4. Dialogopolis 2022. Dni dialogu i edukacji międzykulturowej
Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu fot. wroclaw.pl
Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu

Druga edycja dni dialogu i edukacji międzykulturowej Dialogopolis’22 odbędzie się w dniach od 2 do 10 czerwca. W programie zaplanowano różnorodne warsztaty, debaty i spotkania, które odbędą się w różnych miejscach we Wrocławiu.

Czym jest wrocławskie Przejście Dialogu

W zeszłym roku we wrocławskim Przejściu Świdnickim otwarto Przejście Dialogu. To otwarta przestrzeń działań społecznych i Punkt Informacji dla Migrantów, w której od lutego ze wsparcia informacyjnego korzystają uchodźcy z Ukrainy.

Odbywają się tutaj spotkania z przedstawicielami samorządu, instytucjami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi działaczami i wolontariuszami.

Dialogopolis 2022  Miasto Włączające

Druga edycja wydarzenia poświęcona jest tematyce „Miasta Włączającego”, w ramach którego odbędą się wykłady, debaty i warsztaty. Będą one dotyczyć praktyk przyłączania mieszkańców i migrantów w życie miasta.

Punktem wyjścia dla rozmów są wyzwania, które wojna w Ukrainie postawiła przed lokalną społecznością. W wyniku wojny i kryzysu humanitarnego w Ukrainie do Wrocławia przybyło wiele tysięcy uchodźców i uchodźczyń. Stawia to przed naszym miastem nowe wyzwania, bowiem przyjęcie wszystkich tych osób wymaga współpracy i zaangażowania wielu lokalnych podmiotów
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Wydarzenie jest organizowane przez Zespół Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, jako kontynuacja Targów Edukacji Międzykulturowej.

Kto może uczestniczyć w wydarzeniu

– Program Dialogopolis’22 skierowany jest głównie do osób na co dzień pracujących w obszarze międzykulturowości i zaangażowanych w sprawy społeczne. Wydarzenia dedykowane są reprezentantom instytucji, organizacji pozarządowych, członkom rad osiedlowych oraz lokalnym działaczom. Do wzięcia udziału zachęcamy także mieszkańców Wrocławia, zainteresowanych tematem lokalnej otwartości i międzykulturowości - w tym osoby, które uczestniczyły w działaniach pomocowych na rzecz uchodźców  mówi dyrektor Feliks.

Podczas wydarzeń Dialogopolis’22 dowiesz się:

• Co wydarzyło się we wrocławskich urzędach, instytucjach i NGO od wybuchu wojny w Ukrainie?
  • Jaka ma być lokalna polityka integracyjna?
  • Jak zarządzać konfliktami międzykulturowymi?
  • Jak rozpoznawać konflikty międzykulturowe i jak im zapobiegać?
  • Jak społeczność ukraińska i białoruska pomaga nowoprzybyłym?
  • Jak założyć własną działalność gospodarczą jako migrant?
  • Jak udzielać pierwszej pomocy psychologicznej osobom dotkniętym kryzysem?
  • Jak zaplanować wydarzenie dla wielokulturowej społeczności?

Dla uczestników przewidziany jest również plenerowy pokaz filmu pt. „Między Słowami” (w reżyserii Urszuli Antoniak) w Parku Staszica na Nadodrzu.

Miejsca, w których odbędą się spotkania:

• Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19
  • Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
  • Infopunkt Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5/1
  • EWST, ul. św. Jadwigi 12
  • MBP Mediateka, pl. Teatralny 5
  • Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5
  • Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Namysłowska 8
  • Miejska Biblioteka Publiczna na Dworcu PKP, ul. Piłsudskiego 105

Przejście Dialogu pomaga migrantom i uchodźcom

Od 26 lutego do 21 maja 2022 punkt informacji w Przejściu Dialogu, przy ul. Świdnickiej udzielił konsultacji ponad 10 tys. osób, w większości uchodźcom z Ukrainy.

Tematy, które były najczęściej poruszane podczas konsultacji to: legalizacja pobytu, mieszkania, poszukiwanie pracy oraz świadczenia socjalne.

Powiększ obraz: Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej fot. wroclaw.pl
Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej

Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisów

Harmonogram oraz zapisy znajdują się na stronie organizatora

Organizatorem projektu jest Zespół Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.