wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielkie rocznice uczci Wrocław w Roku Pojednania 2025

80. rocznica zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski, 60. rocznica powstania słynnego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz 45. rocznica powstania „Solidarności” – to najważniejsze wydarzenia w projekcie Rok Pojednania, który obchodzony jest we Wrocławiu. W Centrum Historii Zajezdnia zaprezentowano program wydarzeń, które mają promować dialog, szacunek i otwartość. Organizatorzy chcą, by doświadczenia Wrocławia były wzorem dla Europy i świata.

Reklama

Kilkadziesiąt wydarzeń i projektów artystycznych, edukacyjnych, naukowych i społecznych a do tego koncerty i wystawy – tak będzie wyglądał Rok Pojednania we Wrocławiu, który w specjalnej rezolucji ustanowili miejscy radni w ubiegłym roku. Tak Rada Miejska Wrocławia upamiętnia trzy wielkie rocznice, które są w 2025 r. to – 80. rocznica zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski, 60. rocznica powstania słynnego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze znanymi słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz 45. rocznica powstania „Solidarności”.

Ustanawiając rok 2025 Rokiem Pojednania, Rada Miejska Wrocławia pragnie przyczynić się do upowszechnienia wielowymiarowego znaczenia pojednania i jego fundamentalnej roli zarówno w relacjach społecznych, jak i międzynarodowych. W obliczu tak licznych dziś w Europie i na świecie podziałów i konfliktów pragniemy podkreślić, że pojednanie, oparte na pamięci historycznej, uznaniu prawdy o zdarzeniach, wynagrodzeniu krzywd i wybaczeniu, jest jedną z tych wartości, bez których zbudowanie trwałego pokoju nie jest możliwe
napisano w rezolucji Rady Miejskiej Wrocławia.

Rok Pojednania 2025. Konferencja w Centrum Historii Zajezdnia

W czwartek 24 kwietnia br. na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano szczegóły wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu Rok Pojednania 2025. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: miejscy radni, przedstawiciele wrocławskiego magistratu i Centrum Historii Zajezdnia, której szef jest pełnomocnikiem Prezydenta Wrocławia ds. Roku Pojednania.

Rok pojednania jest szansą na pokazanie Polsce i Europie Wrocławia jako miasta wyjątkowego. Miasta, które po całkowitej wymianie ludności zostało odbudowane na powojennych zgliszczach w warstwie materialnej, społecznej, naukowej, kulturalnej i duchowej. Opowiadamy o Wrocławiu jako mieście spotkań, dialogu, solidarności i pojednania
dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Roku Pojednania.

Dr Andrzej Jerie przypomniał, że to z Wrocławia wyszło słynne orędzie pojednania ze zdaniem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. – Do dzisiaj jest ono inspiracją dla działań mających na celu leczenie traum po międzynarodowych konfliktach. Wokół tej opowieści zbudowaliśmy niezwykle bogaty program wydarzeń rocznicowych, projektów artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i społecznych – podkreślił pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Roku Pojednania.

Dr Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Wrocław zwrócił uwagę, że obchody rocznic Roku Pojednania, nie służą samemu odwołaniu się do historii, ale też wyciągnięciu lekcji na przyszłość.

Współcześnie, w świecie pogłębiających się podziałów, wrocławskie doświadczenia odbudowy - także społecznej - powojennego miasta, ruchu „Solidarności”, która w bezkrawy sposób obaliła w naszym kraju komunizm, a także filozofia listu pojednania przygotowanego przez arcybiskupa Bolesława Kominka, są wymiernym przykładem, którym Wrocław może się podzielić w Polsce, Europie i na świecie
dr Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Wrocław.

2025 Rok Pojednania. Wydarzenia

Rok Pojednania to kilkadziesiąt wydarzeń i projektów artystycznych, edukacyjnych, naukowych i społecznych a do tego koncerty i wystawy. Szczegółowy program i kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej projektu Rok Pojednania. Najbliższe wydarzenia:

W specjalnym konkursie w ramach projektu Rok Pojednania będzie można wybrać piosenkę o Wrocławiu czy 8 maja wziąć udział w happeningu, podczas którego uczniowie wrocławskich szkół wspólnie stworzą gigantyczną mozaikę z 80 000 papierowych żurawi origami, symbolizującą pokój, pojednanie oraz współpracę międzykulturową – Senbazuru w ramach Wrocławskiego Roku Pojednania.

Rok Pojednania 2025 – dołącz do nas

Organizatorzy Roku Pojednania zachęcają do udziału tych, którzy mają projekt lub pomysł wydarzenia, które wpisuje się w ideę Roku Pojednania. Pomysł można zgłosić przez formularz na stronie internetowej Rok Pojednania 2025.

– Przyjęty rezolucją Rady Miejskiej Wrocławia Rok Pojednania zakłada, że tematem przewodnim roku 2025 w naszym mieście jest wartość jaką jest szeroko rozumiane pojednanie. Uważając, że tożsamość współczesnego Wrocławia opiera się na idei spotkania, pojednania, dialogu i wzajemnego szacunku, w 2025 r. zachęcamy jednostki samorządu, instytucje państwowe, podmioty prywatne do wspólnego budowania programu wydarzeń i inicjatyw, które promują te wartości – informują organizatorzy.

Rok Pojednania 2025. Program grantowy

Urząd Miejski Wrocławia przygotował specjalny program grantowy w związku z organizacją wydarzeń w ramach Roku Pojednania.

Zależało nam aby w organizacji wydarzeń w Roku Pojednania uczestniczyły organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia. Dlatego organizujemy konkurs, do którego będzie można zgłosić swoje pomysły na różnego rodzaju wydarzenia. Program grantowy ma ruszyć w maju. Miasto chce przeznaczyć do 40 tysięcy złotych na projekt, w sumie budżet na ten cel wynosi 400 tysięcy
Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu UM Wrocławia.

Jarosław Perduta dodaje, że miastu zależy, żeby wydarzenia były organizowanie lokalnie, na wrocławskich osiedlach i by w ten sposób mogło w ich uczestniczyć jak najwięcej mieszkańców.

Komitet Honorowy Roku Pojednania

W komitecie Honorowym Roku Pojednania są znane osobistości z Polski i Niemiec: biskupi, przedstawiciele obu rządów, szefowie instytucji kultury i fundacji.

  • abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec
  • abp Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce
  • bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz
  • dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
  • Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
  • abp Heiner Koch, metropolita Berlina
  • Martin Kremer, konsul RFN we Wrocławiu
  • dr Marek Mutor, prezydent Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia
  • Dietmar Nietan, Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej
  • abp Wojciech Polak, prymas Polski, arcybiskup metropolita gnieźnieński
  • dr Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
  • Krzysztof Ruchniewicz, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej
  • dr hab. Hanna Suchocka, premier rządu RP (1992–1993), ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej (2001–2013)
  • abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup metropolita gdański
  • dr hab. Robert Żurek, dyrektor zarządzający „Fundacji Krzyżowa”

2025 Rok Pojednania we Wrocławiu. Rezolucja miejskich radnych

We wrześniu 2024 roku Rada Miejska Wrocławia (bez żadnego głosu sprzeciwu) uchwaliła rezolucję, że rok 2025 będzie we Wrocławiu Rokiem Pojednania. Fundamentem dla tej decyzji stały się 3 ważne dla rocznice przypadające w tym roku:

  • rocznica zakończenia II wojny światowej i włączenia Wrocławia do Polski,
  • rocznica powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnymi słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, których autorem był abp Bolesław Kominek z Wrocławia,
  • rocznica powstania „Solidarności”.

– Idee spotkania, pojednania, dialogu i wzajemnego szacunku są podstawowymi wartościami, na których opiera się tożsamość współczesnego Wrocławia (…). Historia i położenie Wrocławia uczyniły z naszego miasta miejsce styku różnych kultur i tradycji. W swoich najnowszych dziejach Wrocław był także miejscem inicjatyw mających na celu pojednanie i wzajemne zrozumienie – napisano w rezolucji Rady Miejskiej Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama