Czym jest wrocławskie Przejście Dialogu
W zeszłym roku we wrocławskim Przejściu Świdnickim otwarto Przejście Dialogu. To otwarta przestrzeń działań społecznych i Punkt Informacji dla Migrantów, w której od lutego ze wsparcia informacyjnego korzystają uchodźcy z Ukrainy.
Odbywają się tutaj spotkania z przedstawicielami samorządu, instytucjami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi działaczami i wolontariuszami.
Dialogopolis 2022 – Miasto Włączające
Druga edycja wydarzenia poświęcona jest tematyce „Miasta Włączającego”, w ramach którego odbędą się wykłady, debaty i warsztaty. Będą one dotyczyć praktyk przyłączania mieszkańców i migrantów w życie miasta.
Punktem wyjścia dla rozmów są wyzwania, które wojna w Ukrainie postawiła przed lokalną społecznością. W wyniku wojny i kryzysu humanitarnego w Ukrainie do Wrocławia przybyło wiele tysięcy uchodźców i uchodźczyń. Stawia to przed naszym miastem nowe wyzwania, bowiem przyjęcie wszystkich tych osób wymaga współpracy i zaangażowania wielu lokalnych podmiotówDorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego
Wydarzenie jest organizowane przez Zespół Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, jako kontynuacja Targów Edukacji Międzykulturowej.
Kto może uczestniczyć w wydarzeniu
– Program Dialogopolis’22 skierowany jest głównie do osób na co dzień pracujących w obszarze międzykulturowości i zaangażowanych w sprawy społeczne. Wydarzenia dedykowane są reprezentantom instytucji, organizacji pozarządowych, członkom rad osiedlowych oraz lokalnym działaczom. Do wzięcia udziału zachęcamy także mieszkańców Wrocławia, zainteresowanych tematem lokalnej otwartości i międzykulturowości - w tym osoby, które uczestniczyły w działaniach pomocowych na rzecz uchodźców – mówi dyrektor Feliks.
Podczas wydarzeń Dialogopolis’22 dowiesz się:
- Co wydarzyło się we wrocławskich urzędach, instytucjach i NGO od wybuchu wojny w Ukrainie?
- Jaka ma być lokalna polityka integracyjna?
- Jak zarządzać konfliktami międzykulturowymi?
- Jak rozpoznawać konflikty międzykulturowe i jak im zapobiegać?
- Jak społeczność ukraińska i białoruska pomaga nowoprzybyłym?
- Jak założyć własną działalność gospodarczą jako migrant?
- Jak udzielać pierwszej pomocy psychologicznej osobom dotkniętym kryzysem?
- Jak zaplanować wydarzenie dla wielokulturowej społeczności?
Dla uczestników przewidziany jest również plenerowy pokaz filmu pt. „Między Słowami” (w reżyserii Urszuli Antoniak) w Parku Staszica na Nadodrzu.
Miejsca, w których odbędą się spotkania:
- Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19
- Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
- Infopunkt Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5/1
- EWST, ul. św. Jadwigi 12
- MBP Mediateka, pl. Teatralny 5
- Przestrzeń Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1/3/5
- Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Namysłowska 8
- Miejska Biblioteka Publiczna na Dworcu PKP, ul. Piłsudskiego 105
Przejście Dialogu pomaga migrantom i uchodźcom
Od 26 lutego do 21 maja 2022 punkt informacji w Przejściu Dialogu, przy ul. Świdnickiej udzielił konsultacji ponad 10 tys. osób, w większości uchodźcom z Ukrainy.
Tematy, które były najczęściej poruszane podczas konsultacji to: legalizacja pobytu, mieszkania, poszukiwanie pracy oraz świadczenia socjalne.
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisów
Harmonogram oraz zapisy znajdują się na stronie organizatora
Organizatorem projektu jest Zespół Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Dialogopolis jest realizowane w ramach projektu ReSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.