wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Robot da Vinci, czyli chirurg doskonały. Ilu pacjentów czeka na operację raka prostaty?
Kliknij, aby powiększyć
Operacja przy pomocy robota da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
Operacja przy pomocy robota da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu można zoperować raka prostaty za pomocą robota chirurgicznego da Vinci. Urządzenie trafiło do Wrocławia już w 2010 roku, ale dopiero od 1 kwietnia br. zabieg ten refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. W kolejce na operację czeka obecnie 46 pacjentów.

Reklama

Robot chirurgiczny da Vinci we wrocławskim szpitalu

Każdego roku odnotowuje się w Polsce ponad 16 tys. zachorowań na raka gruczołu krokowego. To najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u mężczyzn.

Robot da Vinci jest we Wrocławiu od 2010 roku. Jednak dopiero od 1 kwietnia br. operację raka prostaty z jego użyciem refunduje NFZ. Wcześniej były wykonywane tylko wtedy, gdy zostały pozyskane fundusze. Koszt takiej operacji wynosił 23 500 zł.

Operację przy użyciu robota chirurgicznego można wykonać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Od 2010 roku odbyło się łącznie 525 operacji robotowych. Od kiedy zabieg jest refundowany, czyli od 1 kwietnia br. udało się wykonać 57 operacji.

W czym pomaga używanie robota podczas operacji

Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci można przeprowadzić operację z niezwykłą precyzją, przekraczającą możliwości ludzkich rąk. Oprócz tego, pacjent odczuwa mniejszy ból pooperacyjny, ma mniejsze blizny i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

– Ruch narzędzi sterowany jest elektronicznie, za pośrednictwem komputera. Umożliwia to dokładne przeniesienie swobodnego ruchu rąk z elementów sterujących na maleńkie końcówki, przy czym drżenie czy przypadkowe ruchy rąk chirurga są eliminowane – wyjaśnia prof. Wojciech Witkiewicz, specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii, dyrektor szpitala, który przez 12 lat walczył o refundację trzech operacji - raka prostaty, raka jelita grubego i raka macicy wykonywanych za pomocą systemu da Vinci.

Obrót narzędzi chirurgicznych robota naśladuje ruch nadgarstka chirurga, co nie jest osiągalne wprzypadku endoskopu czy laparoskopu. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo operacji, zmniejszenie ilości krwi i skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu.

Robot umożliwia bezpieczny dostęp do takich miejsc organizmu, do których do tej pory wgląd w sposób tradycyjny był bardzo trudny, np. zmiany nowotworowe w miednicy małej czy guzy w okolicy podstawy czaszki. Niektóre operacje wykonywane są na świecie wyłącznie z użyciem robota. System ten pozwala na bardzo precyzyjne rozdzielenie szczegółów anatomicznych nerwów, naczyń i mięśni, co czyni operację precyzyjną, a jednocześnie zmniejsza do minimum okaleczenie chorego przy rozległych operacjach.
prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu

Warto podkreślić, że jest to kolejne narzędzie, które intuicyjnie przedłuża możliwość pracy rąk chirurga. W naszym szpitalu robot jest wykorzystywany na oddziałach chirurgii ogólnej,naczyniowej, onkologicznej, a także urologii i ginekologii. – dodaje profesor Witkiewicz.

Do końca roku szpital planuje wykonać 100 operacji raka prostaty z użyciem robota da Vinci.

Jakie operacje wykonuje się robotem da Vinci

Od 2011 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, po raz pierwszyw Polsce wykonano kilkaset operacji z użyciem robota chirurgicznego da Vinci, m.in.w zakresie:

  • chirurgii onkologicznej – guzy jelita grubego, wycięcie żołądka z powodu raka
  • chirurgii ogólnej – guzy nadnerczy, kamica pęcherzyka żółciowego, wycięcie śledziony, operacje bariatryczne
  • transplantologii – pobranie nerki od dawcy żywego do przeszczepu, usunięcie nerki
  • chirurgii naczyniowej – wszczepienie protezy Y, uwolnienie pnia trzewnego
  • ginekologii usunięcie macicy wraz z jajowodami, usunięcie macicy wraz z węzłami, amputacja trzonu macicy bez przydatków, całkowite usunięcie macicy z przydatkami
  • urologii – prostatektomia, rak pęcherza moczowego, plastyka wodonercza, wycięcie guza nerki, wycięcie nerki z powodu nowotworu nerki

Obecnie pomimo braku refundacji, w szpitalu przy ul. Kamieńskiego operacje robotowe mogą być wykonywane we wszystkich tych zakresach u pacjentów z nowotworami złośliwymi, w zależności od uzyskanych środków z grantów naukowych lub od sponsorów. Refundacja dotyczy jedynie operacji raka prostaty.

Rak prostaty – najczęstsze objawy

Pierwszymi objawami raka prostaty są:

  • zwiększona częstość oddawania moczu, również w nocy
  • mogą pojawiać się komplikacje w trakcie oddawania moczu, np. przerywany strumień lub trudność w rozpoczęciu mikcji
  • uczucie niecałkowitego oddania moczu

Kolejnymi mogą być:

  • krwawienie i pieczenie podczas oddawania moczu
  • trudności z trzymaniem moczu
  • bóle podbrzusza
  • zaburzenia erekcji
  • występowanie krwi w spermie

Rozwój tej choroby jest powolny. Od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do objawów nowotworu może upłynąć nawet kilkanaście lat. Coroczne uczęszczanie na badania profilaktyczne zaleca się mężczyznom po 50 roku życia i młodszym, u których w rodzinie występował rak prostaty.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl