wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W akademiku Pancernik osoby wykluczone społecznie pomagają uchodźcom

Osoby wykluczone społecznie i skazane na karę ograniczenia wolności pomagają uchodźcom z Ukrainy, którzy mieszkają w akademiku Pancernik. To sposób na ich integrację ze społeczeństwem i resocjalizację

Reklama

Akademik Pancernik przy ul. Tramwajowej 2B to punkt czasowego pobytu osób, które w związku z wojną w Ukrainie musiały uciekać ze swojego kraju. Wrocławskie Centrum Integracji (WCI) organizuje tam dla nich pomoc i opiekę.

Pancernik gotowy w ekspresowym tempie

Pancernik jest przygotowany na 250 osób. Obecnie znajduje się tam ponad stu mieszkańców. Codziennie pojawiają się nowe osoby, inne opuszczają go, ponieważ udało im się już usamodzielnić i znaleźć odpowiednie miejsce we Wrocławiu.

Obiekt został zaadoptowany dla uchodźców w rekordowo krótkim czasie.

Przystosowaliśmy na potrzeby pobytu uchodźców z Ukrainy dwa budynki, które na co dzień należą do Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeden z nich to właśnie akademik Pancernik, który w kilkanaście dni trzeba było dostosować do funkcji mieszkalnej.
Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania

Program resocjalizacji przez pracę

WCI jest jednostką miejską zajmującą się aktywizacją osób wykluczonych społecznie oraz organizującą prace osób skazanych na karę ograniczenia wolności. Te dwie grupy są włączone w bieżące prace na terenie akademika Pancernik.

Trafiają tu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i - w ramach zatrudnienia socjalnego przez pomaganie w bieżących porządkach i utrzymywanie ładu w obiekcie - następuje ich reintegracja - wyjaśnia Ewa Żmuda z WCI
Ewa Żmuda z Wrocławskiego Centrum Integracji

Natomiast osoby skazane na kary ograniczenia wolności odpracowują w Pancerniku prace społeczne.

Zamiast siedzieć w domu wolą pomóc

 Nie chcę już powracać do złych czynów, do błędów z przeszłości. Oczywiście są różni ludzie, ale w moim przypadku nastąpiła poprawa. Praca tutaj bardzo mi pomogła   mówi Marcin, który sprząta, myje podłogi i odkurza w Pancerniku.

Dotychczas siedziałem w domu, nie miałem pracy, biorę zasiłek z MOPS-u. Więc zamiast tak siedzieć, wolałem pomóc, dać coś innym od siebie  dodaje Piotr, kolejny uczestnik programu organizowanego przez WCI.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama