wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozmowy z ludźmi są jej lekiem na samotność. Jak 90-letnia pani Irena zdobyła przyszywaną wnuczkę
Na zdjęciu dwie panie: wolontariuszka Aneta i seniorka Irena na tle kwitnącego krzewu archiwum prywatne
Na zdjęciu dwie panie: wolontariuszka Aneta i seniorka Irena na tle kwitnącego krzewu

Była już milionerką, ma pamięć, jakiej może pozazdrościć jej niejeden młodzieniaszek. Pani Irena od 70 lat mieszka we Wrocławiu. Lekiem na samotność są dla niej rozmowy z ludźmi. Gdy skończyła 90 lat, poznała panią Anetę, która jest dla niej jak wnuczka – zwiedzają razem parki oraz rozmawiają przy kawie i ciastku.

Reklama

Pani Irena ma niebawem urodziny, 18 lipca skończy 94 lata. – Chciałabym poznać prezydenta Wrocławia na setne urodziny i doczekać się otwarcia nowego szpitala onkologicznego, może mnie zaproszą? – uśmiecha się.

Emerytka milionerka

Wychowała się w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, znajduje się tam fabryka porcelany, w której pracowała. Do Wrocławia przyjechała w latach 50. ubiegłego wieku za młodszą siostrą. Ona jednak wróciła w rodzinne strony, a pani Irena została. I mieszka tu do dziś, niestety z dala od rodziny. Przez 40 lat pracowała w szpitalu onkologicznym przy pl. Hirszfelda w dziale administracji. Miło wspomina ten czas.

– Ludzie byli wtedy zżyci, każdy się szanował i sobie pomagał, to były inne czasy. A teraz żaden z lekarzy, z którymi pracowałam, już nie żyje – wspomina.

Na emeryturę przeszła w 1989 roku XX wieku. – Śmieję się, że byłam w życiu milionerką, pierwsza emerytura, jaką dostałam, wynosiła 8 milionów złotych. Udało jej się też zwiedzić sporo krajów, była m.in. w Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii i ZSRR (Soczi). A na emeryturze studiowała na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Stop samotności

Tuż przed pandemią koronawirusa w 2020 roku pani Irena zadzwoniła do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego z prośbą o pomoc. I nie chodzi ło o sprzątanie, bo pani Irena ma już Szmaragdową Kartę Seniora, która przysługuje osobom, które ukończyły 90 lat, i dzięki niej może korzystać z wielu bezpłatnych usług. – Póki olej jest w głowie, to jest dobrze. Ale brakuje mi ludzi, spotkań i rozmów, mam już swoje lata – mówi seniorka.Okazało się, że w tym czasie powstawało we Wrocławiu Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które zaczęło realizować program „Twoja obecność pomaga mi żyć”.

[articleGallery title=Seniorka Irena z wolontariuszką Anetą zwiedzają wrocławskie parki ids= names= type=standard-gallery crop=w]

Nie tylko pomocnicy

Przedstawiciele stowarzyszenia docierają do samotnych seniorów i dla nich organizują wolontariuszy. Taki wolontariusz odwiedza raz w tygodniu seniora, żeby porozmawiać, powspominać, pójść na spacer czy wspólnie obejrzeć film. Po prostu żeby poczuł, że nie jest zapomniany i niepotrzebny. Wolontariusz odwiedza cały czas tego samego seniora. Chodzi o to, by nawiązała się pomiędzy nimi trwała relacja, a nawet przyjaźń.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jest federacją międzynarodową, działającą w 10 krajach na świecie. W Polsce powstało w 2003 roku z inicjatywy młodych osób wyjeżdżających na wolontariat do Francji. We Wrocławiu działa od 2020 roku i obecnie na terenie miasta jest już przeszło 60 par.

Telefon zaufania

Stowarzyszenie prowadzi stały nabór wolontariuszy i podopiecznych do programu. Seniorzy, którzy chcieliby poznać wolontariusza, mogą zatelefonować od pon. do pt. w godz. 9-17 pod nr tel. 698 634 099 lub 731 102 062. Dodatkowo prowadzi telefon zaufania dla osób starszych: 22 635 09 54. Po drugiej stronie słuchawki na seniorów czekają doświadczeni psychologowie. Z uwagą i troską wysłuchają każdego. Pomogą poszukać rozwiązań w problemach, wesprą w trudnych momentach.

Telefon zaufania jest adresowany do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Przeciwdziała izolacji społecznej, a jednocześnie pełni funkcję informacyjną i doradczą.

Można tu zadzwonić:

  • w poniedziałki w godz. 17-20,
  • w środy w godz. 14-16 (dyżur w tematyce choroby Alzheimera),
  • w środy w godz. 17-20,
  • w czwartki w godz. 17-20.

Bo ważna jest obecność

Właśnie dzięki stowarzyszeniu pani Irena poznała wolontariuszkę Anetę. – Pamiętam, jak przyszedł do mnie najpierw pan koordynator na wywiad, później poznałam Anetkę. Pierwszy raz przyszła do mnie z ciastem, byłam zaskoczona, ale wiedziałam, że musi już ze mną zostać – opowiada z błyskiem w oku pani Irena.

I tak już od trzech lat spotykają się na kawę, dużo rozmawiają, zwiedziły wiele parków we Wrocławiu, obie lubią obcować z naturą i kochają kwiaty (pani Irena wygrała nawet konkurs w gazecie „Słowo Polskie” na najpiękniejszy balkon we Wrocławiu).

Niestety, ostatnio bóle kręgosłupa i wysokie ciśnienie nie pozwalają już pani Irenie na długie spacery, ale do rozmów zawsze jest chętna. – Pani Irenka jest dla mnie jak babcia, miło nam się spędza czas, ma świetną pamięć i bardzo dobrze zna Wrocław, ma o czym opowiadać. Czytamy też książkę „Siłownia pamięci – trening umysłu dla seniorów” – mówi pani Aneta, wolontariuszka.

A jaka jest recepta na długowieczność? – pytam pani Ireny. – Rozmowy z ludźmi, najlepiej z młodszymi ode mnie – śmieje się.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl