dialogu między przedstawicielami różnych kultur;
  4. Alicji Tchórz – za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Wrocławia na arenie międzynarodowej;
  5. Reprezentacyjnemu Dolnośląskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca Wrocław – za działalność artystyczną i kształtowanie kulturalnego oblicza miasta.

W roku 2023 przypadł jubileusz 30-lecia ustanowienia przez radę miejską tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus (Honorowego Obywatelstwa Wrocławia), Nagrody Wrocławia, a także Nagrody Prezydenta Wrocławia. W latach 1993 – 2023 tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus uhonorowano 39 osób. Nagrody Wrocławia trafiły do 105 osób i 37 instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Dzisiejsze świętowanie zakończy msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia, w katedrze na Ostrowie Tumskim o godz. 18.30.

Święto Wrocławia 2023 to kilkanaście dni atrakcji. Program jest tutaj.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia