wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowe skarby z kolekcji osobliwości dawnych bogaczy
Kliknij, aby powiększyć
Eksponaty z wystawy Artificalia, naturalia, exotica w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Marek Księżarek / Muzeum Archeologiczne
Eksponaty z wystawy Artificalia, naturalia, exotica w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu

Etruskie urny, kości mamuta, antyczne monety i egzotyczna biżuteria – w Muzeum Archeologicznym prezentowane są przedmioty z dawnych gabinetów osobliwości. Takie kolekcje tworzyli ludzie zamożni: władcy, kupcy, farmaceuci.

Reklama

Gabinety osobliwości - kunstkamery - najpierw popularne były wśród władców na południu Europy, z czasem moda na kolekcje przedmiotów oryginalnych, egzotycznych lub wyjątkowych z innych względów stały się popularne w krajach na północ od Alp.

Twórcom tych kolekcji zależało głównie na olśnieniu gości, ludzi z otoczenia, wzbudzeniu zachwytu ze względu na oryginalność prezentowanych przedmiotów.
Krystyna Jarysz, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, współkuratorka wystawy Artificalia, naturalia, exotica

Kolekcje lekarzy, farmaceutów, kupców

Z czasem swoje gabinety osobliwości tworzyli zamożni mieszczanie, przede wszystkim lekarze, farmaceuci, kupcy. Ci ostatni przy sprowadzeniu oryginalnych artefaktów korzystali z zawodowych relacji.

Kunstkamery powstawały również we Wrocławiu. Najsłynniejszą w dziejach Wrocławia była ta zlokalizowana w legendarnym ogrodzie wrocławskiego lekarza Laurentius st. Scholtza von Rosenau (1552-1599). Jej ozdobę stanowiły instrumenty muzyczne i astronomiczne, średniowieczne Veraicony oraz antyczne naczynia, a nawet mumia egipska. W XIX wieku na bazie kolekcji z prywatnych gabinetów osobliwości zaczęły powstawać pierwsze publiczne muzea.

- Formuły takich zbiorów zmieniały się także wraz z rozwojem nauk przyrodniczych - podkreśla Krystyna Jarysz.

Na wystawie w Muzeum Archeologicznym prezentowane są zabytki ze zbiorów placówki. Można je podzielić na trzy wyraźne kategorie:

  • artificalia (czyli artefakty, przedmioty wykonane przez człowieka);
  • naturalia (skamieliny, kości wymarłych gatunków z plejstocenu);
  • exotica (artefakty pochodzące z  odległych krajów).

W Arsenale można zobaczyć m. in. nietypowe pradziejowe urny, kilka naczyń z epoki brązu pochodzących ze słynnej XIX-wiecznej kolekcji księżnej Izabelli Działyńskiej z Czartoryskich, peruwiański naszyjnik czy kolekcję grotów do strzał i dzid pochodzących z różnych stron świata i epok.

Do bardzo ciekawych obiektów należą naczynia do okadzania pszczół oraz przepięknie zdobione kafle piecowe oraz zabytki fajansowe pochodzące z wykopalisk w centrum Wrocławia.

Wystawę można oglądać do września 2024 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl