wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 100 dni wojny w Ukrainie, 100 dni pomocy z Wrocławia. Kim są uchodźcy we Wrocławiu? [WYNIKI BADAŃ]
Kliknij, aby powiększyć
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród uchodźców z Ukrainy. Czasoprzestrzeń, 2 czerwca 2022. fot. Maciej Kulczyński
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród uchodźców z Ukrainy. Czasoprzestrzeń, 2 czerwca 2022.

60 proc. uchodźców przebywających we Wrocławiu chce po zakończeniu wojny wrócić do domu. 90 proc. to kobiety. Ponad połowa ma wyższe wykształcenie. Poznaliśmy wyniki badań dot. uchodźców, przeprowadzonych przez firmę Beeline oraz Urząd Miejski Wrocławia. Miasto podsumowuje także, jak do tej pory pomogło uciekającym przed wojną. Dodatkowo w czwartek, 2 czerwca rozpoczęto drugą edycję dni dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis’22. W programie warsztaty, debaty i spotkania.

Reklama

Łącznie od początku konfliktu, na wrocławskim Dworcu Głównym wysiadło około 300 tysięcy uchodźców. Co trzeci został we Wrocławiu. – To wymusza dużą zmianę w myśleniu o mieście i funkcjonowaniu tego miasta – mówił, podczas czwartkowej konferencji, Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Badania firmy Beeline przeprowadzone zostały w kwietniu, przy okazji wydawania posiłków. Na Dworcu Głównym, w Czasoprzestrzeni oraz w Centrum Sektor 3 przy ulicy Legnickiej.

Wojna w Ukrainie - jak pomógł Wrocław?

Według danych z raportu, największa grupa uchodźców, znalazła się we Wrocławiu między 4 a 17 marca 2022 r. Miasto zorganizowało wówczas 23 punkty noclegowe – m.in. w hotelach, hostelach, budynku byłego LO przy u. Grochowej czy Hali Orbicie. Łącznie Wrocław zapewnił w nich ponad 100 tysięcy noclegów oraz ponad 120 tysięcy ciepłych posiłków. Natomiast na Dworcu Głównym PKP wydawanych było wówczas 12 tysięcy ciepłych posiłków dziennie i 11 tysięcy kanapek.

Obecnie z naszych noclegów korzysta wciąż ponad tysiąc osób, jednak w rezerwie mamy przygotowanych drugie tyle miejsc noclegowych. Co ważne, miejsce do spania i wyżywienie to jedno, ale od początku staraliśmy się zająć całą pomocą kompleksowo. Po pierwsze informacyjnie, by Ukraińcy, którzy często po bardzo trudnych przeżyciach - przyjeżdżając do Wrocławia wiedzieli, gdzie udać się po pomoc, jak uzyskać poradę prawną, zdrowotną czy np. psychologiczną
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Z raportu wynika, że uchodźcy potrzebowali wsparcia w zakresie żywności, ale także - informacji. Miasto zorganizowało wówczas kampanię informacyjną, by ułatwić przybywającym Ukraińcom załatwienie formalności.

W „Przejściu Dialogu” utworzony został punkt konsultacyjno-informacyjny, z którego przez pierwszy miesiąc, każdego dnia korzystało kilkaset osób. Wydanych zostało 200 tysięcy papierowych egzemplarzy biuletynu Wrocław.pl z dodatkiem w języku ukraińskim, a najważniejsze dla uchodźców informacje z portalu Wrocław.pl przetłumaczone zostały natychmiast na język ukraiński. Dodatkowo wydrukowanych zostało 25 tysięcy ulotek z tzw. „niezbędnikiem pomocowym”.

Wojna w Ukrainie: Uchodźcy we Wrocławiu – kim są?

Największa grupa uchodźców znalazła się we Wrocławiu między 4 a 17 marca 2022.

To, co przede wszystkim widzimy w tych badaniach, to fakt, że 90 proc. osób, które były badane, to kobiety. W ponad połowie są to osoby z wyższym wykształceniem. W większości przybywają z dużych miast, porównywalnych z Wrocławiem albo nawet większych. I przede wszystkim przybywają z regionów Ukrainy, które są bardzo mocno dotknięte wojną. Więc mamy do czynienia z osobami, które naprawdę tej pomocy bardzo mocno od nas potrzebują
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - główne wnioski. UMW
Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - główne wnioski.

  • Ponad 90 proc. badanych stanowiły kobiety, 60 proc. przed 45. rokiem życia
  • Ponad połowa ma wykształcenie wyższe, a 31 proc. – wykształcenie średnie
  • 40 proc. płaci częściowo lub całkowicie samodzielnie za mieszkanie, a 20 proc. korzysta z zakwaterowania, które opłacają ich bliscy

Jakie mają plany na przyszłość? Ilu uchodźców z Ukrainy planuje zostać we Wrocławiu?

