wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpieczny Wrocław: ćwiczenia w elektrociepłowni

Elektrociepłownia. Pali się przegrzany podajnik węgla na drugiej kondygnacji. Panuje silne zadymienie, są poszkodowani, a jeden z pracowników zaginął na trzecim piętrze. Do tego pożar wybuchł w ważnym dla miasta obiekcie - wrocławianom grożą przerwy w dostawach energii i ciepłej wody.

Scenariusz mrożący krew w żyłach? Ale jak najbardziej realny. Na szczęście, nasze służby są gotowe.

Strażacy ćwiczą, by szybko radzić sobie z kryzysami

Powyższa sytuacja została zainscenizowana na potrzeby programu skoordynowanych ćwiczeń służb, które odbyły się dziś w ramach programu Bezpieczny Wrocław.

— Scenariusz ćwiczeń obejmuje pożar podajnika węglowego na drugiej kondygnacji w elektrociepłowni — opisuje dowódca JRG 8 we Wrocławiu, bryg. Grzegorz Zmaczyński, podczas ćwiczeń - kierujący działaniami ratowniczymi. — Zadanie strażaków polega na zlokalizowaniu miejsca pożaru, udzieleniu pomocy poszkodowanym i podaniu prądu wody na palący się dach.

Galeria zdjęć

Działania na zaistniałe okoliczności przećwiczyły dziś: Państwowa Straż Pożarna - dowodziła w akcji, straż miejska - zabezpieczała teren przed wtargnięciem osób postronnych, OSP GRS Starówka i OSP ORW Zorba - podejmowały poszkodowanych, pogotowie gazowe i pogotowie energetyczne - z uwagi na miejsce akcji.

— Obiekty takie jak elektrociepłownia posiadają szereg zabezpieczeń, których celem jest zapewnienie ciągłości pracy. Nie można jednak całkowicie wykluczyć wystąpienia awarii urządzenia, błędu ludzkiego, a nawet celowego działania — wyjaśnia st. bryg. Krzysztof Gielsa, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu. — W takich sytuacjach straż pożarna musi szybko i sprawnie wejść do akcji. Lepsze poznanie obiektu, możliwych potencjalnych zagrożeń czy też doskonalenie współpracy z innymi służbami i podmiotami ratowniczymi to właśnie cel naszych ćwiczeń.

Ćwiczenia sprawiają, że wszyscy jesteśmy gotowi

Taki pożar w elektrociepłowni, byłby w rzeczywistości bardzo niebezpieczny. Pracownicy, a może i mieszkańcy okolic - w zależności od rozwoju akcji, zostaliby ewakuowani. "Poszkodowani", którzy dziś trafili pod opiekę ćwiczących ratowników, to pracownicy zakładu, jacy dobrowolnie zgłosili się do udziału w akcji.

<p>Ćwiczenia służb w elektrociepłowni - Wrocław</p> Grzegorz Rajter/wroclaw.pl
Ćwiczenia służb w elektrociepłowni - Wrocław

Służby trenują, by nie wyjść z wprawy. Ale po co takie symulacje wrocławianom - mieszkańcom i pracownikom obiektów?

— Każda jednostka PSP wybiera sobie w swoim rewirze trzy charakterystyczne obiekty, na których przynajmniej raz do roku ćwiczy - mówi bryg. Zmaczyński. — Ale to również dobra okazja dla zarządcy takiego obiektu, żeby realnie sprawdzić się w sytuacjach kryzysowych. Zanim na miejsce dotrze straż, zarządca ma własne procedury, które podczas podobnych ćwiczeń ma szansę przetrenować.

Na co dzień wszystkie służby współpracują ze sobą, między innymi w naszym Centrum Zarządzania Kryzysowego. To miejsce, gdzie dyspozytorzy z różnych służb działających na terenie Wrocławia pracują wspólnie, koordynując działania. Jednak równie ważne, jak codzienna współpraca jest wspólne ćwiczenie w terenie, zwłaszcza w obiektach o strategicznym znaczeniu. Podczas takich ćwiczeń, jak dzisiejsze, kluczową rolę odgrywa straż pożarna, ale nie mniej istotne są inne formacje, które wspierają działania strażaków lub przejmują zadania w tle.
Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM

Bezpieczny Wrocław to edukacja w praktyce

Od początku kwietnia, tzn. od kiedy program ruszył, trwają nie tylko wspólne ćwiczenia służb, ale także prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna. Powstał serwis Bezpieczny Wrocław, ukazał się specjalny biuletyn wroclaw.pl, a miasto organizuje pikniki, podczas których uczy m.in. jak udzielać pierwszej pomocy.

Wywiązujemy się z obietnic, jakie wspólnie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo zadeklarowaliśmy Wrocławianom. To wieloaspektowe działania, w ramach których uczymy mieszkańców odporności na sytuacje kryzysowe. Jednym z równie istotnych elementów jest koordynacja działań służb profesjonalnych. Temu właśnie służą manewry i ćwiczenia. To co sprawdzano na Łowieckiej - to właśnie taka gotowość do wspólnej pracy w sytuacji zagrożenia.
Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, odpowiedzialna za rozwój programu Bezpieczny Wrocław

Przed nami wiele wydarzeń, związanych z programem Bezpieczny Wrocław. Śledź je w naszym serwisie specjalnym i zajrzyj, by wspólnie poćwiczyć. Tylko gotowi na każdą sytuację, jesteśmy w stanie stawić czoła kryzysom.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama