4. Ruszyła miejska kampania społeczna Wrocław Bez Przemocy – nie bądź obojętny na krzywdę innych, reaguj!
Na zdjęciu: uczestnicy kampanii Wrocław Bez Przemocy fot. Grzegorz Rajter
Na zdjęciu: uczestnicy kampanii Wrocław Bez Przemocy

Wrocław od lat prowadzi i wspiera działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy oraz zapewnienie jej ofiarom i świadkom dostępu do różnych form pomocy – wsparcia psychologicznego, materialnego czy organizacyjnego. Byłeś świadkiem lub ofiarą przemocy? Zobacz, gdzie możesz uzyskać pomoc we Wrocławiu!

Kampania Wrocław Bez Przemocy

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie są to kobiety. Każdego roku zgłaszanych jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci. Dlatego we Wrocławiu wystartowała kolejna edycja kampanii Wrocław Bez Przemocy.

W ramach kampanii zaplanowano liczne działania i akcje, m.in. będzie można zobaczyć dedykowane plakaty w komunikacji miejskiej. Zobaczymy na nich dzieci z wrocławskiego przedszkola Lupikowo, które wzięły udział w kampanii.

Jak możemy przeciwdziałać przemocy? Przede wszystkim musimy ją zauważać.

Nie można być obojętnym wobec przemocy, która się dzieje wokół nas, ponieważ osoba poddawana przemocy czasami nie jest w stanie sama na nią zareagować. To, czego chcemy wszystkich nauczyć jest znak podniesionej ręki. Ten znak mówi „stop przemocy”, ale jest to też znak ręki, która mówi: „jestem gotowy pomóc”. To, co jest najważniejsze przy przeciwdziałaniu przemocy to patrzenie, gdzie ona się dzieje i pomaganie ludziom, którzy jej doświadczają.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMW

– Wydział Promocji Miasta i Turystki po raz kolejny realizuje kampanię Stop Przemocy. Ta kampania jest jedną z piękniejszych, którą mogliśmy zrealizować, mimo tak trudnego tematu – dodaje Michalski.

Jesteś ofiarą przemocy? W tych miejscach we Wrocławiu znajdziesz pomoc

Gdzie zgłosić się po pomoc? Przyjdź lub zadzwoń do tych miejsc:

Niebieska Linia, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Stowarzyszenie Psychoedukacji i Terapii EVOLUTIO
  • od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00–18.00
  • evolutio.stow(at)gmail.com
  • ul. Legnicka 65 i ul. Strzegomska 55 (pok. 203)
  • tel. 731 450 926
Telefon Zaufania
  • Wrocławskie Centrum Zdrowia, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–20.00
  • Centrum Zdrowia Psychicznego, ul. Ostrowskiego 13c
  • tel. 538 579 554
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • ul. Rydygiera 45a
  • stop.przemocy(at)mops.wroclaw.pl
  • Pomoc całodobowa dla osób doświadczających przemocy – schronienie, pomoc psychologiczna, pomoc prawna
  • tel. 71 796 40 85
Fundacja NON LICET
  • fundacja(at)nonlicet.pl
  • ul. Stalowa 6a
  • www.nonlicet.pl
  • tel. 572 108 352
Centrum Praw Kobiet
  • cpk_wroclaw(at)cpk.org.pl
  • ul. Ruska 46A / 307
  • poradnictwo psychologiczne i prawne, grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy
  • tel. 71 358 08 74
Stowarzyszenie INTRO
Telefon alarmowy
  • tel. 112 – to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM

Dobro w sieci

• tel. 538 579 519 (czynny w środę w godz. 16.00-18.00)
  • dobrowsieci(at)wcrs.pl
  • Projekt dla osób doświadczających cyberprzemocy, cyberuzależnień.