Najwięcej, spośród planujących pozostanie we Wrocławiu, to osoby z młodszych grup wiekowych (między 16. a 45. rokiem życia), lepiej wykształcone (wykształcenie wyższe) oraz uczniowie i studenci.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - plany pozostania we Wrocławiu. UMW
Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - plany pozostania we Wrocławiu.

  • 60 proc. chce wrócić do Ukrainy po zakończeniu wojny
  • 17 proc. rozważa pozostanie we Wrocławiu na dłużej lub na stałe
  • 11 proc. nie wie, jak długo pozostanie we Wrocławiu
  • 9 proc. traktuje Wrocław jako przystanek w dalszej podróży

W jaki sposób uchodźcy z Ukrainy finansują swoje zakwaterowanie?

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - sposób finansowania zakwaterowania. UMW
Badanie przeprowadzone wśród uchodźców we Wrocławiu - sposób finansowania zakwaterowania.

  • 23,9 proc. - Opłacam je całkowicie samodzielnie, z własnych środków
  • 22,7 proc. - Nie płacę za nie, goszczą mnie osoby, których nie znałam/nie znałem
  • 21,4 proc. - Nie płacę za nie, gości mnie moja rodzina, znajomi
  • 14,2 proc. - Opłacam je częściowo z własnych środków
  • 8,2 proc. - Inaczej
  • 5,1 proc. - Nie muszę za nie płacić, noclegi finansuje państwo polskie
  • 4,6 proc. - Nie wiem

Wiele zawdzięczamy Ukraińcom, którzy mieszkali już wcześniej we Wrocławiu

To, że udało nam się to wyzwanie z uchodźcami w miarę sprawny sposób przeprowadzić, zawdzięczamy po pierwsze ogromnej rzeszy Ukraińców, którzy wcześniej już mieszkali we Wrocławiu. Po drugie mieszkańcom, po trzecie samorządom i organizacjom pozarządowym, które bardzo skutecznie potrafiły się tymi tematami zająć
Bartłomiej Świerczewski

Uchodźcy we Wrocławiu: z formalności najważniejszy był PESEL oraz opieka nad dziećmi

Z perspektywy badanych – najważniejsze formalności, które musieli załatwić po przyjeździe do Wrocławia to PESEL (67 proc. badanych) oraz opieka nad dziećmi (blisko 24 proc.).

Wrocław jest drugim miastem w Polsce, pod względem wydanych po wybuchu wojny PESELI, odebrało je 40 tysięcy Ukraińców. Obecnie, około 200 osób dziennie przychodzi do Urzędu w tej sprawie a numery wydawane są na bieżąco.

W szkołach i przedszkolach uczy się już ponad 6,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców. Zorganizowane zostały dodatkowe klasy przygotowawcze –  łącznie jest ich 53 (przed wojną było ich 41).

Uchodźcy we Wrocławiu: najbardziej palącą potrzebą jest praca

Najbardziej palącą potrzebą - wskazywaną jako pilna przez 62 proc. badanych - jest uzyskanie pracy zarobkowej.

Wrocław wspiera rynek pracy dla obywateli Ukrainy i współpracuje w tym zakresie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz pracodawcami z Dolnego Śląska. Zatrudnienie znalazło do tej pory blisko 8500 uchodźców. Wciąż także dostępne jest 3,5 tysiąca ofert pracy.

Dialogopolis 2022: rozpoczęte 2 czerwca spotkaniami w Czasoprzestrzeni

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dialogopolis 2022, Czasoprzestrzeń, 2 czerwca 2022. fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Dialogopolis 2022, Czasoprzestrzeń, 2 czerwca 2022.

W czwartek, 2 czerwca rozpoczęła się również druga edycja dni dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis’22. W programie zaplanowano różnorodne warsztaty, debaty i spotkania, które odbędą się w różnych miejscach we Wrocławiu.

Dialogopolis będzie trwało do 10 czerwca. Podczas tych spotkań: stolikowych, seminariów, rozmów, debat będziemy rozmawiali o tym, jak Wrocław zmienia się z miasta przyjmującego w miasto włączające. Będziemy mówić o tym, co zrobiliśmy. Ale przede wszystkim będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: co dalej? Wystartowaliśmy fantastycznie, ale przed nami maraton. Ważne, by to tempo teraz utrzymać. Zapraszam na Dialogopolis
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Konsultacje społeczne w ramach Dialogopolis 

Miasto potrzebuje długofalowej, przemyślanej polityki integracji. Poświęcone jej konsultacje trwają do 19 czerwca 2022 r. Formularz elektroniczny ma trzy wersje językowe: polską, ukraińską i angielską. Znajdziecie go na stronie konsultacji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl