4. Trwa wielka rewitalizacja wrocławskich podwórek. Które już wypiękniały i cieszą mieszkańców?
Wyremontowane podwórko w obrębie pl. Nowy Targ, ul. Jodłowej, pl. Nankiera i ul. Piaskowej ZZK

Nowe miejsca rekreacji dla mieszkańców, ławeczki dla seniorów, równa nawierzchnia zamiast klepiska, dodatkowe oświetlenie i nowoczesne miejsca zbióki odpadów, a wszystko to skąpane w zieleni. Brzmi jak arkadia, ale tak wyglądają po remoncie wrocławskie podwórka! Zobaczcie, które już przeszły metamorfozę w ramach Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024.

W ramach Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024 zostanie wyremontowanych w sumie 35 gminnych wnętrz, które są pod opieką spółki Wrocławskie Mieszkania i Zarządu Zasobu Komunalnego. Łącznie prace pochłoną około 60 mln zł.

W ramach prac rewitalizacyjnych wykonywane są prace poprawiające komfort korzystania z wnętrz. Najczęściej mieszkańcy skarżą się na nierówną nawierzchnię i kałuże po intensywnych opadach oraz brak miejsc rekreacji. Dlatego prace rewitalizacyjne to przede wszystkim bardzo kosztowne prace ziemne związane z budową odwodnienia, układu komunikacyjnego, dróg wewnętrznych, chodników, ścieżek i miejsc parkingowych
zaznacza Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań

Zielone miejsca spotkań

W remontowanych podwórkach pojawiają się nowoczesne miejsca zbiórki odpadów  tam gdzie jest taka możliwość projektowane są pojemniki podziemne i półpodziemne.

Ważnym elementem w projektowanych wnętrzach jest zieleń, którą WM i ZZK starają się zachować i uzupełniać nasadzeniami drzew, krzewów i bylin. Strefy rekreacji muszą uwzględniać potrzeby wszystkich grup mieszkańców. Dlatego powstają place zabaw, boiska do gier zespołowych czy siłowni plenerowych oraz ławeczki dla seniorów. Wnętrza te zostają również doświetlone.

Powiększ obraz: Nowoczesne kontenery na odpady powstały na podwórku w obrębie pl. Nowy Targ i pl. Nankiera ZZK

Które podwórka przeszły już gruntowny lifting?

Od początku trwania programu metamorfozę przeszło już 14 wrocławskich podwórek. Prace pochłonęły w sumie blisko 13 mln złotych.

Wrocławskie Mieszkania dotychczas wykonały dwie rewitalizacje, mowa o wnętrzach w obrębie ulic: Nehringa, Nauczycielskiej i Curie-Skłodowskiej oraz Nyskiej i Sernickiej. Koszt prac to 1,05 mln zł.

– W przygotowaniu są projekty dla kolejnych sześciu podwórek, których realizacja przewidziana jest w ciągu najbliższych dwóch lat, a szacowany koszt to ponad 17 mln zł. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowych i pozyskiwanie niezbędnych zgód oraz ustaleń dla ich realizacji  tłumaczy Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Powiększ obraz: Wyremontowane podwórko w obrębie ulic Nyskiej i Sernickiej WM
Wyremontowane podwórko w obrębie ulic Nyskiej i Sernickiej

Te wnętrza pod zarządem Wrocławskich Mieszkań pójdą do remontu:

• Jaracza, Orzeszkowej, Wyszyńskiego, Nowowiejska
  • Benedyktyńska, Sępa-Szarzyńskiego, Górnickiego, Sienkiewicza
  • Komuny Paryskiej, Zgodna, pl. Zgody
  • Wyszyńskiego, Prusa, Sępa-Szarzyńskiego, Sienkiewicza
  • Krzywa, Piastowska, Sienkiewicza, Reja, Nowowiejska
  • Skłodowskiej-Curie, Łukasiewicza, Smoluchowskiego, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego

Natomiast Zarząd Zasobu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu wyremontował już 12 podwórek (za blisko 12 mln zł) w obrębie ulic:

• Pobożnego, Trzebnickiej, Myśliwskiej, Jagiellończyka
  • al. Hallera 125-137
  • pl. Nowy Targ, Jodłowej, pl. Nankiera, Piaskowej
  • Kotlarskiej, Łaciarskiej, Nożowniczej, pl. Nowy Targ
  • Piłsudskiego, Świdnickiej, pl. Kościuszki, ul. Kościuszki, Stawowej
  • Pułaskiego, Traugutta, Mierniczej, Komuny Paryskiej
  • Braniborskiej, Trzemeskiej, Legnickiej, Dobrej
  • Cybulskiego, Pomorskiej, Dubois, Drobnera
  • Pobożnego, Niemcewicza, Ołbińskiej, Jedności Narodowej
  • Oleśnickiej, Poniatowskiego, Jedności Narodowej, Kluczborskiej, Żeromskiego
  • Jedności Narodowej, Ołbińskiej, Krętej, Słowiańskiej, Roosevelta (prace były prowadzone wzdłuż ul. Roosevelta)
  • Ziemowita, Legnickiej, Nabycińskiej, Dobrej

Dwa z nich czeka jeszcze ostatni etap rewitalizacji. Chodzi o wnętrza w obrębie ulic: Oleśnickiej, Poniatowskiego, Jedności Narodowej, Kluczborskiej i Żeromskiego (Ołbin) oraz ul. Ziemowita, Legnickiej, Nabycińskiej i Dobrej (Szczepin).

W trakcie realizacji są trzy inwestycje: wnętrze w obrębie ulic: Bp. Tomasza I, Łowieckiej i pl. Staszica (Nadodrze), w obrębie ulic: Pszennej i Jęczmiennej (Przedmieście Świdnickie) oraz Paulińskiej, Pomorskiej, Nobla i Rydgiera (Nadodrze).

Wspólnie z mieszkańcami

Jednym z wyremontowanych niedawno podwórek jest to przy al. Hallera 125-137. Projekt zagospodarowania wnętrza został przygotowany na podstawie konsultacji społecznych z mieszkańcami. Podwórko zyskało nowe liczne nasadzenia krzewów, pnączy, traw czy drzew, jest także przyjazne zwierzętom. To właśnie tutaj zostały postawione budki dla nietoperzy, dla kotów oraz hotele dla owadów.

Oprócz tego od frontowej strony budynków zostały ustawione duże drewniane donice na potrzeby mieszkańców, którzy będą mogli prowadzić w nich swoje małe ogródki warzywne.

Powiększ obraz: Hotel dla owadów na wyremontowanym podwórku przy al. Hallera 125-137 ZZK
Hotel dla owadów na wyremontowanym podwórku przy al. Hallera 125-137

Istotnym elementem prac była budowa instalacji odprowadzenia wód opadowych do kanalizacji. Zostały wykonane też chodniki, drogi dojazdowe, ścieżki i miejsca postojowe. Najmłodsi mieszkańcy mają do dyspozycji huśtawkę. Powstały także elementy małej architektury takie, jak: ławeczki, kubły na śmieci czy oświetlenie. Koszt remontu tego podórka to ponad 820 tys. zł.

Powiększ obraz: Na podwórku przy al. Hallera 125-137 stanęły m.in. ławeczki i huśtawka ZZK
Na podwórku przy al. Hallera 125-137 stanęły m.in. ławeczki i huśtawka

W planie na nadchodzące dwa lata mamy na liście jeszcze 12 podwórek
mówi Anna Olbryt z ZZK we Wrocławiu