Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Wojna w Ukrainie - jak pomógł Wrocław?
- Wojna w Ukrainie: Uchodźcy we Wrocławiu – kim są?
- Jakie mają plany na przyszłość? Ilu uchodźców z Ukrainy planuje zostać we Wrocławiu?
- W jaki sposób uchodźcy z Ukrainy finansują swoje zakwaterowanie?
- Wiele zawdzięczamy Ukraińcom, którzy mieszkali już wcześniej we Wrocławiu
- Uchodźcy we Wrocławiu: z formalności najważniejszy był PESEL oraz opieka nad dziećmi
- Uchodźcy we Wrocławiu: najbardziej palącą potrzebą jest praca
- Dialogopolis 2022: rozpoczęte 2 czerwca spotkaniami w Czasoprzestrzeni
- Konsultacje społeczne w ramach Dialogopolis
Łącznie od początku konfliktu, na wrocławskim Dworcu Głównym wysiadło około 300 tysięcy uchodźców. Co trzeci został we Wrocławiu. – To wymusza dużą zmianę w myśleniu o mieście i funkcjonowaniu tego miasta – mówił, podczas czwartkowej konferencji, Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.
Badania firmy Beeline przeprowadzone zostały w kwietniu, przy okazji wydawania posiłków. Na Dworcu Głównym, w Czasoprzestrzeni oraz w Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej.
Wojna w Ukrainie - jak pomógł Wrocław?
Według danych z raportu, największa grupa uchodźców, znalazła się we Wrocławiu między 4 a 17 marca 2022 r. Miasto zorganizowało wówczas 23 punkty noclegowe – m.in. w hotelach, hostelach, budynku byłego LO przy u. Grochowej czy Hali Orbicie. Łącznie Wrocław zapewnił w nich ponad 100 tysięcy noclegów oraz ponad 120 tysięcy ciepłych posiłków. Natomiast na Dworcu Głównym PKP wydawanych było wówczas 12 tysięcy ciepłych posiłków dziennie i 11 tysięcy kanapek.
Obecnie z naszych noclegów korzysta wciąż ponad tysiąc osób, jednak w rezerwie mamy przygotowanych drugie tyle miejsc noclegowych. Co ważne, miejsce do spania i wyżywienie to jedno, ale od początku staraliśmy się zająć całą pomocą kompleksowo. Po pierwsze informacyjnie, by Ukraińcy, którzy często po bardzo trudnych przeżyciach - przyjeżdżając do Wrocławia wiedzieli, gdzie udać się po pomoc, jak uzyskać poradę prawną, zdrowotną czy np. psychologicznąJacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Z raportu wynika, że uchodźcy potrzebowali wsparcia w zakresie żywności, ale także - informacji. Miasto zorganizowało wówczas kampanię informacyjną, by ułatwić przybywającym Ukraińcom załatwienie formalności.
W „Przejściu Dialogu” utworzony został punkt konsultacyjno-informacyjny, z którego przez pierwszy miesiąc, każdego dnia korzystało kilkaset osób. Wydanych zostało 200 tysięcy papierowych egzemplarzy biuletynu Wrocław.pl z dodatkiem w języku ukraińskim, a najważniejsze dla uchodźców informacje z portalu Wrocław.pl przetłumaczone zostały natychmiast na język ukraiński. Dodatkowo wydrukowanych zostało 25 tysięcy ulotek z tzw. „niezbędnikiem pomocowym”.
Wojna w Ukrainie: Uchodźcy we Wrocławiu – kim są?
Największa grupa uchodźców znalazła się we Wrocławiu między 4 a 17 marca 2022.
To, co przede wszystkim widzimy w tych badaniach, to fakt, że 90 proc. osób, które były badane, to kobiety. W ponad połowie są to osoby z wyższym wykształceniem. W większości przybywają z dużych miast, porównywalnych z Wrocławiem albo nawet większych. I przede wszystkim przybywają z regionów Ukrainy, które są bardzo mocno dotknięte wojną. Więc mamy do czynienia z osobami, które naprawdę tej pomocy bardzo mocno od nas potrzebująBartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW
- Ponad 90 proc. badanych stanowiły kobiety, 60 proc. przed 45. rokiem życia
- Ponad połowa ma wykształcenie wyższe, a 31 proc. – wykształcenie średnie
- 40 proc. płaci częściowo lub całkowicie samodzielnie za mieszkanie, a 20 proc. korzysta z zakwaterowania, które opłacają ich bliscy
Jakie mają plany na przyszłość? Ilu uchodźców z Ukrainy planuje zostać we Wrocławiu?
