Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„W 2025 roku obchodzić będziemy 60. rocznicę powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, 45. rocznicę powstania Solidarności i 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Idee dialogu, wzajemnego szacunku i pojednania są podstawowymi wartościami, na których opiera się tożsamość współczesnego Wrocławia. Ustanowienie przez Radę Miejską Wrocławia roku 2025 Rokiem Pojednania będzie okazją do promowania naszego miasta jako tego, któremu te uniwersalne wartości są szczególnie bliskie” – napisano w rezolucji rady z 12 września 2024.
Nieznany ojciec Europy
Kardynał Bolesław Kominek do Wrocławia przyjechał w październiku 1956 r. (nominację biskupią dostał pięć lat wcześniej, nie mógł jednak przybyć na Dolny Śląsk). Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale przede wszystkim inicjatorem przesłania pojednania, które w historii nie miało sobie podobnych.
Słynny list do biskupów niemieckich był jednym z 56 dokumentów z zaproszeniami na obchody tysiąclecia chrztu Polski. Ustalenia badaczy z wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość – Centrum Historii Zajezdnia, wprost wskazują, że głównym architektem historycznego gestu był właśnie kardynał Kominek.
To właśnie w redagowanym przez niego liście wybrzmiały słynne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – które 20 lat po koszmarze II wojny światowej wzbudziły ogromne poruszenie.
Kardynał Bolesław Kominek był ojcem nowoczesnego myślenia. Według niego bycie dobrym Polakiem nie stało w sprzeczności z byciem dobrym Europejczykiem. Inspirując się wiarą, szukał porozumienia. Tekst Orędzia przeszedł do historii i stał się standardem w relacjach. Możemy być dumni, że to z Dolnego Śląska wyszedł sygnał, że jesteśmy gotowi do przebaczenia, pojednania i współpracy.Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski
Pomnik w 40. rocznicę
Liczący ponad 4 m pomnik kard. Bolesława Kominka idealnie wpasował się w otoczenie Wyspy Piasek. W ten sposób Wrocław 3 grudnia 2005 r. w 40. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich upamiętnił kościelnego dostojnika.
Do miasta powrócił także list... Jeszcze kilka lat temu nie było stuprocentowej pewności, co do autorstwa tego dokumentu. Dopiero odnaleziony w archiwum w Rzymie przez Andrzeja Jerie i Wojciecha Kucharskiego z CH Zajezdnia rękopis, napisany osobiście przez arcybiskupa Bolesława Kominka, pozwolił na bezdyskusyjne wskazanie autora słynnych słów.
W grudniu zeszłego roku dokument został przywieziony do Wrocławia, a 10 marca 2024 r.– w 50. rocznicę śmierci kard. Kominka – zaprezentowano go publicznie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim. Z inicjatywy arcybiskupów metropolii wrocławskiej, warszawskiej oraz metropolii kościelnej w Kolonii w Niemczech złożono także aplikację o wpisanie orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich na Listę Dziedzictwa UNESCO Pamięć Świata.
Tego samego dnia na ulice Wrocławia wyjechał niebieski tramwaj nazwany imieniem kardynała, a w katedrze św. Jana Chrzciciela otwarto wystawę „Orędownik Pojednania”.
Upamiętnijmy go razem!
59 lat po napisaniu słynnego listu CH Zajezdnia zaprasza wrocławian do wspólnego złożenia kwiatów przed pomnikiem wrocławskiego hierarchy, aby pokazać pamięć o człowieku, który tak mocno związał się z naszym miastem. Uroczystości odbędą się w poniedziałek 18 listopada o godz. 12 przy ul. Najświętszej Marii Panny, przy wejściu na Ostrów Tumski we Wrocławiu. Ponadto w programie:
- Wystawa zdjęć z Aksamitnej Rewolucji w Pradze w 1989 r.
- Przekazanie przez policję repliki munduru nadkomisarza Piotra Jurczaka (rozstrzelanego w 1940 r. przez NKWD, ojca Hanny Gucwińskiej) – środa
- Finisaż wystawy „Zielona sukienka. Przez Syberię śladami rodzinnej historii” – sobota
- Pokaz filmu „Album Rodzinny” z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych – sobota