wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Święto Trzech Króli 06 stycznia 2024. Czy to dzień wolny od pracy?
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu orszak Trzech Króli fot. shutterstock.com
Na zdjęciu orszak Trzech Króli

6 stycznia obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego. Na pamiątkę wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat, na ulicach miast odbywa się Orszak Trzech Króli. W tym roku, święto wypada w sobotę. Skąd wzięło się święto Trzech Króli? Co piszemy na drzwiach i czy jest to święto nakazane?

Reklama

Skąd pochodzi Święto Trzech Króli?

Uroczystość Objawienia Pańskiego, częściej znane jako święto Trzech Króli początkowo miało upamiętnić objawienie się Chrystusa, począwszy od przyjścia na świat, wizytę Trzech Króli, chrzest Chrystusa w rzece Jordan, aż do cudu w Kanie Galilejskiej. Dlatego też słowo „objawienie” nie jest przypadkowe i dobrze oddaje charakter tego święta.

Co ciekawe, we wschodnich kościołach pojawienie się Trzech Króli był równie wielkim wydarzeniem, co narodziny Jezusa. Dla kościoła rzymskiego najważniejszym wydarzeniem jest Boże Narodzenie, a wizyta trzech króli została upamiętniona ustanawiając 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli?

W Trzech Króli, czyli w święto Objawienia Pańskiego chrześcijanie naznaczają drzwi swoich domów święconą kredą. Zgodnie z tradycją na drzwiach pisano „Christus mansionem benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus błogosławi (ten) dom”. Stąd wziął się skrót C+M+B, który pochodzi od pierwszych liter wspomnianego zdania. Często można także spotkać zapis K+M+B, który pochodzi od inicjałów świętych mędrców Kacpra, Melchiora i Baltazara

Kadzidło symbolizowało godność kapłańską. Palono je w świątyni podczas składania ofiar. W ten sposób oddawano hołd Bogu.

Mirra zwiastowała wypełnienie proroctwa i śmierć. W czasach życia Chrystusa mirra była dodawana do wina, co wzmacniało jego smak. Trunek był podawany skazańcom, co miało zwiastować męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.

Kim był Kacper, Melchior i Baltazar?

Zgodnie z Ewangelią wraz z narodzinami Jezusa do Betlejem podążali za gwiazdą na niebie mędrcy ze Wschodu, aby oddać pokłon. Według tradycji, trzej królowie znani są jako Kacper, Melchior i Baltazar. Napis znajdujący się na drzwiach domów chrześcijan, pochodzi od pierwszych liter imion królów. 

Czy Święto Trzech Króli jest świętem nakazanym?

Uroczystość Trzech Króli jest świętem nakazanym. Oznacza to, że uczestnictwo w mszy świętej dla wyznawców Kościoła Katolickiego jest obowiązkowe, a zaniedbanie oznacza popełnienie grzechu ciężkiego.

Święta nakazane w Polsce w 2023 roku:

Czy w święto Trzech Króli jest wolne od pracy?

Święto Trzech Króli 6 stycznia 2024 jest dniem wolnym od pracy. Jednak nie zawsze tak było. W 1960 roku, ówczesny I sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka zdecydował o tym, że 6 stycznia przestał być dniem wolnym. Jego decyzja została usankcjonowana przez sejm PRL. Dopiero od 2011 roku święto Trzech Króli ponownie zostało ogłoszone dniem ustawowo wolnym od pracy. Najbliższe święto, 6 stycznia 2024 roku wypada w sobotę.

Jakie sklepy są otwarte 6 stycznia?

6 stycznia obchodzone jest święto Trzech Króli. W tym dniu sklepy będą nieczynne. Tego dnia otwarte będą jedynie wybrane apteki, sklepy sieci Żabka oraz stacje benzynowe.

Jak obchodzone jest święto Trzech Króli w innych krajach?

Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. W Chorwacji w święto Trzech Króli na ulicach miast można spotkać dzieci przebrane za mędrców. Tego dnia, zanosi się do domów święconą wodę, którą święci się mieszkania, pola, sady oraz winnice. Wodę, która pozostanie wlewa się do ognia.

We Włoszech, święto Trzech Króli jest szczególnie hucznie obchodzone przez dzieci, które tego dnia otrzymują schowane w pończochach słodycze. Co ciekawe, Uroczystość Objawienia Pańskiego we Włoszech zwyczajowo nazywane jest świętem Befany, a za jego symbol uchodzi postać wiedźmy na miotle.

W Hiszpanii, święto Trzech Króli także cieszy się dużą popularnością. W tym dniu w wielu hiszpańskich miastach organizowane są parady i orszaki trzech króli. Uroczystość szczególnie doceniają dzieci, ponieważ w Hiszpanii, prezenty świąteczne wręcza się dopiero 6 stycznia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl