wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Piękna rezydencja producenta czekolady znowu zachwyca
Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu hotelik Stara Biblioteka we Wrocławiu Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
na zdjęciu hotelik Stara Biblioteka we Wrocławiu

Właściciel fabryki czekolady Oswald Püschel na co dzień mieszkał przy dzisiejszej ul. Sądowej. Pod koniec XIX wieku wybudował pod miastem letnią rezydencję. Przez ostatnie 130 lat okazała willa miała kilku właścicieli i administratorów. Szczęśliwie uniknęła poważnych zniszczeń i dzisiaj olśniewa jako butikowy pensjonat Stara Biblioteka.

Reklama

Willa stoi na skraju parku Szczytnickiego u zbiegu ulic Mickiewicza i Parkowej. Robi wrażenie jeszcze zanim wejdzie się do ogrodu otaczającego budynek.

Widok z wieży na cztery strony świata

Rezydencję zaprojektował ją Hermann Wolfram, rządowy mistrz budowlany. To dwukondygnacyjna budowla, z wysoką sutereną i poddaszem. Jej ozdobą jest czworoboczna wieża z szerokimi, wysokimi oknami. Innych zachwyci taras z wyjściem do ogrodu albo balkony.

Po śmierci fabrykanta, mieszkali tu m.in. jego krewni. W latach 30. obiekt przeszedł na własność Kościoła Ewangelickiego. Swoją siedzibę miał w nim zakon diakonis Betania oraz szkoła muzyczna, archiwum kościelne i biblioteka. Po II wojnie budynek pełnił funkcję biblioteki uczelni medycznej. Kościół Ewangelicko-Augsburski odzyskał go dopiero niedawno.

Dzisiaj - po kilkuletnim remoncie - willa zachwyca urokiem. Zmieniła także swoją funkcję – od niedawna to przyjazny hotelik Stara Biblioteka.

Stara Biblioteka: połączenie stylu retro i nowoczesności

W pensjonacie jest zaledwie piętnaście pokoi z miejscami dla 35-40 osób. Pokoje zajmują piętra. Na wysokim parterze są: recepcja, restauracja, sala konferencyjna, który jest także wykorzystywana jako sala bankietowa oraz mniejsza sala – stąd jest wyjście na werandę i taras.

W budynku zachowało się wiele oryginalnych elementów: drewniane poręcze z głowami psów przy wejściu głównym, wewnętrzne drewniane okiennice, drzwi, szafa, mozaika na podłodze. Na elewacji odnowiono rzeźbioną postać kobiety z kaduceuszem.

- Staraliśmy się połączyć elementy z przeszłości z nowoczesnym wyposażeniem, co się sprawdza i podoba się gościom – mówi Anna Górka, menadżerka hotelu Stara Biblioteka.

Zatrzymują się tu podróżni z całego świata. Sukcesy świętowali tu brydżyści, uczestnicy mistrzostw świata organizowanych w Hali Stulecia. Przy Parkowej nocują kibice żużla, uczestnicy koncertów w Hali Stulecia oraz rodziny, których głównym celem odwiedzin we Wrocławiu jest ogród zoologiczny. Ważne: hotelik jest w pełni przystosowany na przyjęcie gości z niepełnosprawnościami.

Organizujemy szkolenia, konferencje, obrony prac dyplomowych, komunie, śluby. Pensjonat i jego otoczenie jest często wykorzystywany w sesjach fotograficznych. W niedalekiej przyszłości będziemy zapraszać do nas artystów muzyków z kameralnymi koncertami. Pomysłów na wykorzystanie tego miejsca mamy sporo.
Anna Górka, menadżerka hoteliku

W wieży powstanie strefa relaksu, a na najniższej kondygnacji spa z sauną i jacuzzi. W planach jest rozszerzenie oferty restauracji tak, aby mogli z niej korzystać także goście z zewnątrz.

Ogród zakwitnie malinami i ziołami

Dużo zmieni się w ogrodzie. Od strony wschodniej powstanie spory taras. – Dawniej w ogrodzie była fontanna, staw i pawilon ogrodowy. Przymierzamy się do ich odtworzenia – zapowiada Anna Górka. – Odnowienia wymaga jeszcze ogrodzenie. Przy tej okazji powstaną dodatkowe wejścia do ogrodu od strony ulicy.

Rezydencję otaczają przede wszystkim stare drzewa i krzewy, ale jest też sporo nowszych nasadzeń. Najnowszym pomysłem – to inicjatywa szefa kuchni, jest stworzenie rabatki z ziołami oraz krzewów owocowych, na przykład porzeczek i malin.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl