Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.
Od tego czasu, już od ponad roku, RPP pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wynoszą one :
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Styczniowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Kiedy możliwa obniżka?
Bartosz Turek, główny analityk HREIT, nie ma wątpliwości, że na obniżki stóp procentowych jest jeszcze za wcześnie.
– W styczniu nie spodziewam się cięć stóp procentowych. Najwcześniej na taką decyzję będzie czas w marcu. Przy czym, szanse na taki ruch wciąż nie są duże. Dwa największe banki komercyjne spodziewają się cięć stóp na wrześniowym posiedzeniu RPP, a prezes NBP wspominał niecały miesiąc temu, że na łagodzenie polityki monetarnej poczekamy nawet do 2026 roku. Jak więc widać, kontrakty terminowe zakładają znacznie bardziej optymistyczny rozwój wydarzeń. Nawet jednak, jeśli nie dojdzie do łagodzenia polityki monetarnej przed nastaniem wiosny, to potem z każdym mijającym miesiącem prawdopodobieństwo cięć wydaje się większe – podkreśla.
Ekspert spodziewa się na początku małych obniżek stóp w 2025 r.
– Skala cięć stóp procentowych powinna być niewielka. Jeśli RPP nie będzie zbyt długo zwlekała z takimi decyzjami, to należy spodziewać się systematycznych cięć o 0,25 pkt. proc. Im jednak dłużej będziemy czekać na pierwszą decyzję o łagodzeniu polityki monetarnej, tym większa szansa na solidniejsze cięcie rozpoczynające cykl – dodaje Bartosz Turek.