Najwięcej, spośród planujących pozostanie we Wrocławiu, to osoby z młodszych grup wiekowych (między 16. a 45. rokiem życia), lepiej wykształcone (wykształcenie wyższe) oraz uczniowie i studenci.
- 60 proc. chce wrócić do Ukrainy po zakończeniu wojny
- 17 proc. rozważa pozostanie we Wrocławiu na dłużej lub na stałe
- 11 proc. nie wie, jak długo pozostanie we Wrocławiu
- 9 proc. traktuje Wrocław jako przystanek w dalszej podróży
W jaki sposób uchodźcy z Ukrainy finansują swoje zakwaterowanie?
- 23,9 proc. - Opłacam je całkowicie samodzielnie, z własnych środków
- 22,7 proc. - Nie płacę za nie, goszczą mnie osoby, których nie znałam/nie znałem
- 21,4 proc. - Nie płacę za nie, gości mnie moja rodzina, znajomi
- 14,2 proc. - Opłacam je częściowo z własnych środków
- 8,2 proc. - Inaczej
- 5,1 proc. - Nie muszę za nie płacić, noclegi finansuje państwo polskie
- 4,6 proc. - Nie wiem
Wiele zawdzięczamy Ukraińcom, którzy mieszkali już wcześniej we Wrocławiu
To, że udało nam się to wyzwanie z uchodźcami w miarę sprawny sposób przeprowadzić, zawdzięczamy po pierwsze ogromnej rzeszy Ukraińców, którzy wcześniej już mieszkali we Wrocławiu. Po drugie mieszkańcom, po trzecie samorządom i organizacjom pozarządowym, które bardzo skutecznie potrafiły się tymi tematami zająćBartłomiej Świerczewski
Uchodźcy we Wrocławiu: z formalności najważniejszy był PESEL oraz opieka nad dziećmi
Z perspektywy badanych – najważniejsze formalności, które musieli załatwić po przyjeździe do Wrocławia to PESEL (67 proc. badanych) oraz opieka nad dziećmi (blisko 24 proc.).
Wrocław jest drugim miastem w Polsce, pod względem wydanych po wybuchu wojny PESELI, odebrało je 40 tysięcy Ukraińców. Obecnie, około 200 osób dziennie przychodzi do Urzędu w tej sprawie a numery wydawane są na bieżąco.
W szkołach i przedszkolach uczy się już ponad 6,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców. Zorganizowane zostały dodatkowe klasy przygotowawcze – łącznie jest ich 53 (przed wojną było ich 41).
Uchodźcy we Wrocławiu: najbardziej palącą potrzebą jest praca
Najbardziej palącą potrzebą - wskazywaną jako pilna przez 62 proc. badanych - jest uzyskanie pracy zarobkowej.
Wrocław wspiera rynek pracy dla obywateli Ukrainy i współpracuje w tym zakresie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz pracodawcami z Dolnego Śląska. Zatrudnienie znalazło do tej pory blisko 8500 uchodźców. Wciąż także dostępne jest 3,5 tysiąca ofert pracy.
Pełne wyniki badań przeprowadzonych wśród uchodźców - powiększ obraz klikając, nawiguj strzałkami
Dialogopolis 2022: rozpoczęte 2 czerwca spotkaniami w Czasoprzestrzeni
W czwartek, 2 czerwca rozpoczęła się również druga edycja dni dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis’22. W programie zaplanowano różnorodne warsztaty, debaty i spotkania, które odbędą się w różnych miejscach we Wrocławiu.
Dialogopolis będzie trwało do 10 czerwca. Podczas tych spotkań: stolikowych, seminariów, rozmów, debat będziemy rozmawiali o tym, jak Wrocław zmienia się z miasta przyjmującego w miasto włączające. Będziemy mówić o tym, co zrobiliśmy. Ale przede wszystkim będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: co dalej? Wystartowaliśmy fantastycznie, ale przed nami maraton. Ważne, by to tempo teraz utrzymać. Zapraszam na DialogopolisDorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego
Konsultacje społeczne w ramach Dialogopolis
Miasto potrzebuje długofalowej, przemyślanej polityki integracji. Poświęcone jej konsultacje trwają do 19 czerwca 2022 r. Formularz elektroniczny ma trzy wersje językowe: polską, ukraińską i angielską. Znajdziecie go na stronie konsultacji.