Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna w Odrze przyniosła za sobą ogromne straty nie tylko dla rzeki, ale także połączonych z nią innych zbiorników wodnych. Odbiło się to niekorzystnie na skupionym wokół zatrutych miejsc ekosystemie. Dlatego monitorowanie i badanie stanu wody płynącej w Odrze jest konieczne.
Nowe technologie, takie, jak np. wodna bojka analityczna z funkcją analizy i pomiaru wybranych parametrów w wodzie firmy T-Mobile, może stać się odpowiedzią na problem zanieczyszczenia rzeki i - w przypadku zagrożenia - przyczynić się do podjęcia odpowiednich środków zaradczych, tak aby straty, zarówno dla ekosystemu rzeki, jak i dla jej użytkowników, były jak najmniejsze.Robert Bednarski, dyrektor ds. Smart City w UM we Wrocławiu
Analityczna bojka została zwodowana na Odrze w centrum Wrocławia w ramach projektu pilotażowego, który potrwa do 28 lipca. Ostrzega przed zagrożeniem i monitoruje stan wody. Dzięki temu rozwiązaniu wykrywanie zagrożeń dla rzeki będzie możliwe już na wczesnym etapie. Zebrane przez wodną bojkę dane będą dostępne dla różnych instytucji, m.in. Zarządu Zieleni Miejskiej, oraz ośrodków badawczych.
Archiwalne wyniki badań wody w Odrze (WROCŁAW)
Jak odczytać pomiar jakości wody w Odrze?
Podstawowe wyniki badań wody w Odrze są aktualizowane co godzinę. To gęstość zawiesiny, pH, przewodność i rozpuszczony tlen. Czasowe przekroczenia poziomów parametrów są zaznaczane na pomarańczowo. Analiza jakości wody jest opracowana na podstawie technologii internetu rzeczy:
– W T-Mobile wierzymy, że dzięki nowym technologiom możemy tworzyć rozwiązania wspierające dbałość o otaczające nas środowisko. Pływająca po Odrze boja analityczna została wyposażona w czujniki monitorujące wskaźniki takie jak: koncentracja zawiesiny, tlen rozpuszczony, temperatura, pH oraz przewodność. Obserwacja tych kilku parametrów i ich analiza zapewnia pełną wykrywalność zdarzeń związanych z zagrożeniem zanieczyszczenia wody oraz umożliwia wczesne reagowanie i podejmowanie działań prewencyjnych w przypadku pogorszenia któregoś z parametrów – mówi Michał Nowak, kierownik Sekcji Innowacji w T-Mobile.
– Ważnym elementem jest aplikacja, w której na bieżąco można sprawdzać wyniki pomiarów, ustawić ich częstotliwość oraz ustawić progi alarmowe, po przekroczeniu których zostanie wysłany sms na wskazany numer telefonu. Współpraca z miastem Wrocław to ważny dla nas przykład jak technologia może służyć środowisku.
Co może miasto?
Wrocław realizuje pilotażowy program monitoringu jakości wody w Odrze, ale warto podkreślić, że zarządcą rzeki, a tym samym odpowiedzialnym za jej stan, są Wody Polskie. Miasto zarządza m.in. Fosą Miejską, gdzie prowadzony jest projekt natleniania wody. W zbiorniku zamontowane są dwie fontanny oraz dyfuzor. W przypadku zagrożenia pracownicy ZZM niezwłocznie koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w Fosie Miejskiej.
Próbki wody z Fosy Miejskiej są na zlecenie ratusza raz w tygodniu pobierane i wysyłane do badań. Dodatkowo Straż Miejska od początku maja przeprowadziła już ponad 130 kontroli cieków na terenie Wrocławia. Czuwa również Centrum Zarządzania Kryzysowego i w przypadku zgłoszeń powiadamia administratorów danych cieków – w przypadku Fosy Miejskiej to Zarząd Zieleni Miejskiej, zaś Odry – Wody Polskie.