wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Chirurg doskonały (?) już pracuje przy Borowskiej. Historyczne operacje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Lekarz sterujący robotem na sali operacyjnej w USK Tomasz Hołod
Lekarz sterujący robotem na sali operacyjnej w USK

Jego ręce nie drżą, więc tnie pewniej, niż malował jego imiennik. Jest bardziej precyzyjny od chirurga-człowieka. Dzięki niemu pacjent po operacji prostaty może wyjść do domu nawet po dwóch dobach. W szpitalu przy ul. Borowskiej lekarze przeprowadzili pierwszy zabieg z udziałem robota-chirurga Da Vinci. Mamy zdjęcia!

Reklama

To były historyczne chwile w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK). Po raz pierwszy przy stole operacyjnym pracował – jako chirurg! – robot Da Vinci Xi. Premierową operację, leczącą nowotwór prostaty, z udziałem tej maszyny poprowadził 6 lipca 2023 roku prof. dr hab. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii. – Dzięki niemu będziemy mogli wykonać kilkaset operacji rocznie – zaznaczył.

Chirurg-człowiek za sterami robota

Tego samego dnia był drugi zabieg. Przy obu obecny był prof. dr. hab. Marcin Słojewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce zaczął operować za pomocą tego robota.

Sercem systemu jest chirurg siedzący w konsoli. Da Vinci to zaawansowany, bardzo precyzyjny manipulator, który pozwala nam na uzyskanie znacznie lepszych wyników głównie w sferze funkcjonalnej. Pacjent po operacji prostaty ma większe szanse na zachowanie np. potencji czy zdolności do erekcji. Po zabiegu wychodzi bez szwanku z korzyścią onkologiczną.
prof. dr. hab. Marcin Słojewski

Da Vinci zapewnia ponoć nieosiągalną wcześniej precyzję. Dzięki niemu pacjenci mogą wyjść ze szpitala w ciągu 48-72 godzin po operacji.

Bardzo się cieszę, że zabiegi z użyciem robota da Vinci w końcu stały się możliwe w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Operacje z jego pomocą będą stałym elementem tego, co dzieje się w USK. Nie wyobrażam sobie, aby nasz  szpital uniwersytecki nie miał możliwości operacji robotem.
prof. dr. hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Jego ręce nie drżą, więc cięcia są pewne

USK ma robota najnowszej generacji – z czterema ramionami i funkcją zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek oraz dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych.

Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne.

Mniejsza inwazyjność zabiegu skraca czas rekonwalescencji, więc pacjent szybciej wraca do domu. Personel szpitala, że wyniki badań z ostatnich kilku dekad dowodzą, że operacje zrobotyzowane mają wyraźną przewagę nad innymi pod względem korzyści zdrowotnych dla pacjenta i łatwości pracy operatora w wielu przypadkach. Są to m.in.: radykalna prostatektomia, resekcje w raku odbytnicy, częściowa nefrektomia, operacje guzów śródpiersia czy raka endometrium.

Pacjencie, szpital zaprasza do UCCR

Dzisiejsze dwie operacje były jednocześnie pierwszymi w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej, które będzie pełnić również funkcję naukowo-dydaktyczną. W UCCR władze szpitala planują szkolenia teoretyczne i praktyczne na różnych poziomach kształcenia kadr medycznych, także o zasięgu międzynarodowym z udziałem ekspertów w chirurgii robotycznej.

Sala jest wyposażona w system multimedialny, który umożliwia transmisję na żywo z prowadzonych operacji i dwukierunkowy kontakt pomiędzy zespołem operacyjnym a kursantami. –Robota będziemy mogli wykorzystywać do działalności edukacyjnej naszych studentów oraz prowadzić innowacyjne kierunki badań i prac rozwojowych z wykorzystaniem techniki robotycznej – zapowiada Marcin Drozd, dyrektor szpitala przy ul. Borowskiej.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza pacjentów zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego. Od 6 lipca 2023 mają możliwość skorzystania z najnowocześniejszej formy leczenia problemów urologicznych.

Da Vinci od kilkunastu lat we Wrocławiu

Raka prostaty Da Vici operuje od kilkunastu lat w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego. Najpierw – od 2010 roku – robił to prywatnie. Jeden zabieg kosztował 23,5 tysiąca złotych. Zdecydowało się 525 pacjentów.

Od 1 kwietnia 2022 operacje z jego udziałem refunduje NFZ. Przez pierwszych pięć miesięcy od zmiany zasad robot pomógł w szpitalu przy Kamieńskiego 57 chorym.

Każdego roku w Polsce raka gruczołu krokowego diagnozuje się u 16 tysięcy chorych. To najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u mężczyzn.

Więcej o Da Vinci w szpitalu przy Kamieńskiego pisała Paulina Falkiewicz – tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl